1. Haberler

  2. EHLİ BEYT SEVGİSİ VE İSLAM KARDEŞLİĞİ KONFERANSINA YOĞUN İLGİ
EHLİ BEYT SEVGİSİ VE İSLAM KARDEŞLİĞİ KONFERANSINA YOĞUN İLGİ

EHLİ BEYT SEVGİSİ VE İSLAM KARDEŞLİĞİ KONFERANSINA YOĞUN İLGİ

Kahramanmaraş halkı “Ehli Beyt Sevgisi Ve İslam Kardeşliği” konulu programa yoğun ilgi gösterdi.

A+A-

Kahramanmaraş’ta Merdan Ahlak Kültür ve Çevre Derneğinin gerçekleştirdiği Ehli Beyt Sevgisi ve İslam Kardeşliği konulu konferans büyük beğeni topladı.

Konferansta, Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi Müh. Mim. Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Yılmaz Kılınç konuşması:

—  İnnemel mü'minune ihvetün...ila ahir(ayet)", mü'minler birbirinin kardeşidir.

—  Ehl-i Beyt (Al-i Beyt) Muhabbeti ve Kardeşlik "

—  Alevilik Al-i Beyte muhabbeti meslek edinmeye deniyor. Mesleği muhabbet olanlar hakta hakikatte kardeşliğe, birliğe ve berberliğe taraftar olanlardır.

—  Aleviliğin mesleği muhabbettir. Muhabbetin gereği ise muhabbet ettiğine benzemektir. Madem mesleğimiz muhabbet, o zaman başta Hz. Ali'ye ve oniki imama benzeyeceğiz demektir.

—  Hz. Muhammed (AS.M) Al-i Beyt'e karşı ümmetinin yani müslümanların meveddetini, muhabbetini, sevgisini istemiş ve şöyle ferman eüniş: "Size iki şey bırakıyorum, onlara temessük etseniz, necat bulursunuz. Biri Kitabullah, biri Al-i Beytim."

—  Aleviler bu ölçülerle Ehl-i Sünnettirler ve Ehl-i Sünnet olan herkesi kardeş bilmek imanlarının gereğidir. Müslümanlar, mü'minler birbirinın kardeşi olduğuna göre, Allah için, peygamberimiz (A. S.M) için birbirimizi seveceğiz ve birbirimizle hakta hakikatte birlik ve beraberlik kuracağız.

—  Kendi yanlış düşünce ve yaşayışlarına göre ALEVİLİĞİ göstermeye çalışanlar milyonlarca ALEVİYE hakaret etmiş oluyorlar. ALEVİLİK İSLAMİYETİN İÇİNDEDİR VE ALEVİLER HAŞA DİNSİZ VE İNANÇSIZ DEĞİLLERDİR Alevi veya Sünni aileden gelip sonra dinsiz olanlar ve Aleviliği kasıtlı olarak dinsizlik gibi göstermek isteyenler bizim dışımızdadır, bizden değildirler.

—  Bütün samimi Alevilere soruyorum? HZ. ALİ'NİN DİNİ NEYDİ? HZ. ALİ SÜNNETE UYMADI MI? HAŞA tabii ki uydu. HZ. ALİ'NİN DİNİ İSLAM'DI AL-İ BEYT'İN DİNİ İSLAM'DI. Hacı Beklaş-ı Veli'nin, Yunus Emre'nin, Aşık Veysel'in dini İSLAM'dı. İSLAMİYETİN KAYNAĞI VE MENBAI da hadisle sabit daha önce söylediğimiz gibi KUR'AN ve AL-İ BEYTTİR. Çünkü Al-i Beyt demek SÜNNET demektir.

—  Her iki grup Kitap ve Sünneti ölçüde esas alıyor. Tek fark Alevilerde muhabbet ve cibilli taraftarlık MESLEK olarak alınmıştır. Bunun manası Sünnilerde muhabbet yok demek değildir. Çünkü kitap ve sünnet muhabbeti emrediyor. Sadece Sünniler muhabbeti meslek ittihaz etmemişlerdir ve cibilli taraftar olmaları gerekmemektedir. Meslek edinmemek muhabbet yok demek değildir. Görülüyor ki, hem Alevi hem Sünni kitap ve sünnette birleşiyorlar, sadece hakikate çıkan yolları (tali yolları) ayrıdır. Neticede her ikisi de ALLAH'A ve PEYGAMBER'E giden ANA YOL' da BİRLEŞİYORLAR—  Hakikat budur ki: ALEVİ ve SÜNNİ İSLAM KARDEŞİDİRLER.

—  Merhum Prof. Dr. Mahmud Esad COŞAN hocamıza Allahtan rahmet diliyor, hizmetleriyle bizlere de yol gösterdiği için Allahın onu mükafatlandırmasına dua ediyoruz.İnşallah onunla cennette buluşmayı niyaz ediyorum.Hocamız Hacı Bektaşı VELİ’nin makalatı  ile ve Hz. Ali’nin vecizeleriyle Bektaşiliğe ve Aleviliğe hak yolunda hizmet etmiştir.Şeriat,Tarikat, Marifet ve Hakikat olan dört kapıyı ve kırk makamın açıklanmasına vesile olarak Bektaşiliğin ve Aleviliğin İslamiyetin tam içinde olduğunu İslam alemine duyurmaya vesile olmuştur.

—  Allah Ondan Razı Olsun. Sözleriyle konuşmasını tamamladı

Konuşmacı olarak katılan İlahiyatçı Yazar Ali Rıza GÜNEŞ:

Ehlibeyt kavramına geniş bir mana getirdi

Bu manaya Kâbe’nin adının Beytullah olmasından hareketle bütün Müslümanların Ehlibeyt olduğunu vurguladı.

Bu nedenle hepimiz Kâbe’nin Ehlibeyti olmuş oluyoruz dedi.

Bununda Sünni ve Alevilerin Beytullah’la ne kadar ilişkisi olduğunu göstermiş oluyor dedi ve bir Hadisi Şerifle “Benim Ehlibeytim Bütün Müttakilerdir”  sözlerini tamamladı.

Program,Tasavvuf Musikisinin ruhları dinlendiren nağmeleri ile devam etti.  Plaket takdimi ve Aşure ikramı ile son buldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.