1. HABERLER

  2. RÖPORTAJLAR

  3. EĞİTMDE; ÖĞRETMENİN NEFESİ,ÖĞRENCİNİN HEVESİ, VELİNİN KESESİ OLACAK
EĞİTMDE; ÖĞRETMENİN NEFESİ,ÖĞRENCİNİN HEVESİ, VELİNİN KESESİ OLACAK

EĞİTMDE; ÖĞRETMENİN NEFESİ,ÖĞRENCİNİN HEVESİ, VELİNİN KESESİ OLACAK

Pi Analitik Dershanesi Müdürü Muhammet Kasap: ‘Eğitimde, öğretmenin nefesi, öğrencinin hevesi, velinin kesesi olacak. Bunlar olmazsa olmaz.’

A+A-

 Hocam eğitimde 4+4+4 sisteminin detayları belli oldu. Bu konuda bize bilgi verir misiniz?

 Evet, detaylar belli oldu, öğretmenler de seminerlere tâbi tutuldu. Fakat Kahramanmaraş ve Türkiye olarak hazır değiliz. Bu sistemin içeriği tam olarak anlatılamadı. Kafalarda soru işaretleri var. Bu durumda idareci, öğretmen ve öğrencilere çok iş düşüyor.

 Veliler okula yeni başlayacak çocuklarını, gönderip göndermemekte kararsızlar. Tavsiye eder misiniz?

 66 aylık çocukların devem etmesi gerekiyor.  Fakat şöyle bir sorun var: Yaşı tutuyor, fiziki şartları uymuyor. Bu yüzden rapor alanlar var. Çok erken bir yaş bu. Önceleri, verimliydi.  Çocukların belli gelişimlerinden sonra daha iyi olur. Çocuklar, henüz kendi ihtiyaçlarını bile karşılayamazken, okula başlamış olacaklar. Bu, herkesi, ister istemez, zorlayacak.  Bu yaş, çocuğun oyun çağıdır. 72 aylık öğrenciler bile, ihtiyaçlarını  gideremezken, 66 aylık çocukların gidermesi hayli hayli zor. Büyük sıkıntı olacak.

 İlk yıl sıkıntı olacak, değil mi?

 Evet. İlk dönem ders işlenmeyecek. Sosyal gelişimine yönelik aktiviteler vs. olacak. İş aktiviteyle bitmeyecek ki. Çocuk, temizlik yapacak, kendinden büyüklerle aynı yerleri, koridorları, sınıfları paylaşacak ve zorlanacak. Bu yaştaki çocuklar kendini ifade edemeyen gruptur.

 4+4+4’le birlikte Kahramanmaraş’ta eğitim nasıl olacak?

 Kahramanmaraş, eğitimde istediği payı alamıyor.  Derslik, öğretmen, yönetici sıkıntıları anne babalara da yansıyor. Eğitime en az bütçe ayrılıyor Kahramanmaraş’ta. Anne- babalar da ayırmıyor. Herkes, çocuğunun bir yerlere gelmesini istiyor ama elini cebine atan yok. Türkiye’nin her yerinde dershane v e özel okul, sayıca daha fazla. Burada çok düşük.  Bu mantıkla LYS’lerde değil 72,81. sıraya bile düşebiliriz.

 Çözüm nedir?

 Herkesin el birliği yapması gerek. Milletvekilleri, siyasiler, eğitimciler, veliler hepsinin bu konuya odaklanması lazım.  Bir sinerji olmalı.  Ama her kes birbirini suçluyor. He kesin başarısızlıkta payı var. Müdür atamalarıyla olmaz.  Birlik  ve beraberlik olursa, derslik sıkıntısı hallolursa, öğrencilerin kalacak yerleri hallolursa neden başarı gelmesin. Merkez, hadi iyi diyelim, köylerden gelen çok sayıda öğrenci var. Onları da düşünmek zorundayız.  Ulaşamadığımız insanlar var.  Ücra köylerin çoğunda birleştirilmiş  sınıflar. Bu sınıflar FATİH projesinden nasıl faydalanacak? 1. Ve 5. Sınıflar aynı derslikte eğitim görüyor. Onların her şeyden önce derslik ve  öğretmene ihtiyacı var.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenleri suçlayıcı bir tavrı var. Bakanlığın, idareci ve öğretmenleri motive etmesi gerekir. Maddi ya da manevi olarak.

Her zaman şunu söylerim: Başarı için; öğretmenin nefesi, öğrencinin hevesi ve velinin kesesi olacak. Bunlar olmazsa başarı olmaz.

 Dershaneye kaç yaşında öğrenci gitmeli?  Dershane gerekli mi?

 Gerekli bence. Olmazsa olmaz. Bunu, Dershaneci olduğum için söylemiyorum. Sınavlar olduğu sürece dershane olacak. H erkes, çocuğunun iyi yerlerde olmasını istiyor. Sınav kaldırılamayacağına göre dershane de mecburen olacak. Sınav ne olursa olsun. Eğer dershane kaldırılırsa e sınav devam ederse, bu sefer, okullarda özel ders sektörü oluşur. Evlerde özel ders verenler oldukça faz la zaten. Oysa dershaneler resmi kuruluşlardır, vergi veriyor. Türkiye genelinde 4 Bin’e yakın dershane ve bu sektörde 100 Bin çalışan var. Böyle büyük bir istihdamı sağlıyoruz. Hatta, devletin, bu sektörlere destek olması gerekir.

 SBS grubu için 7. sınıflar, üniversiteye hazırlananlar  için  ise10. Sınıf şart.  9.sınıflarda da ihmal etmemeli. Dershaneye gelmek de çözüm değil. Başarının %80’i öğrencide bitiyor. %20’sinde de, okul, anne-baba gibi çevresel faktörler etkilidir.

Kaldı ki dershane kaldırıldığı zaman, parası olmayıp da elinden tutulması gereken çok sayıda öğrenci var. Şu anda Türkiye genelinde binlerce öğrenci bu şekilde dershanelerden ücretsiz faydalanıyor. Bunlara da haksızlık olur.  

Dershanenizde kaç öğrenci bu şekilde ücretsiz eğitim alıyor?

 100’e yakın. Düşünsenize, dershane kalkarsa bunların hakkı yenmiş olur. Diğer dershanelerde de ortalama bu kadar öğrenci var. Hiçbir özel ders öğretmeni, bunlara  ücretsiz ders vermez. Ama dershane sektörü bunlara kapısını açmış, durumuna göre burs verip kalacak yerlerini de temin ediyor. Onun için dershaneler eğitimin bir parçasıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.