1. HABERLER

  2. RÖPORTAJLAR

  3. EĞİTİMCİ KARA, 4+4+4’TE OKULA BAŞLAMA YAŞININ ÇOK DÜŞÜK OLDUĞUNU SÖYLEDİ
EĞİTİMCİ KARA, 4+4+4’TE OKULA BAŞLAMA YAŞININ ÇOK DÜŞÜK OLDUĞUNU SÖYLEDİ

EĞİTİMCİ KARA, 4+4+4’TE OKULA BAŞLAMA YAŞININ ÇOK DÜŞÜK OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Zirve Dershanesi Müdürü İbrahim Kara, 4+4+4 sisteminde okula başlama yaşının çok düşük olduğuna vurgu yaparak gazetemize bilgiler verdi.

A+A-

 Hocam eğitimde 4+4+4 sistemi iyice netleşti. Bununla ilgili görüşlerinizi alabilir miyiz?

 Her yeni gelen sistem, yeni problemler ortaya çıkarır. Belli bir süreçten sonra bu problemler gideriliyor. Ama o süreçte eğitim alan çocuklara yazık oluyor. 8 yıllık zorunlu eğitimde de bu oldu. İlk etapta mağdurlar oldu, sonra sistem yavaş yavaş oturdu. 4+4+4 sistemi de, genel manada, olumlu bir sistem. İlk ve orta okulun ayrılması güzel fakat okula başlama yaşını biraz daha yükseltebilirlerdi.

 Yaştan dolayı veliler, çocuğu okula gönderip göndermemekte kararsız. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

 Aynı kararsızlık, bir veli olarak, bende de var. Çocuğum 64 aylık, göndermeyeceğim. Özellikle bu sene 63 aylıktan 80 aylığa kadar olana çocuklar aynı ortamda ders yapacak. Sınıflar çok kalabalık olacak. Bu şekilde büyük problemler olacak. Devlet okullaşma oranını arttırır, yaşı da 70’lere çekerse daha iyi olur. Ama genel manada sistem iyi.

 Yeni sistemde ilk yıl etkinlik yılı olacak. 4’ten 1 çıkınca geriye, eğitime 3 yıl kalıyor. Bu, yeterli olacak mı?

 Bu, tartışılan bir konu. Okul öncesi eğitimi daha iyi bir sistemdi. Çok da katkısı oluyordu. Yeni sistemde, 1. Sınıflarda okumaya geçilmeyecek. 2. yıl geçilecek. 2. Yılda da bazılar okumaya geçemeyebilir. Öğrendiğini de tatilde unutacak. Yani 1 yılı kaybolacak. Bu yönler, her halde düşünülmedi. Eski sitemdeki gibi 5+3 olsa daha verimli olurdu derim. Yeterli olacağını düşünmüyorum.

 Kahramanmaraş’ta eğitim nasıl? 4+4+4’e uyum sağlayacak mı?

 Çok uyum sağlayacak bir il’e benzemiyor. Yine okullar ilk ve ortaokul olarak devam ediyor. 8 yıllıkta da zaten bu vardı. Bazı bölgelerde, derslik yetmezken, bazı bölgelerde de derslikler fazla geliyor. Kahramanmaraş zaten gerilerde, bu sistemle daha da gerilere düşer, diyebilirim, derslik yetersizliğinden dolayı

 Eğitim kalitesini arttırmak için neler yapmalıyız?

 1.si veliler bilinçlenmeli çoğunluğu olarak. Çünkü eğitim, velinin öncelikli hedefi değildir maalesef. 2.arabasını almak, bağ evi yapmak, iş yerini genişletmek vs. daha çok bunları düşünüyor.

2.si şehre sahip çıkan işadamları olmalı. Derslik sıkıntısından dolayı bazılarına zorla okul yaptırıyoruz ama yeterli değil.

3.sü siyasetçiler, eğitime yeterli ilgiyi göstermiyor. Sahip çıkmıyorlar. Müdür ve şube müdürleri atamalarında etkili olmuyorlar. Kendileriyle çalışmak istediklerimizi bir yerlere getiremiyoruz. Kahramanmaraş büyük bir il. Ona göre bütçeden faydalanmamız lazım. Ödenek yeterli değil. Gelen ödenekler, okul yapında kullanılamıyor.  Eğer sahip çıkarsak 4-5 yılda bir yerlere gelebiliriz. Olmazsa daha da gerilere düşeriz.

 

İnsanlar özellikle Kahramanmaraş’ta dershanelere rağbet ediyor. Dershane gerekli mi? Kaç yaşında başlamalı?

 

Bunu, bir dershaneciye sorduğunuz için, herhalde farklı bir cevap beklemiyorsunuz. Gerçekleri söyleyelim: Dershane, devletin verdiği eğitimin eksikliklerinden kaynaklanıyor. Tıpkı özel muayene gibi. Devlette, vatandaş istediği hizmeti alabilse neden gitsin özel muayene parası versin. Dershanecilik de bunun gibidir. Okulların kalabalık olması, öğretmenin ilgilenememesi veya çocuğun aklının, sonradan başına gelmesi, mecburen dershaneye yönlendiriyor. Bir sınav sistemi var. İyi okullar içi sayı sınırlı. Bundan dolayı bir yarış var, öğrencinin de desteğe ihtiyacı var. Kaldı ki dershaneler sadece ders vermiyor. Öğrenci takip ediliyor, ailelerle iletişim kuruluyor, soruların çözüm yöntemi öğretiliyor. Rehberlik ve bilinçlendirme yapılıyor. Malum, veli ilgilenemiyor.

SBS için 7.sınfta; üniversiteye gideceklerin de 10. sınıfta dershaneye gelmesi gerekir. Çocuğun iyi yerlere girebilmesi için. Çünkü son yıl dershaneye gelenler genellikle verim alamıyor. Sınavdan en az 2 yıl önce dershaneye gelmesinde fayda var. Kahramanmaraş’ta dershane diğer illere göre ucuz. Türkiye genelinde bizim genel merkezimiz, aldığımız fiyatın 5 katı alıyor. Türkiye’de en ucuz iliz diyebilirim. Hizmet olarak en yüksek, ücret olarak en düşük il. Veli eğitime öncelik vermediğinden, mecburen dershaneler çok ucuz. Ekonomik olarak Kahramanmaraş’tan daha geride olup da dershane ücretlerinin daha yüksek olduğu iller de var.

 Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

 Son günlerde dershaneler gündemde, Başbakanımızın ifadelerinden dolayı. Şu bilinmelidir: dershaneler çocuklara eğitim veriyor, rehberlik yapıyor, kötü alışkanlıklardan uzaklaştırıyor, anne-babalık yapıyor, velinin işini kolaylaştırıyor. Devletin yapamadığını, yaparak eşitliği sağlıyor. Dershane olmazsa, parası olan özel ders alacak. Peki parası olmayan ne yapacak?  Anadolu çocukları dershane sayesinde iyi yerlerde okuyabiliyor. Bu anlamda değerlendirilmesi gerekir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.