1. HABERLER

  2. DOĞAKA 5. KALKINMA KURULU HATAY’DA YAPILDI
DOĞAKA 5. KALKINMA KURULU HATAY’DA YAPILDI

DOĞAKA 5. KALKINMA KURULU HATAY’DA YAPILDI

28-29 Ağustos tarihlerinde Antakya Ottoman Otelinde gerçekleştirilen Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) 5. Kalkınma Kurulu Toplantısı DOĞAKA Genel Sekreter Vekili Onur YILDIZ’ın açılış konuşması ile başladı.

A+A-

Öncelikle 6 ayda bir düzenlenen Kalkınma Kurulu Toplantılarının önemine işaret eden YILDIZ, kalkınma kurulunun bölge sorunlarını ve çözüm önerilerini sunma gibi önemli bir fonksiyona sahip olduğunu, kurul üyelerinin değerli katkıları ile oluşacak sonuç bildirgesinin ilk Yönetim Kurulu toplantısında öncelikli olarak değerlendirileceğini hazır bulunan kurul üyelerine iletti.

DOĞAKA’nın bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğu faaliyetler ve 2011 yılı faaliyetleri hakkında bilgi veren YILDIZ, toplantıda DOĞAKA’nın, Kalkınma Ajansları mevzuat değişiklikleri çerçevesinde verilen yeni görevlerle birlikte etki alanın genişlediğini, Yatırımlarda Devlet Desteklerinden faydalanmak için yatırımcıların belli bir ölçüye kadar artık Kalkınma Ajanslarına başvurmalarının gerekliliğini bu duruma örnek olarak gösterdi.

Daha sonra söz alan Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı ve DOĞAKA Kalkınma Kurulu Başkanı Şahin BALCIOĞLU, ajansın yürüttüğü başarılı çalışmalar sonucu bölgeye yaptığı katkıların bölge insanın ilgisi ile doğru orantılı olduğunu, paydaşların bu toplantılara etkin katılımının çalışmaların daha verimli yürütülmesi için önem arz ettiğini ifade etti.

Hatay Valisi ve DOĞAKA Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Lekesiz adına vekaleten toplantıya teşrif eden Vali Yardımcısı Mustafa AKDOĞAN; Kalkınma Ajanslarının kuruluş süreci ile ilgili bilgi vererek konuşmasına başladı. Kalkınma Ajanslarının hibe mekanizmaları dışında bölge kalkınmasındaki sosyo-kültürel, iktisadi ve kurumlar arası işbirliği ile yatırımların bölgeye çekilmesi gibi birçok önemli rol ve fonksiyonu bünyesinde barındırdığını belirtti.

Toplantıda, “Yatırımlarda devlet yardımları” konulu bir sunum yapan Abdülkadir DEDEOĞLU, yeni teşvik sistemi ve yararlanma yolları hakkında katılımcıları bilgilendirmesinin ardından, Kalkınma Kurulu Başkanı Şahin BALCIOĞLU tarafından kurul üyelerinin bölge ve Ajans çalışmalarına ilişkin görüş ve önerileri alındı.

Toplantının ikinci gününde yerel paydaşların katılımı ile ajans uzmanları tarafından Bölge planı çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen moderasyonlarda elde edilen veriler Kalkınma Kurulu Sonuç bildirgesine yansıtılmak üzere kurul üyelerinin görüşlerine tekrar sunuldu. Alınan kararların bölgemize hayırlı olması dilek ve temennileri ile toplantı sona erdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.