1. HABERLER

  2. DESTEKLER YATIRIMA DÖNÜŞÜYOR
DESTEKLER YATIRIMA DÖNÜŞÜYOR

DESTEKLER YATIRIMA DÖNÜŞÜYOR

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının %50 hibe desteği vermek suretiyle desteklediği; Tarıma dayalı ve kırsal bölgelerin kalkındırılmasına yönelik küçük ve orta ölçekli yatırım projelerine verdiği hibe desteği kapsamı genişleyerek devam ediyor.

A+A-

2006 yılında başlatılan program kapsamında bu güne kadar İlimizde 76 proje hibe desteğinden yararlandı ve planlanan hedefler doğrultusunda üretime başladı. 28 milyon 355 bin TL maliyeti olan bu yatırımlar için 13 milyon 302 bin TL hibe desteği ödendi.

Programın genişletilmesi ile küçük baş ağıl ve manda ahırı Projeleri de Program kapsamına alındı. Genişletilmiş Program çerçevesinde; İlimizde  6. etap kapsamında Pazarcık ilçesinde Yolboyu köyünde Berilhan İnş.Hay.San.Tic.Ltd.Şti. tarafından 500 Başlık, Akçakoyunlu köyünde Fevzi Göçener tarafından 200 başlık ve Merkez Dereköy sınırlarında M.Ali Altun tarafından 250 başlık olmak üzere 3 adet keçi ağılı ve sağım ünitesi yatırımı gerçekleşmiştir. Proje kapsamında 532.442 TL yatırım yapılmış olup, 259.904 TL hibe desteği verilmiştir.

 Projeleri yerinde inceleyen İl Müdürü İhsan Emiralioğlu desteklerin yatırıma dönüşerek faaliyete geçmesi ile ilimiz tarımsal potansiyellerinin ivme kazanacağını söyledi.

 2012 yılında Ekonomik yatırımların desteklenmesi çerçevesinde ise, 7. Etap kapsamında 1 adet Merkezde ve 2 adet Elbistan ilçesinde olmak üzere, 3 adet ağıl projesi başvurusu olmuştur.İl Proje Değerlendirme komisyonu tarafından değerlendirme çalışmaları devam etmektedir. Bakanlığımız tarafından uygun görülmesi halinde programa alınacaktır.      

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.