1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. DEDEOĞLU: BÜYÜKŞEHİR YASASI ANAYASA’YA AYKIRI
DEDEOĞLU: BÜYÜKŞEHİR YASASI ANAYASA’YA AYKIRI

DEDEOĞLU: BÜYÜKŞEHİR YASASI ANAYASA’YA AYKIRI

Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, büyükşehir yasasının bu haliyle Anayasa’nın 3.,10. 123. 126 ve 127. Maddelerine aykırı olduğunu vurguladı.

A+A-

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, iktidar tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan Büyükşehir Yasa Tasarısı’nın yerel hizmetleri önemli ölçüde aksatacağını söyledi.

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, yapmış olduğu yazılı açıklamada, Kahramanmaraş’ın ve diğer illerin büyükşehir yapılmasına karşı olmadıklarını ifade ederek, iktidar tarafından hazırlanan  büyükşehir yasa tasarısın içeriğine karşı olduklarını söyledi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne getirilen büyükşehir yasa tasarısının, büyükşehir yapılmak istenen Kahramanmaraş’ın il sınırlarının tamamını kapsayacağına işaret eden MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, Kahramanmaraş’ın da aralarında yer aldığı büyükşehir yapılmak istenen 13 ilde çok sayıda mevcut belde belediyelerinin kapanacağını ve beldelerin ve köylerin mahalleye dönüştürüleceğini kaydetti.

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, bu yasa ile il özel idareleri ve il genel meclislerinin de kapanacağını hatırlatarak, Türkiye genelinde 1591 belde belediyesi ile 16 bin 82 köyün tüzel kişiliğinin sona erdirileceğini bildirdi.

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, merkezden uzaklaştıkça hizmetlerde çok büyük aksamalar meydana geleceğine de dikkat çekerek, kent kimliğinin kaybolacağını ifade etti. İktidar tarafından şehir devleti kurulmak istendiğini de vurgulayan MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hazırlanan büyükşehir belediyesi yasa tasarısı ile  Kahramanmaraş’ın uzak ilçelerine, mahallelerine ve köylerine hizmet götürmek zorlaşacak. İlçe belediyeler büyükşehir belediyesine bağlanacağı için yerel kaynaklar rahatlıkla amacı dışında kullanılabilir. Bu büyükşehir yasası Anayasanın birçok maddesine aykırıdır”

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, daha önceli büyükşehir belediyesi yasalarının 50-60 kilometre yarı çapındaki dairenin içinde kalan alanı kapsadığını da belirterek, iktidar tarafından hazırlanan büyükşehir yasanın ilin tüm sınırlarını kapsadığını kaydetti.

Yasa tasarısının bu haliyle TBMM’den geçmesinin vatandaşların hayrına olmayacağına değinen MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, “O güzelim beldelerimize hizmet gitmeyecek. Biz Gaziantep, Konya, Adana ve Erzurum modeli bir büyükşehir istiyoruz. Hizmetler tamamen paralı hale getiriliyor. İlk etapta çöp vergisi ve emlak vergisi getiriliyor. Kuyu suyu bile paralı hale getirilecek. Köylerde su para ile satılacak. Ahırlar kapatılarak, mücavir alan dışına taşınacak. Kahramanmaraş’ta tarımı da hayvancılığı da bitirecekler.” şeklinde açıklama yaptı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.