1. Haberler

  2. CUMHURİYET HAN’IN RESTORASYON UYGULAMASI DEVAM EDİYOR
CUMHURİYET HAN’IN RESTORASYON UYGULAMASI DEVAM EDİYOR

CUMHURİYET HAN’IN RESTORASYON UYGULAMASI DEVAM EDİYOR

Kültürel ve Sosyal Tesis olan Cumhuriyet Ha’da restorasyon uygulamalarının devam ettiği belirtildi.

A+A-

Konu ile ilgili olarak Kahramanmaraş Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü KUDEB Servisi tarafından yapılan açıklamada: “ 16.08.2012 tarihinde işyeri teslimi yapılarak 17.08.2012 tarihinde, restorasyon projesi kapsamında restorasyon uygulaması başlamış olan Kültürel ve Sosyal Tesis olan Cumhuriyet Han da uygulamalar titizlikle devam etmektedir.

İki farklı dönemde inşa edilmiş doğu,  batı bölüm olmak üzere iki bölümden oluşmuş kompleks yapı niteliğinde olan ve batı bölümü mimari özellik ve taş işçiliğine bakılarak 19.yüzyıl sonu 20.yüzyıl başlarında yapıldığı sanılmaktayken, doğu bölümünün Alaüddevle Beyin 960 hicri /1500 miladi tarihli vakfiyesinde Ulu Camii’nin güneyinde Bağdat Hanı adında inşa edildiğine dair kaynaktan dolayı beylik döneminde inşa edildiği bilinmektedir.

Uygulama kontrollüğü Kahramanmaraş Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü KUDEB uzmanları ve Etüd Proje Müdürlüğü mühendisleri tarafından yapılan ve rekonstrüksiyon (özgününe uygun yeniden yapma) örneği olacak olan 3 katlı han yapısının yıkım ve söküm işlemleri tamamlanmış olup yapının çelik taşıyıcı sistemi kurulmaktadır. Bu bağlamda zemin kat çelik kolonlar ve 1. Kat çelik döşeme kirişleri yerleştirilmiştir. Çelik taşıyıcı sistemin yer aldığı 3 katlı yapının zemin katında depo-masmala benzeri havuz gibi, çıkan bulgular ise korunmaktadır.

Yapının doğusunda yer alan taş örgü sistemiyle inşa edilmiş olan sabunhane kısmında ise yıkılmış olarak günümüze gelen çapraz tonozlara iskele kalıp kurularak özgününe uygun olarak tamamlanmıştır. Dokunulmayan tonozlarda ayrılmalar ise epoksi ve dikiş yöntemleriyle onarılarak statik sistem güçlendirilmektedir. Mekânda toprak dolgunun altında çıkan öğütme taşları gibi elemanlar ise sergilenmek üzere muhafaza edilmektedir. Ayrıca Yıkım-söküm çalışmalarında mevcutta bulunan duvar ve kemerlerdeki taşlar restorasyon tekniğine uygun olarak numaralandırılarak alınmış ve yeniden yapma aşamasında taşlara aynı yerinde kullanılmak üzere yapının içinde muhafaza edilmektedir. Çalışma süresince bütün veriler ise titizlikle korunmaktadır.

Sabunhanenin üst kısmında ise Ulu Cami güney bahçesine bakan cephede muhdes briket duvar kaldırılmış ve üst kottaki özgün taş duvar projesine uygun olarak inşa edilmiştir. Duvarın yüzeyleri ise sıvanmaya başlamıştır.

Genel anlamda şantiye sahasında gelinen aşama; yapının statik açıdan tehlike arz eden bölümleri güçlendirilmekte sıva uygulaması yapılmakta ve proje kapsamında inşa sürecine devam edilmektedir.

Şantiyedeki çalışmalar süresince etraftaki esnafların rahatsız olmaması ve yaya akışının sürekliliğinin ve güvenliğinin kesilmemesi için dikkatli ve özenle çalışılmaktadır” denilerek bilgi verildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.