1. HABERLER

  2. BÖLÜKBAŞI: ÇÖLLOLAR KÖMÜR OCAĞI BİR AN ÖNCE AÇILMALI
BÖLÜKBAŞI: ÇÖLLOLAR KÖMÜR OCAĞI BİR AN ÖNCE AÇILMALI

BÖLÜKBAŞI: ÇÖLLOLAR KÖMÜR OCAĞI BİR AN ÖNCE AÇILMALI

Türkiye Maden İşçileri Sendikası (Maden-İş) Elbistan Şube Başkanı Adil Bölükbaşı, Çöllolar Kömür Havzası’nın Türkiye’nin önemli en maden ocaklarından biri olduğunu, ocağın açılması gerektiğini kaydetti.

A+A-

 Maden-İş Elbistan Şube Başkanı Adil Bölükbaşı Afşin-Elbistan B Termik Santrali’nin kömür sahası olan Çöllolar Kömür Sahası’nda meydana gelen göçük sonrası kapatılan maden ocağını, devlet işletecekse devlet, özel sektör işletecekse özel şirketin biran önce işletmeye başlaması gerektiğini ifade etti.
Kömür sahasının kapanmasıyla birlikte 700-800 kişinin işsiz kaldığını hatırlatan Bölükbaşı, “Kömür çıkartılması faaliyetleri durdurulan Çöllolar Kömür havzası hakikaten bir sıkıntı fakat sendikamızın bu konu ile alakalı yapacak bir şeyi bulunmamakta. Biz sendika olarak Çöllolar’ın açılması için gerekli yerlere başvurduk ama devlet bile buna el atamıyor, çünkü farklı bir yerdeyiz ama bu aylarda açılması bekleniyordu. Açıldığı zaman 700-800 vatandaşımız istihdam sahibi olacak inşallah. Bölge insanlarımız işe girer iş sahibi olursa çok mutlu oluruz. Biz kömür havzasının açılması ile alakalı Milletvekilimiz Sayın Mahir Ünal Bey’e kadar gittik. Biz sendika olarak hiç olmamamız gereken işlerin içinde bulunduk. Sayın Genel başkanımızda dahil Mahir Bey’e ve Genel Müdürlüğümüze gittik bölge insanımızı perişan olmaması için, bölge insanlarımızın ekmek sahibi olması için açılması için çaba sarf ettik” dedi.
Sahanın devlet eliyle işletilmesi taraftarı olduklarını belirten Maden-İş Elbistan Şube Başkanı Adil Bölükbaşı, “Biz sendika olarak Kömür havzasının devlet tarafından işletilmesi taraftarıyız. Devlet tarafından işletilseydi bu göçükler yaşanmazdı. Özel işletmeler az faaliyet çok kazanç peşindeler. Ama kamu tarafından işletilirse durum böyle olmaz. Kamu harcamadan kaçmaz. Önce iş güvenliği ve sağlığını ön planda tutardı. Sendika olarak düşüncemiz kömür havzasının kamuya devredilmesi devlet içinde, sendikamız için de iyi olur. İnşallah olur ama olmazsa özel şirketin devam etmesi taraftarıyız” şeklinde konuştu.
Şuanda gündemlerinde seçim olmadığını ifade eden Bölükbaşı, “Sendika çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Ben sendikada göreve geldiğimden buyana şunu söylüyorum. Çalışan kardeşlerimizin geliri ortalama olarak en az bin TL pirim alacak şekilde çalışmalarımız oldu. Bu tabi ki bizim çabamız. Biz bunun için Ankara’ya gittik, Ankara olmadı İstanbul’a gittik ve sonunda çabamızla işçi arkadaşlarımızın hakkını aldık. Biz görevimiz olan şeyi yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. İnşallah bundan sonraki süreç daha güzel ilerleyecek. Önümüzde 2,5 yıl var ve bunun 2 yılı faaliyetlerimizi en güzel şekilde işçi arkadaşlarımıza yansıtacağız. Son kalan üç-beş ayımızda da Allah nasip ederse kurumlarımıza cevap vereceğiz. Bu koltukta kimse kalmadı, bizde kalmayacağız. Biz bu koltuğa yapışmadık. Zorla seçim almadık, bizim seçmenimiz ve işçilerimizin sayesinde burada duruyoruz” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.