1. Haberler

  2. BAŞKAN POYRAZ ÇARŞILARI İNCELEDİ
BAŞKAN POYRAZ ÇARŞILARI İNCELEDİ

BAŞKAN POYRAZ ÇARŞILARI İNCELEDİ

Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, restorasyon çalışmaları devam eden Bakırcı-Semerci Çarşısı, Mazman-Kazzaz Çarşıları ve Maraş Çarşısı(Suk-ı Maraş)-Belediye çarşısında incelemelerde bulundu.

A+A-

Başkan Poyraz, çarşı esnaflarını rahatsız etmemek üzere geceleri yapılan restorasyon çalışmalarını yerinde görmek üzere dün gece çarşıları gezdi.

KUDEB Sorumlusu İmar ve Şehircilik Müdür Yardımcısı Fatih Adanır ve Teknik ekibin de yer aldığı incelemelerde Başkan Poyraz, bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Restorasyon çalışmalarının Haziran ayına yetiştirilmesini isteyen Başkan Poyraz: “Altın Üçgenin bir ayağını oluşturan çarşılarımızın restorasyon uygulamalarının bir an önce bitirilmesini istiyorum.

Yıkımına başladığımız Kent Meydanı ortaya çıktığı zaman çarşılarımızın görüntüsü de ortaya çıkacak. Orta hale yapacağımız Kültür Parkımızla Maraş Kalesi- Çarşılarımız ve Kültür Park arasında bir Altın üçgeni oluşturacağız. Şehrimizin turizmden hak ettiği yere gelmesi için çaba sarfediyoruz” diye konuştu.

Kahramanmaraş’ın Tarihi Ticaret Bölgesi Maraş Çarşılarının cephe iyileştirme ve alt yapı projeleri kapsamındaki restorasyon uygulamaları devam ediyor.

Kurtuluş Mahallesi Kentsel Sit ve Yenileme Alanında yer alan çarşılarımızda; “Tarihi Maraş Çarşıları Cephe İyileştirme Kentsel Tasarım ve Alt Yapı Projesi Uygulamasına”,Bakırcı-Semerci Çarşısı, Saraçhane Çarşısı ve Mazman-Kazzaz Çarşılarında alt yapı çalışmaları sona ermiş olup Maraş Çarşısı(Suk-ı Maraş)-Belediye Çarşısındaki alt yapı çalışmaları ise uygulama sonunda tamamlanacaktır.

Geçmişi 500 yıllık olan Maraş tarihi çarşıları; günümüze özgün fonksiyonunu koruyarak gelmiştir. Ancak zaman içerisinde çarşıların özgünlüğünü bozan birçok ekler yapılmış olup bu ekler çarşı bütünlüğünü bozmuş ve görüntü kirliliğine yol açmıştır.

Onaylı proje kapsamında uygulama çalışmalarını yerinde incelemek üzere Belediye Başkanı  Mustafa Poyraz tarihi ticaret bölgesini ziyaret etti. Kahramanmaraş Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü KUDEB tarafından restorasyon uygulamaları yürütülen Bakırcı-Semerci Çarşısı, Mazman-Kazzaz Çarşıları ve Maraş Çarşısı(Suk-ı Maraş)-Belediye Çarşısına gelerek İmar ve Şehircilik Müdür Yardımcısı ve KUDEB amiri Fatih Adanır ve KUDEB uzmanlarından Çarşı restorasyon uygulamalarında karşılaşılan sorunları, uygulamaların ne aşamada olduğu hakkında  bilgi aldı.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.