1. HABERLER

  2. RÖPORTAJLAR

  3. BAŞKAN AYDOĞAN: BELEDİYEMİZ, AFŞİN’İN TÜM İHTİYAÇLARINI GÖREBİLECEK BİRİKİMDEDİR
BAŞKAN AYDOĞAN: BELEDİYEMİZ, AFŞİN’İN TÜM İHTİYAÇLARINI GÖREBİLECEK BİRİKİMDEDİR

BAŞKAN AYDOĞAN: BELEDİYEMİZ, AFŞİN’İN TÜM İHTİYAÇLARINI GÖREBİLECEK BİRİKİMDEDİR

Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, “Belediyemiz, Afşin’in tüm ihtiyaçlarını görebilecek birikimdedir.” dedi.

A+A-

Afşin Belediye Başkanı Sayın Fazlı Aydoğan, belediye çalışmalarını ve büyükşehirle ilgili düşüncelerini bizlerle paylaştı.  

Fazlı Aydoğan kimdir?

Fazlı Aydoğan, her insan gibi garip bir adem. 1955 Afşin doğumluyum.  Yüksek tahsilimden sonra, çeşitli kuruluş ve kurumlarda çalıştım. Öğrencilik dönemimde siyasetle ilgilendim. 20 yıl kadar İstanbul ve Sincan Belediyelerinde çalıştım. Sonra Afşin Belediye Başkanlığı nasip oldu. Adeta belediyecilik tahsili yaptığımı söyleyebilirim. Bilgi ve tecrübemi Afşin’e aktarıyorum. 6 çocuğum var.

Neden Ak Parti?

Ak Parti, milletin arzuları doğrultusunda siyasal bir denge kurduğu için, milletin değerleriyle buluşan bir kadro olduğu için ve bu değerlere gerekli hizmeti sunabildiği bir vizyonun sahibi olduğu için bu partideyiz.

İstanbul Büyükşehir ve Sincan Belediyelerinde çalıştınız. Afşin Belediye Başkanlığı nereden aklınıza geldi?

Öğrencilik yıllarımda siyasetle uğraştım. 1980’li yıllarda Afşin’de esnaflık yaptım. Böylelikle siyasetin de içinde bulunmuş oldum. O dönemde ilçenin problemlerini daha yakından tanıma fırsatım oldu. İstanbul ve Ankara’da çalıştıktan sonra Eshab-ı Kehf’e ve halkıma hizmet etmek istedim.

Belediye Başkanlığına geldiğiniz dönemle şimdiki arasında ne gibi farklar oldu?

Belediyecilik ile ilgili olarak alt yapıdan geldiğim halde, durumu bile bile bu göreve talip oldum. Hatta bazı arkadaşlar bana ‘Neden bile bile kendini ateşe atıyorsun?’ dediler.   Gönlüm bu göreve talip olmamı ve hizmet etmemi istiyordu. Zor olduğunu bildiğim için bu görevi istedim.  Bir arayış vardı. Acaba yapılamayanları, vatandaşla el birliği yaparak yapabilir miyiz diye geldim. Göreve başlarken hemşehrilerime, hiçbir konuda mazeret üretmeyeceğimi söylemiştim. Ama herkesten sabır istedim. Hesap ede ede geldim. Bunlar, sonra hizmete dönüşecek dedim. Hamd olsun projelerimizi adım adım gerçekleştirdik. Bugün itibariyle Belediyemiz, Afşin’in tüm işlerini yapabilecek kıvama ve bilgi birikimine kavuştu.

Bir su projeniz var. Onunla ilgili biraz bilgi verir misiniz?

1980’li ve 90’lı yıllarda ilçemizde su sorunu vardı. Vatandaşın tarlasında, sulama yapmasınlar diye hortumları toplanıyordu. Ben göreve geldiğimde İller Bankası’na giderek Akdere İçme Suyu İsale Projesi için ‘Madem çizmişsiniz, bu projeyi gerçekleştirelim.’ dedim.   

Oradaki yetkililer, 10 yıl geri ödemek şartıyla, olur dediler.  10 yıl boyunca Afşin’e, İller Bankası’ndan hiç pay gelmeyecek demekti bu. Bunu kabul edemeyeceğimizi söyledim.  

Daha önceleri büyükşehir belediyelerinde edindiğim tecrübemle, daha önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeki görevinden dolayı tanıdığım  Orman ve Su işleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu’na durumu arz ederek DSİ’den bu projeyi onaylattık.  Kaldı ki yapım ve teslim süresiyle birlikte ödemesi 35 yıla kadar taksim edildi.  Böylece iktidardan en büyük aslan payımızı almış olduk. Toplamda 4 km’ye varan bir çalışma. İçme suyunun projesi çiziliyor. DSİ onayladıktan sonra, ihale edilecek. Ondan sonra bir buçuk yıl içerisinde Akdere suyu 80 bin nüfusa yetecek miktarda ilçemize gelmiş olacak. 

Asıl sorunlarımızdan biri de şehir şebeke suyumuzdu. 1950’lerden bu yana 1986’ya kadar eklene eklene yapılmış. O günün şartlarında yapılan şebeke, hem nüfus bakımından yetmemeye başladı, hem de malzeme ömrünü doldurmuş durumda. Yeni bir imar revizyonu yaptık. Yeni vizyon bir şebeke çiziliyor. 10 milyon TL değerinde.   320 km boru döşenecek. 2013’te yapımına başlanacak. Bir buçuk yıldan sonra biter.

Bir de Enerji Bakanlığı, çevremizdeki 14 termik santralden, çevresindeki yerleşim birimlerine sıcak su verme kararı çıkardı. İlçemizin büyük bir kısmı sağlanacak bu sıcak suyla ısınacak.

Yaptığınız yollar ve araçlarla ilgili bilgi verir misiniz?

Afşin’e yakışır bir bulvarlar yaptık. Çamur olan bir tek sokak bile yok. Taş ocağımızdan hem piyasaya taş satıyoruz, hem kullanıyoruz. İki aydır asfalt yapıyoruz. Atatürk Caddesi’nde otoparkı ücretli hale getireceğiz. Bir de, meydanı olan bir şehir yapacağız. Şehirlerin meydanı yok. Kavşaklara meydan diyoruz. Ama biz yapacağız. Yeni bir hükümet konağı yapmak istemiştik. Hiç bir emek harcamadan bu, nasip oldu. Eskisinin yerini de, tören alanı yapacağız. Araç bakımından bir eksiğimiz yok.

Coğrafya ve nüfus bakımından dağınık bir yapıya sahibiz. Büyük şehir olursak ilin her tarafına hizmet gidebilecek mi?

Teknik olarak, özellikle kış mevsiminde bazı  zorluklar olabilir. Siyasi ve psikolojik olarak düşünecek olursak; il  ve bölge müdürleri bile 150 km’lik yola gelip gitmek istemiyorlar. Onlardan bu konuda şikayetçiyim. Bunun  dışında, kuzey ilçeler diye bir algı oluşmuş. İlin tümüne yönelik bir algı lazım.

Kahramanmaraş, kendisi merkez ilçe olarak büyükşehir olmadan, tümüyle büyük şehir olmayla karşı karşıya. Önceden, merkez olarak büyük şehir psikolojine alışsaydı, il olarak belki, tecrübe yaşamış olurdu. Ama büyük şehir, çok güzel bir gelişme. Tüm illere, mümkünse, yayılmasını isterim ve savunurum. Çünkü kaynaklar fazlaca aktarılacak.

Bir kazanım mı olacak?

Kesinlikle evet. Ama yasa çıkmadan evvel, il merkezinden bir komisyonun kurulmasını ve incelemelerde bulunmasını beklerdim. Uygulama başladığında epey bir hazır olmuş olurduk.

Siz büyükşehirlerde, tecrübeli bir isimsiniz. Kahramanmaraş Belediye Başkanlığı’na adaylığınızı düşünür müsünüz?

Bu bir şeref olur. Doğrusu Afşin’deki yapmam gereken işleri bırakıp fırsat doğdu diye, oraya gitmek olmaz. Bu, böyle bir alan doğarsa değerlendirilebilecek bir şey. Burada bir dönem daha nöbetimi sürdürmem lazım.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Hemşehrilerime şunu söylemek isterim: Tereddüt etmeyin. Büyük şehir olmak bir nasip ve iyi bir fırsat. Böyle değerlendirmelerini ve sevinç duymalarını isterim. Afşin şu an gümüş dönemindedir. Sonraki, altın çağıdır. Eshab-ı Kehf şehri, her şeyi yapabilecek güçtedir. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.