1. HABERLER

  2. AYÇEKİRDEĞİ ÇİFTÇİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ
AYÇEKİRDEĞİ ÇİFTÇİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

AYÇEKİRDEĞİ ÇİFTÇİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

Türkiye genelinde birçok ilde ekimi yapılan ancak, Elbistan ismi ile ün yapan çerezlik ayçekirdeği, çiftçinin yüzünü güldürdü. Hububattan istenilen verimi alamayan çiftçiler de, tekrar ayçekirdeği üretimine yöneldiler.

A+A-

 1975 yılından buyana ayçekirdeği üretimi ve ticareti yaptıklarını ifade eden Kamiloğlu Ayçekirdeği Sahibi Cuma Karaduman, 4 bin ton kapasiteli tesislerinde 24 saat ayçekirdeği alımı gerçekleştirdiklerini söyledi.
Elbistan’da üretilen ayçekirdeğinin yüzde 60’ını kendilerinin satın aldıklarını kaydeden Cuma Karaduman, “Elbistan’da ayçekirdeği hasadı 10 gün önce başladı. Bölgemizde 28 Ağustos 2012 tarihi itibariyle alımlarda başladı. Çiftçi fiyatlardan memnun. Ayçekirdeğinin tonunu 2 bin 800-3 bin 100 TL arasından alım yapıyoruz. Alımlarda ise çiftçimize ürününün karşılığını peşin olarak ödüyoruz. Yaşanan yoğunluktan dolayı sıra sistemiyle hareket ediyoruz. 2 yıldır sürdürdüğümüz bu sistemden çiftçimiz gayet memnun. Burada Tadım’ın desteğiyle alımları gerçekleştiriyoruz. Çünkü bu kadar ürünü peşin almak önemli sermaye gerektirir. Alımları yaparken dikkat edilen tek unsur, çekirdeğin kalitesi. Alınan örneklerde ürünün kalitesine göre fiyatlandırma yapılmaktadır. Çiftçimiz bu nedenle ekim yaparken temiz ve kaliteli tohum kullanması gerekiyor. O zaman çiftçi bin 500 TL’ye satacağı ürünü, 3 bin TL’ye satarak yüzde 100 kâr ediyor. Buda çiftçinin ve bölgenin faydalanmasına sebep olmaktadır. Bu bölgede 10 yıl önce 30-35 bin ton ayçekirdeği rekoltesi varken, bu rekolte yanlış politikalar ve çiftçilere kalitesiz tohum satılması nedeniyle dış piyasada çekirdeğimize olan ilgiyi azalttı. Buda rekoltenin 3-4 bin tona düşmesine neden oldu. Türkiye’nin 4. büyük ovası ve çekirdekte önemli bir pazara sahip olan Elbistan bu durumdan kötü etkilendi. Çiftimiz bu nedenle tekrar özüne döndü ve bu yıl ekilen ürünlerde yeterli kaliteyi yakaladı. Böylece Elbistan çekirdeği üreticisinin yüzünü güldürdü” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.