1. YAZARLAR

  2. Hüseyin Yılmaz

  3. AŞURE GÜNÜ VE AŞURE ORUCU
Hüseyin Yılmaz

Hüseyin Yılmaz

MARAŞTANHABER
Yazarın Tüm Yazıları >

AŞURE GÜNÜ VE AŞURE ORUCU

A+A-

4 Kasım 2013 Pazartesi günü 1 Muharrem 1435, yeni hicri yılımız başladı. 13Kasım Çarşamba günü de 10 Muharrem. Yani aşure günü.

 Peygamber SAS Efendimiz AşureGününde oruç tutmayı tavsiye buyurmuştur. Mekke-i Mükerreme’deyken, hicretetmeden önce de tutmuştur; Medine’de iken de tutmuştur. Peygamber SAS Efendimizİbn-i Asakir, İbn-i Cerir ve Ahmed ibn-i Hanbel’in (Rahmetullahi aleyhimecmain) rivayet ettikleri bir hadis-i şerifte buyuruyor ki:

            “Aşuregününde oruç tutunuz, ama, yahudilere muhalefet ediniz!” (Ramuz-elEhadis309/4) “Yahudilere muhalefet edin! Öncesinden ve sonrasından bir günoruç tutun!” Yani dokuzunu ve on birini de oruç tutarak, onlardan farklılığıortaya koymak istiyor.

            Bukonuda başka hadis-i şerifler de var. Mesela, Deylemi’nin Abdullah ibn-i AmrRA’dan naklettiğine göre, sevabını belirtmek için buyurmuş ki:

 “Kim zinet günü orucunu tutarsa,senenin öteki oruçlarından tutamadıklarını telafi etmiş olur.” RE. 426/6Ziynet günü, Aşure günü demektir. Mesela Zilhicce’nin oruçları vardı, Arefegününün orucu vardı, Şevval’in oruçları vardı. Aşure günü oruç tuttu mu,senenin öteki günlerinde oruç tutulsa sevap kazanılacak olan oruçlardan,yolculuğu, mazereti, hastalığı sebebiyle kaçırdığı oruçlar varsa, onları da telafietmiş oluyor. Yani onların sevaplarını da yakalamış oluyor. O bakımdan bu günoruç tutmak uygundur diye Efendimiz beyan etmiş oluyor.

Buradan anlıyoruz ki, Aşure gününün bir adı daha var; yevmüz-zineh, ziynet günü. Ziynet günü, süslenme,tezeyyün günü, bayram günü, herkesin güzel elbiselerini giyme günü gibi biranlama geliyor. Bu ziynet gününde kim oruç tutarsa, senenin öteki kaçırdığıoruçlarını telafi etmiş olur. Bu sözüyle Aşure gününü kastettiğini, böylecehadisin sonunda beyan etmiş oluyor. Diğer bir hadis-i şerifte var. Bir günsabahleyin ashabına ilan ettirmiş Peygamber Efendimiz. Ahmed ibn-i Hanbel’in,Buhari’nin, Müslim’in, Tirmizi’nin Selemetübnül-Ekva’ RA’dan ve Müslim’in debir başka hanım sahabiyeden rivayet ettiği bir hadis-i şerif. Buyuruyor kiEfendimiz:

 “İnsanlara seslen, ilan eyle!” demiş, belkiBilal-i Habeşi RA’a, belki başka bir zata... Ama umumiyetle ezanı ve böyleilanları gür sesli Bilal-i Habeşi Hazretleri’ne ilan ettirirdi Efendimiz.“İnsanlara seslen, ilan eyle ki, bugün şimdiye kadar bir şey yemiş olan da,yemiş olsa bile, biraz bir şeyler atıştırmış olsa bile,  günün geriye kalan zamanında oruç tutsun!”Yani yemiş bile olsa, ondan sonra yemesin, yine o sevabı kaçırmayacak, kaçırmamışolacak demek ki, Efendimiz böyle tavsiye ediyor. “Ama yememiş olan da yemesin,oruç tutsun! Çünkü bugün Aşure günüdür.” RE. 67/4 Yani oruçtutmak iyidir demek istiyor Peygamber Efendimiz. Hatta yemiş olanların bile,bundan sonra bir şey yemeyip aç durarak, yemeden durmasını tavsiye etmiş oluyor.

İşte busebeplerden, Efendimiz de kendisi tuttuğu için, bu Aşure gününde oruç tutmaksevap

Bundan başka Aşure günüyle ilgili olarak size hatırlatacağım şeylerden birdiğeri: Bu günde eğer çoluk çocuğunuza, evin içine, yiyecek, içecek çok şeyleralır da, evde bolluk, bereket olursa, bu da uygun olur. Bunu da yapın! Buhususta da iki hadis-i şerifi okumak istiyorum size. Birisi Ebu Said el-HudriHazretleri’nden, Tayalisi, Mevahibü Ledünniyye ve diğer kaynaklardaİbn-i Mes’ud’dan; İbn-i Abdilber’de, İbn-i Hibban’da, Beyhaki’de, İbn-i Adiy’deEbu Hureyre RA’dan şöyle rivayet edilmiş:

 “Kim çoluk çocuğuna, aile halkına aşuregününde bir genişlik, bolluk sağlarsa; yiyecek, içecek, giyim, kuşam hususundaevde şöyle bir şenlik, bolluk olursa; çarşıdan bir şey alınıp eve getirilirse;Allah da ona, böyle yapan aile reisine bütün sene içinde tamamen bolluk bereketihsan eder, genişlikler, rızık ve nimet çokluğu bahşeder.” RE. 446/5  Bir hadis-i şerif bu... Bu konuda diğer birhadis-i şerif Cabir RA’dan:

 “Kim bizzat kendi şahsı üzerine ve ailesiüzerine Aşure gününde bolluk ve genişlik sağlarsa; yani nimet, yiyecek, içecek,giyecek konularında bol bol, cömertçe ikram ederse, sağlarsa; Allah-u TealaHazretleri o senenin öteki günlerinde de ona bolluk, bereket, genişlik ihsaneyler.” RE. 446/6

Demek ki aşuregününde, çarşıya pazara çıkacağız; filelerimizi, çantalarımızı dolduracağız.Tabii bir de bu aşure gününde, bizim örfümüzde bir şey daha var; aşure tatlısı…Bu, evlerde gelenek olarak, töre, adet olarak yapılıyor. Konu komşuya dadağıtılıyor. Bu da güzel bir şey. İslam da muhabbete çok önem veriyor. YaniMüslümanlar arasında muhabbet olması, insanlar arasında, komşular arasındageçim olması; ailenin fertleri arasında sevgi, saygı olması; milletin fertleriarasında böyle uyum ve sevgi, bağlılık, muhabbet olması çok önemli...

Bu köşenin içeriği KUR’AN’IN ANLAMIYLA BULUŞMAK PLATFORMU tarafından hazırlanmıştır. Ayet mealleri Hasan Tahsin  Feyizli'nin Hazırladığı Feyzü'l Furkan Açıklamalı Kur'an-ı Kerim Meali’nden alınmıştır.   Ayet meallerinin tamamına www.kuranimiz.net, sesdosyalarına www.akradyo.netadreslerinden ulaşabilirsiniz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.