1. HABERLER

  2. ARITMA TESİSİ, ÖZELLEŞTİRME ENGELİNE TAKILDI
ARITMA TESİSİ, ÖZELLEŞTİRME ENGELİNE TAKILDI

ARITMA TESİSİ, ÖZELLEŞTİRME ENGELİNE TAKILDI

Elbistan Şeker Fabrikası’nın kampanya dönemlerinde çevreye verdiği zararı asgari seviye indirmek için talep ettiği arıtma tesisi, özelleştirme engeline takıldı. Bu yıl arıtma tesisi için ayrılan ödenek ise iptal edildi.

A+A-

1985 yılında kurulan ve o yıldan bu yana aynı teknoloji ile çalışmalarını sürdüren Elbistan Şeker Fabrikası, B portföyünde bulunan 3 fabrika ile birlikte 266 milyon dolara satıldı. Özelleştirmenin tamamlanması için Başbakan’ın imzası beklenirken, özelleştirme çalışmaları nedeniyle arıtma tesisi için bu yıl ayrılan ödenek ise geri çekildi.
25 kamu, 8 özel olmak üzere toplam 33 adet Şeker Fabrikası’nın olduğu Türkiye’de, sadece Çarşamba ve Susurluk Şeker Fabrikaları hizmet vermiyor.
Elbistan Şeker Fabrikası’nın daha çevreci bir fabrika olabilmesi için yapılması gereken yatırımlar arasında yer alan, biyolojik arıtma tesisi, akışkan yataklı buhar kazanı ve çamur havuzlarının iyileştirilmesi gibi maddi değeri 20 milyon TL’yi bulan yatırım gerekiyor. Bu yatırımlar arasında en önemli başlık ise arıtma tesisi olarak öne çıkıyor.
Şeker-İş Sendikası Elbistan Şube Başkanı İsmail Şahin, özelleştirme sebebiyle yaşanan sıkıntıların her geçen gün arttığını ifade ederek, “Özelleştirme kapsamına alınan ve geçtiğimiz yıl satışı yapılan Elbistan Şeker Fabrikası, her yıl gerekli yatırımları talep etmesine rağmen sonuç alamıyor. Çiftçiye, işçiye ve bölgeye verilen özelleştirme cezası, bu kez de fabrikanın gerekli yatırımları almasına engel oluyor. Bizler sendika olarak Elbistan Şeker Fabrikasına, özellikle çevre kirliliğini önlemek adına talep edilen gerekli yatırımların yapılmasını istiyoruz” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.