1. Haberler

  2. ARAZİLER SUSUZ KALDI ÜRÜNLER KURUDU
ARAZİLER SUSUZ KALDI ÜRÜNLER KURUDU

ARAZİLER SUSUZ KALDI ÜRÜNLER KURUDU

ARAZİLER SUSUZ KALDI ÜRÜNLER KURUDU

A+A-

  Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde, Kalealtı Sulama Birliği Başkanı Hüseyin Günay, borç nedeniyle kesik olan elektrikler yüzünden çiftçinin arazisini sulayamadıklarını söyledi. Yaklaşık 70 bin dönüm arazinin susuz kaldığını ileri süren Günay, “Birliğin elektriklerinin kesik olmasından dolayı ekili araziler sulanamıyor. Bu arazilerin yaklaşık 50 bin dönümünde hububat ekili ve sulayamadığımız için normalde dönüm başına 800 kilo ile 1 ton arasında hasat yapmamız gerekirken, bu miktar 300-400 kiloya düştü. Geriye kalan kısımda ayçiçeği, şeker pancarı ve mısır ekili. Onlar da su olmadığı için kurumaya başladı” dedi.
Yaşanan sorunun çözümü için yetkililerden destek isteyen Günay, “Sayın Başbakanımızdan, Sayın Cumhurbaşkanımızdan ve bölge milletvekillerimizden yardım bekliyoruz. Halimiz içler acısı. Elbistan Kalealtı Sulama Birliği 6 köy ve 1 beldeyi suluyor ve tarlalarımızı sulayamadığımız için çiftçinin yaklaşık 2 milyon TL zararı var. Yetkililerden yardım bekliyoruz. Bütün çiftçilerimiz borca gübre aldı, borca çapa yaptırdı ve sular akmadığı için mağdur durumdalar” diye konuştu.
Yaz mevsimiyle birlikte artan hava sıcaklarıyla, ekili alanların susuz kalması nedeniyle kavrulduğunu kaydeden çiftçi Sefa Karpınar ise, “Kendimize ait yaklaşık bin 500 dönüm arazı bulunmaktadır. Başkanımızın da belirttiği gibi 55 bin dönüm buğdayımız var ve sulayamadığımız için dönüm başına 400-500 kilo ürün kaybımız var. Bu bir milli servet. 20 bin ton şeker pancarı kotamız var ve bunları sulayamazsak kota yanacak, Elbistan Şeker Fabrikası sekteye uğrayacak bir noktada” dedi.
Mağduriyetlerinin giderilmesi için yetkililerden destek isteyen Karpınar, “Bölge milletvekillerimizden yardımlarını talep ediyoruz. Birlik adına kendi elektrik enerjimizi kendimiz ödemek istiyoruz ve bunun fizibilite çalışmalarımızı yaptık, birkaç firma ile görüştük. Küçük bir HES projesi yapması planlıyoruz fakat Devlet Su İşleri’nden onay alamadık. Birliklerin kendi enerjisini kendileri üretmesi için küçük HES’lere yakında Cumhurbaşkanlığı'ndan onay çıkacağını söylediler” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.