1. Haberler

  2. AHMET SÜREYYA DURNA’NIN YENİ KİTABI ‘ÜÇ DEĞİRMEN ÖTESİ’ YAYINLANDI
AHMET SÜREYYA DURNA’NIN YENİ KİTABI ‘ÜÇ DEĞİRMEN ÖTESİ’ YAYINLANDI

AHMET SÜREYYA DURNA’NIN YENİ KİTABI ‘ÜÇ DEĞİRMEN ÖTESİ’ YAYINLANDI

Yazar Ahmet Süreyya Durna’nın, 197 sayfadan ve 12 hikayeden oluşan 4. kitabı, ‘Üç Değirmen Ötesi’ yayınlandı.

A+A-

Kitabın mukaddimesinde yazar Durna’nın şu ifadeleri yer alıyor:  

            “Teknolojik gelişmişliğin, sosyolojik bağları ve geçmişle ilgili bağlantıları inkıtaya uğratması; ya da bütünüyle kopartması, ne yazık ki sosyal bir vakıadır. Oysa toplumların dejenerasyona uğramadan ayakta kalabilmeleri, ancak ve ancak kendi öz kültürleriyle kendi öz yapılarını muhafaza etmeleri sonucuna dayanır. Tüm yapaylıklar kaliteyle “natürel” dokunun yerine ikame edilemez. Hele de dil, tarih, gelenek ve aile mefhumu gibi hassas konular; yenilikçilik adına yenik düşürülmemelidir. Elbette ki her şey tabi ortamında ve doğal mecrasında, asli hüviyetiyle güzeldir.”

            Prof. Dr. Mehmet Özkarcı’nın, kitabın önsözünde yazdıkları:

“Kitap içerisinde yer alan öykülerde, toplumda sıkça karşılaştığımız bazı problemler göz önüne konulmaya çalışılmıştır. Örneğin; “Define Avcıları” isimli öyküde, insanların kendi çıkarları için milletin hafızası olan kültürel varlıklarımızı nasıl yok etmeye çalıştıkları, “Kötü Dilek” isimli öyküde ise sonradan görme insanların gösteriş için huy güzelliğinden ziyade fiziki güzelliğine önem vererek nasıl hüsrana uğradıklarına dikkat çekilmeye çalışılmıştır.”

Ayrıca; Mehmet Ragıp Karcı, Cemal Nar ve Mustafa Ceylan da kitaba önsöz yazan yazarlar.     Ahmet Süreyya DURNA:

            1954 Doğumlu olan gazeteci-şair Ahmet Süreyya Durna; Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesine bağlı Nadır köyünde dünyaya geldi. İlkokul, orta, lise ve imam hatip lisesinden sonra yüksek öğrenimini tamamladı.

            İki dönem, bir siyasi partinin İskenderun İlçe başkanlığını yaptı. Uzun süre Akdeniz Bölgesi Basın Ajansı olarak çalıştı. Bazı gazetelerde belgesel araştırmalarının yanında, kültürel makaleleri yayınlandı. İç ve dış gezileriyle ilgili yazılar kaleme aldı, röportajlar aktardı. Daha sonra belirli aralıklarla köşe yazarlığı icra etti. Ayrıca Anadolu’nun muhtelif yerlerinde çıkan mahalli gazetelerde de söz konusu hizmetini sürdürdü.

             Mizah, Milli Mücadele, İttihat, Somuncu Baba, Kültür-Sanat, Edebiyat Ufku, Mefkûre gibi birçok Edebiyat dergilerinde şiirleri neşredildi ve bazı eserleri bestelendi. Aynı zamanda, bu dalda birçok ödüller aldı. Afşin Belediye Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü görevinde de bulunan Ahmet Süreyya Durna, makalelerini bir müddet müstear isimle yazdı.

Ramazan AYDIN -  K.MARAŞ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.