1. HABERLER

  2. RÖPORTAJLAR

  3. AHMET KILÇIK YAZDI
AHMET KILÇIK YAZDI

AHMET KILÇIK YAZDI

Eğitim her dönemde olduğu gibi çözüm bekleyen bir sorun. Ak Parti hükümeti bunun farkında olmalı ki on yılda eğitimde üç bakan değiştirdi.

A+A-

 Son milli eğitim bakanı da bu sorunu çözebilmek için yeni bir model üretti. 4+4+4 modelinde ilk gözümüze çarpan ve en çok tartışılan konu okula başlama yaşı. 66 aylık çocukların İlkokul birinci sınıfta okuması uygun mu? Daha önce bu çağdaki çocuklar anaokulunda eğitim alırken şimdi ilkokul birde olacak. Birinci sınıf müfredatı daha önceki müfredat gibi olursa çocuk bu eğitimi kaldırabilecek mi? Yok bakanın söylediği gibi ana sınıfı müfredatı ise sınıf öğretmeni bu eğitimi verebilecek donanımda mı? Müfredat ana sınıfı müfredatı olacaksa anaokulu öğretmenlerinin değerlendirilmesi daha doğru olmaz mı? 

Bir diğer konu zorunlu eğitim süresi uzadı. Eğitim süresinin uzaması başarıyı arttıracak mı? Önemli olan eğitimin süresinin uzaması mı? Eğitim kalitesinin arttırılması mı? Örnek verecek olursak ortaokul ve lisede 4-5 yıl İngilizce eğitimi alıyoruz. Ama maalesef öğrenemiyoruz. Hâlbuki Anadolu liselerinde öğrenciler 1 yıl hazırlık sınıfında fevkalade öğreniyorlar. Demek ki eğitimin nitelikli olması daha önemlidir. Öğrencinin dört yıl boyunca lisede alamadığı eğitimi özel dershaneler bir yılda fazlasıyla veriyor. Burada öğrenmen, öğrenci ve velinin bilinçli olması ön plana çıkıyor. Anlaşılıyor ki günümüzde teknolojik imkânlarla birlikte bilgiye ulaşmak çok kolaylaşmışken (bu manada bakanlığın Fatih projesi ve tabletle eğitim konusunda atılan adımlar göz ardı edilmemeli) ,  eğitimin süresi gözden geçirilmeli ve daha kısa sürede nitelikli hale getirmenin yolları aranmalı.

Yeni sistem İ.H.L. ve meslek liselerinin önünü açtı. İmam Hatipler, seçmeli olan Kur’an-ı Kerim ve siyer dersleri hocaları samimi gayretlerini ortaya koyarak öğrencilere bilgilerin aktarabilirlerse ahlaki açıdan bozulmakta olan gençlik huzurlu aile yuvalarını oluşturabilir. Diğer taraftan meslek liseleri üniversite bitirmiş işsizler ordusunun gelecekte artmaması adına iyi bir formül olabilir. Ama burada yanlış olan genel liseler Anadolu liselerine dönüştürülüyor. Anadolu liselerine yerleşemeyen öğrenciler genel liselere, genel liselerde yer bulamayan öğrenciler meslek liselerine kayıt yaptırmak zorunda. Günümüzde birçok üniversite mezunu işsizken, evlatlarımız meslek liselerinde eğitim alıp hayata daha kısa sürede atılma imkânına sahip olmalarına rağmen; meslek lisesinde ki eğitimin yeterli görülmediği ve velilerin bu konuda bilinçsizliği meslek liselerini tercih edilmeyen okullar haline getiriyor.  

Zorunlu eğitimin süresinin artması sebebiyle kırsal kesimdeki öğrencilerin şehir ve ilçelerde okuma zorunluluğunu doğuruyor. Bunun neticesi olarak bu çocuklarımızın kalacakları yurtlar inşa edildi. Fakat yeterli değil bu konuda devlet yurtlarında yer bulamayıp imkânları kısıtlı olan özel yurt imkânlarından faydalanmalarında yardımcı olmalı. Bu konuda özel sektöre de çok iş düşüyor. Çocukların küçük yaşta aileden ayrılması ve yurtlarda kalacak olması hem yurt idaricileri ve eğitmenleri hem de öğrenci ve velileri bekleyen zorluklarla karşı karşıya bırakıyor gibi görünse de: Tecrübelerimiz gösteriyor ki teknolojik araçların öğrencilerin zamanını çalması sebebiyle yurt ortamı öğrencinin başarısına olumlu katkılar sağlıyor. Şöyle ki yurt ortamında disiplinli ve düzenli çalışma imkânına kavuşan öğrenci kendisini keşfediyor ve özgüveni artıyor. Özeklikle kar amacı gütmeyen bazı vakıf yurtları öğrencilere ev gibi sıcak, okul gibi disiplinli bir ortam sunarak onların daha başarılı olmasına imkân sağlıyor. Bunun farkına varan bazı veliler evleri şehir merkezinde olmasına rağmen sınava hazırlık aşamasında çocuklarının yurtlarda kalmasını istiyorlar.

Yeni sistem birçok açıdan olumlu görünmese de ,4+4+4’e milli eğitim bakanlığı tam olarak hazır intibaını vermese de , hep birlikte eksiklerine takılmadan, katkı sunarak çocuklarımızın geleceği için üstümüze düşeni yapmalıyız.hayırlı olması dileğiyle…

                                                                                      Ahmet KILÇIK

                                                                          Ali Şirikçi Öğrenci Yurdu Müdürü

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.