1. HABERLER

  2. AHİLİK HAFTASI ETKİNLİKLERİ BAŞLADI
AHİLİK HAFTASI ETKİNLİKLERİ BAŞLADI

AHİLİK HAFTASI ETKİNLİKLERİ BAŞLADI

Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, esnafın toplum içerisindeki önemine değinerek, “Elektrik kesilir fabrikayı çalıştıramayabiliriz veya bir başka sebeple tezgahımız işlemeyebilir ama çekicimiz ve örsümüz varsa eğer biz 7 düvele karşı koyabiliyoruz.” d

A+A-

Kocatepe, Kahramanmaraş Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği (KMESOB) Başkanlığı tarafından tarihi Taş Han’da düzenlenen “Şed Kuşatma Töreninde” yaptığı konuşmada, yeni eğitim öğretim yılının açılışı ve ahilik haftasının başlamasıyla özel bir gün yaşandığını belirtti.
Bu güzel günlerin artan terör olayları dolayısıyla gölgelense de terörün hiçbir zaman amacına ulaşamayacağını kaydeden Kocatepe, “Bazı sıkıntılarımız var, acılarımız var ama elbette toprağı vatan yapan kandır. Eğer bedel ödemek gerekiyorsa hepimiz bu bedeli ödemeye hazırız. Elbette bayrağı indirmeye, ezanı dindirmeye kimsenin gücü yetmez. Bu durumu, bunun için uğraşanlarda biliyorlar ama amaç zaten ortalığı karıştırmak, hızla gelişen ülkemizi zayıf düşürmek. Fakat onlar amacına ulaşamayacaklar ve bu vatanı bölemeyecekler.” diye konuştu.
Ahiliğin ise güzel ahlakın, doğruluğun, azmin ve inancın bir araya gelerek yaşatılan bir gelenek olduğunu vurgulayan Kocatepe, esnafların önemine değindi. Esnafların sayıca eskisi kadar fazla olmasa da varlıklarının mutluluk verdiğini dile getiren Kocatepe, sözlerini şöyle tamamladı:
“Ekonomimizin ve sosyal hayatımızın temel direği onlar. Elektrik kesilir fabrikayı çalıştıramayabiliriz veya bir başka sebeple tezgahımız işlemeyebilir. Ama çekicimiz ve örsümüz varsa eğer biz 7 düvele karşı koyabiliyoruz. Bunu geçtiğimiz yüzyılın başlarında bütün dünyaya ispatladık. Dolayısıyla hem ekonomimizin hem kültürümüzün ve varlığımızın temel direği esnaflarımızdır. Biz onlara uzun ömürler diliyoruz. Her birini alın terinin, göz nurunun timsali olarak gördüğümüzü ifade ediyoruz ve elleri öpülesi esnafımızın bugünün kutlu olmasını diliyoruz.”
KMESOB Başkanı Ahmet Kuybu ise esnaf ve sanatkarları geçmişten gelen bir gurur kaynağı olarak gördüklerini ifade etti. Büyük bir değişim ve dönüşüm içinde olan Türkiye’de esnafın da ölümsüz bir ışık kaynağı olarak görülmesi gerektiğini kaydeden Kuybu, şu ifadeleri kullandı:
“Osmanlı Devleti’nin dünyanın en büyük güçlerinden biri olmasına ve yüzyıllar boyu devam etmesine, ahilik sağlam bir zemin oluşturmuştur. Bugünde aynı anlayış ve felsefe görülürse aynı geçerliliğini sağlayacaktır. Ahilik sisteminde işyeri, sanatın ve ahlakın öğretildiği bir okuldur. Emeğin karşılığı çalışanın alın teri kurumadan ödenir. Bu uygulama emek ve sermayenin barışık olduğu bir model oluşturmaktadır. Ahiliğin küreselleşen dünyada bize tek başına yol gösterici olmayacağını düşünebiliriz. Ancak, günümüzde gelişmişlik göstergesi olarak kabul edilen eğitim, ekonomi, sağlık ve sosyal hayat gibi konularda ahilik teşkilatınca geçmişte atılan temellerin halen önemini koruduğu sağlam bir gerçektir. Esnaf ve sanatkarlar teşkilatı olarak bizler de miras aldığımız Ahilik Kültürünü günümüze uygulama ve uyarlama konusunda elimizden gelen gayreti yapmaktayız.”
Konuşmaların ardından, mesleğe yıllarını vermiş ustalar şed kuşatılarak, plaket taktim edildi. Belediye bandosunun da seslendirdiği marşlarla renk kattığı tören, tiyatro gösterisi ile son buldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.