1. HABERLER

  2. RÖPORTAJLAR

  3. ADNAN TOPRAK: ŞEHRİMİZE VE TÜRKİYE’YE DEĞER KATIYORUZ
ADNAN TOPRAK: ŞEHRİMİZE VE TÜRKİYE’YE DEĞER KATIYORUZ

ADNAN TOPRAK: ŞEHRİMİZE VE TÜRKİYE’YE DEĞER KATIYORUZ

TÜMSİAD Kahramanmaraş Şube Başkanı Adnan Toprak, “Şehrimize ve Türkiye’ye değer katıyoruz.” dedi.

A+A-

 

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği(TÜMSİAD)’la ilgili biraz bilgi alabilir miyiz? 

Biz, TÜMSİAD’ı kurmadan önce uzunca bir gözlemleme süreci yaşadık, analizler yaptık. Neticede Türkiye’deki işletmelerin %98’inin, küçük ve orta büyüklükteki işletme (KOBİ)’lerden oluştuğunu gördük.  Bunları, yurt içinde ve yurt dışında temsil eden bir dernek olmadığını görünce, TÜMSİAD’ı kurduk.

TÜMSİAD’ın genel yapısı hakkında neler söylemek istersiniz?

Şu anda, yurtiçinde 56 farklı yerde,  yurt dışında 10 ayrı ülkede şubemiz bulunuyor. 40 Binin üzerinde üye sayımızla, tabana yayılmış en güçlü derneğiz. KOBİ’leri temsil eden bir derneğiz.  2010 ve 2011’de, 37 Avrupa ülkesinde en fazla faaliyet gösteren, bu alanda ödül alan ve yapmış olduğu faaliyetlerle Türkiye’nin dinamiği olan bir dernektir TÜMSİAD.

TÜMSİAD Kahramanmaraş’ta bugüne kadar neler yaptı?

Kahramanmaraş Şubemiz, 2007 yılında, ilimize katma değer oluşturmak için yola düştü.  KOBİ’lere yönelik faaliyetler yürüttük. Kurumsal yapımızda, 10 komisyonumuz mevcut. Sosyal, sektörel, eğitim komisyonu gibi. Sektör Kurulları komisyonumuz,  her hafta en az 100 kişiyle bir araya geliyor. Böylelikle hem aynı meslekte olanlar istişare yapma imkanı bulmuş oluyor, hem de bizler varsa ilgili sektörün sorunlarını tespit ediyoruz. 2500’ün üzerinde işletmeyle bir  birlikteliğimiz ve hareketimiz var.

Kahramanmaraş’ta, KOBİ’lerimizi esnaf kültüründen alıp işadamlığı kültürüne taşımak istiyoruz.  Üreten, ihracat yapan ve dünyayla rekabet eden işadamları profili oluşturmaya gayret ediyoruz.

Vizyonumuz; tüm dünyada, Türkiye’yi marka haline getirecek bir işadamı kuşağı oluşturmaya yönelik bir vizyon.  Bu kapsamda Kahramanmaraş şubesi olarak yoğun bir çalışma halindeyiz.

Daha çok hangi sektörlere odaklanıyorsunuz?

İlk etapta pilot sektör olarak kuyumculuk ve ayakkabı sektörünü belirledik. Bunların Kahramanmaraş’a katma değeri oldukça iyi konumda. Kuyumculuk sektöründe, 500’e yakın altın işlemeciliğinde faaliyet gösteren atölyemiz var. İstanbul’dan sonra, Kahramanmaraş 2. sırada. Hatta 22 ayar altın işlemeciliğinde 1. sıradayız. Yaklaşık 50 ton altın, her yıl ham madde olarak gelip ilimizde işlenip daha sonra diğer illere ya da yurt dışına gönderiliyor.  Bu sektörde 3000’in üzerinde çalışanımız var. Aynı şekilde bayan ayakkabısı imalatında da Türkiye’de 3. sıradayız.  Bu iki sektörün de şehrimize katısı büyüktür.  Bu sektörler, kabuğunu kırmış ve büyümüş mesleklerdir. Şehrimizde mesleki sitelerin kurulması lazım. İstanbul’daki Kuyumcukent gibi. Aynı şekilde ayakkabı sektörü için de bir site kurulmalı. Böylelikle hem daha hızlı sanayileşiriz, hem de sanayimizin çeşitlenmesi adına faydalı bir girişim olur. Bu sektörlere yönelik çalışmalarımız devam ediyor.

Geçen yıl Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA)’dan bir projemiz geçmişti. e-ticaret, kurumsallaşma ve dış ticaret konulu. Bu projemizin eğitim süreci başarıyla tamamlandı. Arkasında şube olarak yurt dışı iş gezilerimiz oldu. Ticaret köprüleri oluştu. Bu şekilde şehrimize ihracat yapan yeni firmalar kattık.

Hangi ülkelere gitmiştiniz Başkanım?

İtalya, Cezayir, Hindistan, Bosna-Hersek,

TÜMSİAD’ın Kahramanmaraş’a kazanımı nasıl oldu?

Her şeyden önce yerel anlamda faaliyet gösteren değil, global olarak ekonomi alanında faaliyet gösteren bir kuruluşuz. Bu anlamda tabandan tavana doğru bir yapılanmamız var. En küçüğünden en büyüğüne kadar her kesime hitap ediyoruz. Sanayi kuruluşları ile de programlarımız oldu.

Daha önce tarıma ve el sanatlarına dayalı bir ekonomisi olan ilimiz, son dönemde özellikle tekstil ve çelik mutfak eşya sektöründe, ciddi yatımlar yapmış ve teşvikleri en iyi şekilde değerlendirmiştir. Bu iki sektörle ilgili olarak,  Türkiye’de söz sahibi bir şehiriz. Farklı olarak tarım sektörüne dikkat çekmek istiyorum.  Kahramanmaraş’ta 380 bin hektar tarım arazisi var. Bunun ancak yarısı sulanabilmektedir. Eğer su potansiyeli daha aktif olarak değerlendirilirse, bu alanın hepsi sulanır, bu da tarım sektörünün hızla sanayileşmesi demektir. Bu, ekonomimize çok ciddi bir katkıdır ve sanayimize çeşitlilik oluşturur.

Turizm ise, topyekün çalışma gerektiren bir alandır. Şehrimizin, tanıtıma ihtiyacı var. Bazı alt yapılar da olmalı. Ticaretin canlanması için şehrimize giriş-çıkışların artması lazım. Bunun  için de, iyi bir ulaşım sağlanması lazım. Kayseri-Kahramanmaraş ve Kahramanmaraş-Gaziantep yollarının bir an önce yapılması lazım. Diğer bir husus da, uçak sefer sayısının arttırılması ve saatlerinin düzeltilmesidir. Konaklama için 5 yıldızlı otellerin yapılması ve ihtiyaca cevap verebilecek lokanta eksikliğinin giderilmesi lazım.

Alt yapı eksikliğimizden dolayı, gelen turistin memnun olmadan ayrılması, telafisi zor olan bir şeydir.  Bir de, birçok il’e girdiğinizde o ilin kültürel farklılığını hissedersiniz. Kahramanmaraş’a girildiğinde de, kültürel değerlerimiz görülebilmeli. Şehrimizin giriş çıkış yollarında da, el sanatları ve yöresel ürünlerimiz sergilenmeli.

Büyükşehirle ilgili olarak neler söylemek istersiniz?

Bu soru benim için çok duygusaldır.  Çünkü Kahramanmaraş’ın Türkiye’de ve dünyada bir özelliği var. Dört coğrafi bölgenin kesiştiği bir yerdedir. Dolayısıyla bu dört bölgenin güzelliğini ve rengini bünyesinde toplayan özel bir şehir. Kahramanmaraş, Kurtuluş Savaşı’nda göstermiş olduğu örnek direnişle kahramanlık unvanı alan ve altın madalyası olan nadir bir şehirdir. Mevcut belediyecilik hizmetiyle Kahramanmaraş artık, pek ileriye götürülemiyor. Bu açıdan büyükşehir olmayı hak eden illerden biriydi. Büyükşehir olacağı haberi, bizi hem heyecanlandırdı hem de mutlu etti.

Şehrimiz kentsel dönüşüm kapsamına alındı. Bu anlamda, Germenicia Bölgesi’ndeki istimlâkların tamamlanmasını, çarpık yapılaşmanın, imar skandallarının ve gecekondu yapılanmasının bu dönüşüm projesiyle ortadan kalkmasını ümit ediyoruz. Sosyal alanları olan düzenli bir Kahramanmaraş oluşması ümidindeyiz.

Büyük şehir ilimiz için bir kazanım olacak mı?

Öncelikle Kahramanmaraş’ın, ilçeleriyle uzaklık sorunu var. Aynı şekilde sosyal ve ekonomik kopukluk var. Büyükşehir olursak, merkezin ve ilçelerin, karşılıklı olarak birbirinden besleneceğini düşündüğümüzden, barışık bir il yapısına bürünüp kalkınmada daha ciddi mesafeler alacağını düşünüyoruz.  Merkezi yönetimden alacağı payının artmasıyla beraber hizmetin kalitesinin de doğru orantılı olarak artacağını umuyorum.

Büyük şehir olursak, coğrafi yapıdan dolayı, hizmet her yere ulaşabilecek mi?

Büyük şehir olmanın avantajları  da dezavantajları da var. Beldelerde alt yapı eksikliklerinden dolayı, hizmette kesiklikler olabilir. Ama zamanla bu eksiklerin giderileceğini, bütünleşmenin olacağını ve herkese katkı sağlayacağını düşünüyorum.

Bu arada şuna dikkat çekmek istiyorum: Öncelikle vizyon sahibi, geleceği iyi planlayan, örneğin,  şehrin 50 yıl sonraki nüfusuna, konut ihtiyacına, yol ve park sorunlarına dair stratejik planların yapılması lazım. Böyle düşünülürse, başarılı olacağını düşünüyorum. Büyükşehir olurken başta milletvekillerimiz olmak üzere STK’larla bir güç birliği oluşturmalıyız.

Ramazan’da yaptığınız sosyal faaliyetleri anlatır mısınız?

İftar çadırları bir projeydi. Geniş katılımlı yaptık. Bu çalışmamız, bazı sivil toplum kuruluşlarına da örnek oldu. Bu sene bunu gördük. Onların da iftar çadırı açmaları bizi mutlu etti. Biz, her kesimle bir araya gelerek iftar etmekle mutlu olduk. 4 yıl devam eden bu projeyle 140 bin hemşehrimizle birlikte olduk. Çok duygulu iftarlar yaptık.

Bu yıl, bu projemizi farklı bir versiyona çevirdik.  Halkımız, ‘Bu sefer de, siz bizim evimize misafir olun.’ dediler. Böyle bir talepleri oldu. Bu yıl, 300 aileye, işadamlarımızla, üyelerimizle kurum müdürleriyle, misafir olduk. Çok mutlu olduk, onlar da mutlu oldular. Böylece, ihtiyaç sahibi olan çok aileler gördük. Bu ailelerin ihtiyaçlarının giderilmesi için işadamlarımız katkılarda bulundular. ‘Ekonomi alanında faaliyet gösteren bir kuruluş, neden bu tür sosyal faaliyetlerde bulunuyor?’ diye bir eleştiri duyuyorum. Şu iyi bilinmeli ki: Bu ailelerin ya da çocuklarının bize göstereceği bir tebessüm, en büyük mutluluğumuzdur. Kaldı ki bizim faaliyetlerimiz bunlarla da sınırlı değil. Kan bağışı gibi, orman oluşturma gibi, ihtiyacı olan öğrencilere burslar vermek gibi faaliyetlerimiz de var. Çocuklara yönelik projelerimiz devam edecek.

Sektörlerle ilgili çalışmalarınız nelerdir?

Pilot olarak seçtiğimiz sektörler, kuyumculuk ve ayakkabıcılık idi. SODES kapsamında DOĞAKA’dan bir projemiz daha geçti. İstihdam garantili meslek Edindirme Projesi. Ayakkabıcılık sektörün bu projemizden istifade edeceğini umuyorum.

TÜMSİAD’ın sanayicilerle bir çalışması oldu mu?

Bizim için sanayicilerimiz çok değerli. Katma değer ve istihdam oluşturma adına çok ciddi bir pay oluşturuyorlar. Sanayicilerimizin teşvikle yasasıyla ilgili olarak  daha da bilgilenmelerini sağlamak amacıyla, Hazine Müsteşar Yardımcısını, TMSF Başkanını, BDDK Başkan Yardımcısını davet ettik. Şehrimizdeki bürokrat ve işadamlarımızı buluşturduk. Programımız yoğun ilgi gördü. Bu programlardan sonra bazı işadamlarımızı iş yerlerinde ziyaret ettik. Görüş alış verişinde bulunduk. Önümüzdeki dönemlerde de bu tür faaliyetlerimiz devam edecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.