1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 2.BÖLGESEL SORUNLAR VE TÜRKİYE SEMPOZYUMU BAŞLADI
2.BÖLGESEL SORUNLAR VE TÜRKİYE SEMPOZYUMU BAŞLADI

2.BÖLGESEL SORUNLAR VE TÜRKİYE SEMPOZYUMU BAŞLADI

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) tarafından Cahit Zarifoğlu Konferans Salonu'nda düzenlenen ''2. Bölgesel Sorunlar ve Türkiye'' konulu sempozyum, çok sayıda bilim adamının katılımıyla başladı.

A+A-

Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı KSÜ İİBF Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Hamdi Aydın ise bölgedeki zengin enerji kaynakları ile birlikte küresel aktörlerin etkili olmaya devam ettiği sürece Ortadoğu'daki sorunların devam edeceğini savundu. İlkinin 2007 yılında yapıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Ahmet Hamdi Aydın, Bölgesel Sorunlar ve Türkiye Sempozyumu’nun kurumsallaştığını ve geleneksel hele geldiğini söyledi.

Sempozyumun ilk oturumunda konuşan Türkiye Ekonomik ve Stratejik Araştırmalar Merkezi (TESAM ) ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sıtkı Bilgin, “Arap uyanışı küçük çakıl taşları içerisinde fışkırarak mecrasını bulup, büyük ırmaklara daha sonra da bir ummana dönüşecektir.” dedi.

KSÜ İİBF Dekanı Prof. Dr. İsmail Bakan da Türkiye'nin coğrafi konumunun önemli bir rekabet üstünlüğünü kendisine sağladığını, aynı zamanda başka ülkeler için de iştah kabartıcı bir konumda olduğunu söyledi.

N.Erbakan Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhsin Kar da, dünyadaki ekonomik krizlerin çıkış noktalarına dikkat çekti.

     Türkiye'deki 25 farklı üniversiteden çok sayıda akademisyenin katıldığı sempozyum, bu gün sona erecek.

               Ramazan AYDIN-Kahramanmaraş

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.