1. Haberler

  2. 15 BİN KİŞİ İŞ SAHİBİ OLACAK
15 BİN KİŞİ İŞ SAHİBİ OLACAK

15 BİN KİŞİ İŞ SAHİBİ OLACAK

Afşin-Elbistan Bölgesinde Linyit Kömürü Madenciliği ve Elektrik Üretimi Alanında Birleşik Arap Emirlikleri ile Türkiye arasında 3 Ocak 2013 tarihinde imzalanan uluslararası anlaşmanın ardından bölgeye gelen, Abu Dabi Emirliği Ulusal Enerji Şirketi (TAQA)

A+A-

    Birleşik Arap Emirlikleri ile Türkiye arasında imzalanan enerji yatırımı projesi kapsamında bölgeyi ziyaret eden şirket yetkilileri, yapılacak çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundular.
TAQA Türkiye Temsilcisi Tom Teerlynck ve TAQA Türkiye Direktörü Özgür Ülgin, Elbistan Kaymakamı Metin Maytalman’ı makamında ziyaret ederek, yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Tercüman aracılığı ile açıklamalarda bulunan Teerlynck, şunları söyledi:
“TAQA şirketi, Birleşik Arap Emirliğinin devlet şirketi, merkezi Abudabi de, yaklaşık 16 ülkede yatırımı var. Afrika'da, ABD’de de, Hollanda da, Kanada da. Türkiye’de ilk yatırımı Afşin-Elbistan santrali olacak. Yaklaşık 7 bin megavat bir kurulu güç olacak bu santraller tamamlandığında hali hazırda olan B santralin yanı sıra, C ve E santrali birde G santrali inşa edilecek. Özellikle Türk hükümetiyle güçlü bağlarından ötürü TAQA şirketi burada. TAQA şirketi iki ülke arasındaki güçlü bağlarında önemli olduğunu düşünüyor. O yüzden bizim bu yatırımımıza genel merkezden çok büyük bir destek var. Biz ilk defa bölgeye geliyoruz. Umarım bu yatırım için birlikte çaba sarf ederek başarıya ulaştırırız. Bizim amacımız bu yatırımı yaparken ekonomik sebepler değil sadece, derin ve güçlü ilişkiler, halkı ve burada yaşayanları üzüntüye sebebiyet vermeden bu yatırımı tamamlamaktır.”

"B SANTRALİNİ DEVRALACAĞIZ"
Yatırımlar kapsamında ilk olarak Afşin-Elbistan B Termik Santralini devralmak için çalışmalara başladıklarını ifade eden Tom Teerlynck, “Biz TQAQ şirketi olarak Türkiye’deki enerji piyasasında enerji ihtiyacının büyümesine istinaden bu yatırımı yapmaya karar verdik. Sadece bundan dolayı değil, çok iyi ilişkilerimiz olduğu için bu yatırıma devam edeceğiz. TAQA Türkiye’de kalıcı olacak ve bu yatırımlarını daha da artıracak. Başka yatırımlar yapmak için elinden geleni yapacak. Afşin-Elbistan Projesi çok zor bir proje. Biz TAQA olarak biliyoruz ki; sadece bizim isteğimiz değil Türk hükümeti de destek çıkmalı. Bu desteği de yetkililerden görüyoruz. Bu yatırım TQAQ ve EÜAŞ ortaklığında yapılacak. Fakat kontrol TAQA’da olacak. Yeni kurulacak şirkete EÜAŞ’a ait Afşin-Elbistan B Termik Santralini devralarak başlayacağız. Bu santrali devir alırken en önem verdiğimiz konulardan bir tanesi çalışanların sağlığı ve çevre duyarlılığı olacak. Bizim en önem verdiğimiz konu bu santralde ve diğer yapacağımız santrallerde çevreye karşı duyarlı olacağız ve çalışanların iş sağlığı konularına önem vereceğiz” diye konuştu.
Yeni yapılacak olan ilk santralin Afşin-Elbistan C Termik Santrali olacağını belirten Teerlynck, bu santral için gerekli olan fizibilite çalışmalarına başladıklarını belirterek, şunları söyledi:
“Hükümetle bütün anlaşmaları bitirmemiş olmamıza rağmen çalışmalara başladık ve bitirmek üzereymiş gibi de çalışıyoruz. C santrali için fizibilite çalışmalarına başladık. Onun için de maden arayışlarına başladık. Yeni C santralinin yapımına 2014 yılının ikinci yarısında başlamayı planlıyoruz. C’ye başladıktan bir aşama sonra D’ye, bir aşama sonra da E’ye aynı anda başlayıp G’ye devam edip, birçok inşaatı aynı anda devam ettirmeyi planlıyoruz. Toplam 7 bin megavatlık kurulu güce ulaşmayı planlıyoruz. Projenin toplam maliyeti yaklaşık 12 milyar dolarlık bir rakamdır.”

15 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK
Yeni yapılacak santraller sayesinde 15 bin kişinin iş sahibi olacağını belirten, TAQA Türkiye Temsilcisi Tom Teerlynck, açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Bu proje ile birçok iş imkanı oluşturulacak. Öncelikle B santralindeki işçileri koruyarak oradaki işçi sayısını arttıracağız. Bu sayı artarak devam edecek. Bir santral inşaatında yaklaşık 4-5 bin kişi çalıştıracağız. Sadece inşaat kısmında. 3 santral var planladığımız. Her santrali 5 yılda yapmayı planlıyoruz. İnşaat süresi boyunca çalıştırılacak insan sayısı yaklaşık 15 bin olacak. Her bir santral tamamlandıktan sonra 2 bin 600 kişi çalıştıracağız. Toplamda 10 bin dolayında sürekli çalışan sayısına ulaşacağız. Bu işi yaparken uluslar arası firmalardan yararlanacağız ancak, yerli firmalardan da yararlanacağız. Gerekirse yerli firmalardan alacağımız endüstriyel ürünler, çeşitli materyaller, biz buna açığız. Sadece başka yerlerden değil, Kahramanmaraş ve Elbistan bölgesinden alacağımız her ne varsa maksimum derecede alacağız. Bu TAQA’nın projesi olduğu kadar Türkiye’nin de projesi. Türkiye’nin projesi olduğu içinde bölgenin yani Afşin ve Elbistan’ın projesi. Biz olaya böyle bakıyoruz. Tabii ki bazı dezavantajlar olacak ama biz elimizden geleni yapacağız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.