1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. YER ALTI ÇÖP TOPLAMA ARACI BASINA TANITILDI
YER ALTI ÇÖP TOPLAMA ARACI BASINA TANITILDI

YER ALTI ÇÖP TOPLAMA ARACI BASINA TANITILDI

Kahramanmaraş Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü bünyesinde hizmete alınan Yer altı Çöp Konteyner’ı Toplama Aracı basına tanıtıldı.

A+A-

Belediye hizmet binası önünde yapılan araç tanıtımına Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Başkan Yardımcısı Cevdet Kabakcı, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü İlhami Gemci ile diğer ilgililer katıldı.

Araç tanıtımında bir açıklama yapan Belediye Başkanı Mustafa Poyraz: “Artık şehrimizde konteynerleri vatandaşın gözü önünden kaldırıyoruz. Daha hijyenik bir ortamda çöplerin toplanması için şehrimizin ilk etapta beş noktasına yer altı çöp konteynerlerini yerleştirdik. Her bölgede ikişer adetten toplamda 10 adet yer altı konteyneri mevcut. İlerleyen zamanalrda şehrimizin müsait olan yer bölgesine bu yer altı konteynerlerinden yerleştireceğiz. Bu gördüğünüz aracımız yer altı konteynerlerinde biriken çöpleri otomatik olarak alıp taşıma araçlarına yüklemektedir. Böylelikle hem çevreye koku yayılmamakta hem de görüntü kirliliğinin önüne geçilmiş bulunmaktadır. Şehrimizin güzel insanları her şeyin en güzeline layık diyoruz” diye konuştu.

17 + 5 m3 Kapasiteli Vinç Yüklemeli Hidrolik Sıkıştırmalı Çöp Toplama Aracı

Araç tanıtımında basına verilen basın bildirisinde şu bilgiler yer alıyor: “Aracın şasi kısmı 10 teker ve asgari yüklü ağırlığı 25.000 kg’dır. Aracın üst yapısında çöp toplama kısmı hem normal çöp konteyneri yükleme boşaltma şeklinde, hem de üstten yer altı çöp konteynerini yükleme boşaltma şeklinde imal edilmiştir. Aracın arka kısmında yükleme haznesine sahip ve çöp sıkıştırma mekanizmasının bulunduğu bir arka kapak mevcut olup, sıkıştırma esnasında çöpü presleyen ve araçtan yük alan bir hidrolik sistemden oluşmaktadır.

Aracın vinci teleskopik olarak yatayda 10 m uzunlukta en az 2 ton kaldırma kuvvetine veya 2 m’den 10 tona kadar kaldırma kuvvetine sahiptir. Vinç 360o dönebilme özelliğine sahip olup vincin güvenle çalışmasını sağlayacak istinat ayakları bulunmaktadır, bunlar zemine tam dengeli ve emniyetli çalışmasını sağlamakta ve istinat ayaklarında otomatik kilitleme valfleri bulunmaktadır.

 Araç 120/240 Lt hacimlerindeki plastik konteynerler ile ; DIN(Alman Endüstri Standartı) normuna uygun 400 Lt ile 800 Lt. hacimli çöp toplama konteynerlerini toplama özelliklerine sahiptir.

Araç arkası işçilerin güvenliğini sağlayacak sensörlü, kaymaz,katlanabilir basamaklar,gece çöp toplamada kolaylık sağlayacak projektörler,araç arkasını gösteren kamera ve monitörler,en az dört adet uyarı sirenleri ile işçi güvenliğini ön planda tutan son teknolojik donanımlardan oluşmaktadır.

Yer Altı Çöp Konteynerleri

Şehrimizin 5 ayrı noktasına konuşlandırılmış olan 10 adet yer altı çöp konteynerinin her biri yaklaşık 3,5 m3 hacimli olup her bir yer altı çöp konteyneri yaklaşık 4 adet mevcuttaki konteyner hacimlerine tekabül etmektedirler. Yer altı çöp konteynerlerinin  yerleştirildiği mevkiler : Rıdvan Hoca Yer Altı Çarşısı Girişi(2 adet), Kanlıdere Mevki(2 adet), Yıkılan İtfaiye Önü(2 adet), Balık Pazarı Girişi(2 adet), Şekerdere İniş Yolu(2 adet)

Yer Altı Çöp Konteynerlerinin Avantajları

Hijyen noktasında çöp kokusunu ortadan kaldırır, açıkta kalan çöp poşetlerinin kedi köpek gibi hayvanlar tarafından parçalanarak çöplerin etrafa saçılmalarını önler, görüntü kirliliğini ortadan kaldırır, depolama kapasitelerinin fazla olmasından ötürü iş gücünden ve zamandan kazanç sağlarlar, güvenlik açısından üst düzey korumaya sahiptirler, hijyenik ve kullanımları pratiktir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.