1. HABERLER

  2. YENİ SANTRALLERE TALİP ARANIYOR
YENİ SANTRALLERE TALİP ARANIYOR

YENİ SANTRALLERE TALİP ARANIYOR

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANLIĞI MÜSTEŞARI METİN KİLCİ, AFŞİN-ELBİSTAN C VE D SANTRALLERİ İÇİN ULUSLARARASI GÖRÜŞMELERİN SÜRDÜĞÜNÜ BELİRTTİ- KİLCİ, 11 İŞÇİNİN HAYATINI KAYBETTİĞİ GÖÇÜĞÜN YAŞANDIĞI ÇÖLLOLAR KÖMÜR SAHASI'NDA ÜRETİMİN YENİDEN BAŞLAMASI İ

A+A-

 nerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci, Afşin-Elbistan C ve D santralleri için uluslararası görüşmelerin sürdüğünü söyledi.
Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) Genel Müdürü Halil Alış ile birlikte Afşin-Elbistan bölgesindeki termik santraller ve kömür sahalarında incelemelerde bulunan Kilci, yapılan çalışmaları yerinde gördü.
Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletme Müdürü Ahmet Yaldız, Afşin-Elbistan B Termik Santrali Müdürü Mustafa Has, Afşin-Elbistan A Termik Santrali Müdürü Faik Sağlam ve diğer ilgililerin eşlik ettiği Müsteşar Metin Kilci ve Genel Müdür Halil Alış, ilk olarak Çöllolar Kömür İşletmesi’ni gezerek, burada yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.


Daha sonra Afşin-Elbistan B Termik Santrali’ne geçen Kilci ve beraberindekiler, burada İşletme Müdürü Mustafa Has’tan yapılan çalışmalar hakkında bilgi alırken, arıza giderme çalışmaları süren tribün ve jeneratörleri inceleyerek, kumanda odasından santralin üretimini izledi.
Ardından Afşin-Elbistan A Termik Santrali’ne geçen heyet, burada İşletme Müdürü Faik Sağlam’dan santralin son durumu ve üretim miktarı hakkında bilgi aldı. Kumanda odasında görev yapan işçilerle de sohbet eden Kilci, santral içinde de incelemelerde bulundu.
Son olarak Afşin-Elbistan Linyitleri İşletme Müdürlüğü’ne geçen heyet, İşletme Müdürü Ahmet Yaldız ile birlikte kömür üretimi yapılan sahayı ve susuzlaştırma çalışmalarını inceledi. Yaldız’dan susuzlaştırma için açılan sondajlar ve üretimin artırılması amacıyla yapılan çalışmaları dinleyen Kilci, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

ÇÖLLOLAR’DA ÜRETİM İÇİN ÇALIŞMALAR YAPILIYOR
6 ve 10 Şubat 2011 tarihlerinde yaşanan ve 11 işçinin hayatını kaybettiği göçüğün yaşandığı Çöllolar Kömür Sahası’nda üretimin yeniden başlaması için susuzlaştırma çalışmalarının sürdüğünü belirten Kilci, şunları söyledi:
“Çöllolar Kömür Sahası'nda üretimin yeniden başlaması amacıyla çalışmalarımız devam ediyor. Güvenli madenciliğin yapılabilmesi için öncelikle sahanın ve etrafının susuzlaştırılması son derece önemli. Bu konuda çok sayıda sondaj yapıldı. Bu çalışmalar devam ediyor. Bilahare dekapaj çalışmalarına ve kömür üretim çalışmalarına başlanacak.”


Afşin-Elbistan B Termik Santrali'nde meydana gelen arıza ve yangının ardından üretim yapılamayan iki ünitenin yeniden emre amade olabilmesi için çalışmaların sürdüğünü anlatan Kilci, “Bir ünitemiz yangından dolayı, bir ünitemiz de külden dolayı devre dışında. Ancak çok kısa bir zaman içerisinde bu iki ünitenin devreye alınacağını tahmin ediyoruz. Yangınla ilgili tamiratın yapılabilmesi için ihale yapıldı, birkaç ay içinde inşallah ünitelerimizi devreye almış olacağız” dedi.

ULUSLARARASI GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR
Kömür karşılığında Afşin-Elbistan sahasında enerji üretimi amacıyla uluslararası konsorsiyumlarla görüşmelerin sürdüğünü de dile getiren Kilci, şunları kaydetti:
“C ve D santralleri ile ilgili bazı uluslararası konsorsiyumlar ile görüşmelerimiz devam ediyor. Şu anda netleşmiş bir firma ya da ülke söz konusu değil. Önümüzdeki aylarda bu çalışmaların gelişimine göre bu konuda kamuoyunu bilgilendireceğiz.”
Santrallere çevre kirliliğinden dolayı ceza yazılamadığı yönünde bir soruyu da cevaplandıran Kilci, “Termik santrallerin meydana getirdiği çevre kirliliğinden dolayı ceza yazılmaması yönünde bir karar söz konusu değil. EÜAŞ’a ait termik santrallerinin çevre mevzuatına ilişkin yükümlülükleri 2020 yılına kadar ertelenmişti. 2020 yılına kadar kamu santrallerinde böyle bir yükümlülük söz konusu değil, bir ceza da söz konusu değil. Tabii ki erteleme de gündemimizde değil” diye konuştu.


AEL İşletmesi’ndeki kömür üretiminin artırılması amacıyla yapılan dekapaj ve susuzlaştırma çalışmalarının da sürdüğünü anlatan Kilci, şöyle konuştu:
“AEL İşletmesi'nde üretimin artmasına yönelik arkadaşlarımız burada son derece başarılı çalışmalar yapıyorlar. Bildiğiniz gibi B Termik Santralini de Kışlaköy sahasından besliyoruz. Kışlaköy sahasındaki üretimin artırılması için yeni bir model geliştirebiliriz. Çünkü Kışlaköy’deki kömürden hem A hem de B santralini belli bir süre beslemek durumunda kalabiliriz. Bunun sağlıklı bir şekilde devamını sağlayacağız inşallah.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.