1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Yatırımcıların finans sorununa çözüm için çalıştay yapıldı
Yatırımcıların finans sorununa çözüm için çalıştay yapıldı

Yatırımcıların finans sorununa çözüm için çalıştay yapıldı

Kahramanmaraş Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), tarım kredi kooperatifleri yetkilileri ile çalıştay düzenledi.

A+A-

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu yatırımcıların finans sorununa çözüm getirmesi amacıyla, protokol imzaladığı bankaların yanı sıra Tarım Kredi Kooperatifleriyle de protokol imzalandı.

TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü yetkilileri ile Tarım Kredi Kooperatifleri bölge temsilcileri iki kurum arasında imzalanan protokol gereği, Kahramanamraş’ın hayvancılık, gıda, tarım ve IPARD programı tarafından desteklenen tüm sektörlerine uygulamada nasıl destekler sağlanabileceği konusunu ortak bir çalıştay düzenleyerek, yapılması planlanan faaliyetlerin hazırlıklarına başladı.

Toplantı TKDK İl Koordinatörlüğü büyük salonunda 17 Haziran tarihinde yapıldı. Toplantıya TKKB Gaziantep Bölge Müdürü Mehmet Aksoy, Müdür yardımcısı Raif Atayık ve Kahramanmaraş ili Kooperatif temsilcileri ile İl Koordinatörü Ahmet Cemil Ceyhan ile birim amirleri katıldı. Toplantıda tanışma merasimini takiben misafirlere İl Koordinatörü Ahmet Cemil Ceyhan tarafından kurum iş ve işlemleri hakkında genel bilgi verilmiş, ardından Başvuru Kabul Uzmanı Murat Akgöz tarafından IPARD programı kapsamında desteklenen yatırım konuları ve yatırım konuları ile ilgili spesifik uygunluk bilgileri, uygun harcama kalemleri, hibe oranları v.b konularda sunum yapıldı.DESTEKLEMELER DEVAM EDECEK Ayrıca Kahramanmaraş İl Koordinatörü Ahmet Cemil Ceyhan, “AB Komisyonu tarafından 27 Ocak tarihinde imzalanan IPARD II programında IPARD I programında desteklenen mevcut sektörlerin desteklenmeye devam edeceğini belirtti. Mevcut sektörlerde bir takım değişiklikler olmuştur. IPARD I’den farklı olarak tarımsal işletmelere destek kapsamında, manda sütü üretimi, yumurta tavukçuluğu ve kaz yetiştiriciliği destek programına eklendi. Mevcut sektörlere ek olarak Kırsal Altyapı hizmetleri, Yenilenebilir Enerji, Makine parkları ve mantar yetiştiriciliğinin de hibe kapsamında olan sektörlere ilave edildi” dedi. YATIRIMCILARA AİT TESİSLER HAKKINDA SUNUM YAPILDI Teknik bilgi alışverişi sırasında İl Koordinatörü tarafından Kahramanmaraş’ta hibe desteği alan yatırımcılara ait tesislerle ilgili bilgilerin ve tesislere ait görsellerin olduğu bir sunum daha yapılarak çalıştaya devam edildi.

Çalıştayda görüşülen konularda TKKB Gaziantep Bölge Müdürü Mehmet Aksoy, “İki kurum arasında imzalanan protokol ile hem başvuru aşamasında (Kredi Niyet Mektubu) hem de sözleşme sonrasında Tarım Kredi Kooperatifleri yatırımcılarımıza kredi kullandırabileceğini belirtti. Bilindiği üzere Tarım Kredi Kooperatiflerinin Ziraat Bankası gibi sübvansiyonlu kredi kullandırma yetkisinden TKDK’ya başvuru yapacak yatırımcılar da faydalanabileceklerdir. Yatırımın tamamlanması sonrasında işletmenin faaliyete geçmek için gerekli olan tarımsal girdiler de Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından peşin veya kredili olarak karşılanacaktır” şeklinde konuştu.

Çalıştay da son olarak Kurum ile Tarım Kredi Kooperatiflerinin IPARD programı hakkında bilgilendirme ve eğitim programları düzenlenmesi için kurumlar arası iş birliğini arttırmaya yönelik yapılması gereken hususlar görüşüldü.yatirimcilarin-finans-sorununa-cozum-icin-calistay-yapildi.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.