1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. VETERİNER HEKİMDEN 'KURBANLIK' UYARISI
VETERİNER HEKİMDEN 'KURBANLIK' UYARISI

VETERİNER HEKİMDEN 'KURBANLIK' UYARISI

KAHRAMANMARAŞ VETERİNER HEKİMLER ODASI YÖNETİM KURULU ÜYESİ FATİH ERBİLEN, VETERİNER HEKİM KONTROLÜ DIŞINDA YETİŞTİRİLEN, SEVKİ YAPILAN, SATIŞA SUNULAN VE KESİLEN HAYVANLARIN, BULAŞICI VE SALGIN HAYVAN HASTALIKLARININ YAYILMA RİSKİNİ ARTIRDIĞINI BELİRTTİ

A+A-

    Kahramanmaraş Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Erbilen, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle bazı uyarılarda bulundu. Veteriner hekim kontrolü dışında yetiştirilen, sevki yapılan, satışa sunulan ve kesilen hayvanların, bulaşıcı ve salgın hayvan hastalıklarının yayılma riskini artırdığını belirten Erbilen, kurbanlık hayvanların, hayvan pazarları, hayvan borsaları veya Kurban Hizmetleri Komisyonu’nca belirlenen kurbanlık satış yerlerinden alınması gerektiğini söyledi. 
4 Ekim 2014 Cumartesi günü başlayacak olan Kurban Bayramı öncesinde vatandaşları bilgilendiren Erbilen, kurbanlık alımı ve kurban etlerinin saklanması konusunda açıklamalarda bulundu. Erbilen, “Kurban Bayramı ve kurban, İslami bir vecibenin yerine getirilmesi yanında ekonomik ve sosyal boyutlu bir olgudur. Kurban Bayramı'nda, halkımız kurban vazifesini sağlıklı bir şekilde yerine getirerek, dini vecibelerini ifa etmenin huzurunu yaşamak istemektedirler. Ancak her yıl Kurban Bayramı öncesi ve sonrasında yaşanan olaylar ve basında yer alan haberlerle kurban kesen insanlar bu görevlerini layıkıyla yerine getirmenin huzurunu yaşayamamaktadırlar. Son yıllarda basına yansıyan bu olumsuz olayların büyük ölçüde azaldığını memnuniyetle görmekteyiz. Veteriner hekim kontrolü dışında yetiştirilen, sevki yapılan, satışa sunulan ve kesilen hayvanlar, bulaşıcı ve salgın hayvan hastalıklarının yayılma riskini arttırmakta ve bu hayvanlardan elde edilen etler insan sağlığı açısından önemli risk oluşturmaktadır” dedi.
Kurbanlık hayvanların alınması gereken yerleri de açıklayan Erbilen, “Kurbanlık hayvanlar, hayvan pazarları, hayvan borsaları veya Kurban Hizmetleri Komisyonu’nca belirlenen kurbanlık satış yerlerinden veya doğrudan hayvancılık işletmesinden alınmalıdır. Buraların dışındaki yerlerden kurban alınmamalıdır” diye konuştu.
Kurbanlık alımında aranacak belgeleri de sıralayan Erbilen, “Büyükbaş hayvanlarda, hayvanın, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda kayıtlı olduğunu gösteren, kulak küpelerinin olmasına, veteriner hekim tarafından muayene edilerek sevk edildiğini gösteren, veteriner sağlık raporu ve hayvanların pasaportlarının olmasına, küçükbaş hayvanlarda ise; kulak küpelerinin ve veteriner sağlık raporunun olmasına dikkat etmeliyiz. Kurbanlık hayvanın seçiminde ise, hayvanın besi durumu iyi olmalı, gebe olmamalı, yeni doğum yapmış olmamalı, büyükbaş hayvanlar 2 yaşından küçük olmamalıdır. Hastalık belirtisi sayılan; yüksek ateşi olmamalı, tüyleri karışık ve mat olmamalı, bakışları ve dış görünümü cansız olmamalı, pis kokulu ishal ve burun akıntısı olmamalı, çevreye karşı aşırı tepkili veya çok duyarsız olmamalı ve vücudun çeşitli yerlerinde şişlikler olmamalıdır” şeklinde konuştu.

KURBAN ETLERİNİN MUHAFAZASI
Kurban etlerinin iyi saklanmaması halinde çok kısa sürede milyarlarca bakterinin oluşabileceğini anlatan Erbilen, şunları söyledi:
“Et ve et ürünleri bakterilerin çoğalmaları için son derece uygun bir ortam niteliğindedir. Uygun koşullarda bir bakteri 12 saatte 16 milyara ulaşabilmektedir. Bu durum hafif bir bakteri yüküne sahip bir etin iyi muhafaza edilmediği takdirde bir gece sonra insan sağlığı açısından ne derece büyük bir tehlikeye dönüşebileceği konusunda fikir vermektedir. Kurban etleri, parçalar halinde temiz kaplara konulmalı ve önce güneş görmeyen serin bir yerde 5-6 saati geçmeyecek şekilde bekletilerek etin sıcaklığının düşmesi sağlandıktan sonra buzdolabına kaldırılmalıdır. Kurbanlık etler henüz kesim sıcaklığında iken buzdolabına poşet içinde veya hava alamayacak bir durumda büyük parçalar halinde üst üste konulursa, buzdolabı ısısı etin iç kısımlarını soğutmaya yetmez. Bu nedenle etin hava almayan kısımlarında çok kısa sürede bozulma ve kokuşma hatta yeşillenme görülür. Böyle kısımlar kesinlikle tüketilmemeli, atılmalıdır.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.