1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Vatan Haini Yaver Sahte Kimlik ile Yakalandı
Vatan Haini Yaver Sahte Kimlik ile Yakalandı

Vatan Haini Yaver Sahte Kimlik ile Yakalandı

Vatan Haini Yaver Sahte Kimlik ile Yakalandnı

A+A-
CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın havacı yaveri Yarbay Erkan Kıvrak,Antalya’daki bir otelde sahte kimlikle yakalanıp Ankara’ya gönderildi. Antalya’da gözaltında 3 subay bulunurken, 2 jandarma subayı da açığa alındı.
 
Darbe girişiminin yapıldığı 15 Temmuz gecesi Antalya’da yaşananlarla ilgili detaylar gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Girişimin başladığının öğrenilmesiyle birlikte Antalya Valisi Münir Karaloğlu, valilik makamı yerine konutunu karargah olarak kullanmaya karar verdi. 3’üncü Piyade Eğitim Tugay Komutanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Kaya, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ahmet Yurdagül, Cumhuriyet Başsavcısı RamazanSolmaz ve İl Emniyet Müdürü Cemil Tonbul’u konuta çağıran Vali Karaloğlu, gelişmeleri takip etmeye ve talimatları buradan vermeye başladı.
 
İl Emniyet Müdürü Cemil Tonbul’un garnizon ve jandarma komutanlıklarının önüne özel timleri yerleştirmesi ve ’vur’ emri vermesi, askerin kışladan çıkmasını önledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili Menderes Türel de gelişmelere bağlı olarak belediyenin iş makinelerini garnizon komutanlığının nizamiyesinin önüne çektirdi ve zırhlı araçların olası çıkışını önledi.
 
YAVER LARA’DA OTELDE
 
Cumartesi günü öğle saatlerinde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın havacı yaveri Yarbay Erkan Kıvrak’ın Antalya’da bir otelde olduğu öğrenildi. Antalya Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Lara semtindeki bir otele sahte kimlikle kayıt yaptıran Yarbay Kıvrak’ı yakalamak için operasyon düzenledi. Gözaltına alınan Hava Yarbay Erkan Kıvrak, emniyetteki işlemlerin ardından akşam saatlerinde uçakla Ankara’ya gönderildi.
 
3 SUBAY GÖZALTINDA
 
Pazar günü ise darbe girişimi gecesi vali konağında bulunan Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Kaya ile İl Jandarma Komutanı Albay Ahmet Yurdagül peşpeşe gözaltına alındı. Darbenin gerçekleşmesi durumunda Antalya Sıkıyönetim Komutanı olarak atanacağı ileri sürülen, bu sebeple Antalya’ya gelen Burdur Garnizon Komutanı Piyade Albay Metin Karagöz de darbe gecesi gözaltına alınmıştı. Darbeye karıştıkları iddia edilen 3 komutanın emniyetteki sorgusu sürüyor.
 
Cuma gecesi Antalya’da gözaltına alınan Tokat Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Adnan Arslan ise ilk uçakla Ankara’ya gönderilmişti.
 
Darbe girişimiyle ilgili İl Jandarma Komutanlığı’nda görevli 2 istihbarat subayının da dün açığa alındığı öğrenildi.
 
’HIZLI HAREKET ETTİK’
 
Antalya Emniyet Müdürü Cemil Tonbul, girişimin öğrenilmesiyle birlikte polisin çok hızlı hareket ettiğini, bu işe niyeti olan askerlerin hareket etmeye fırsatının kalmadığını söyledi. İlerleyen saatlerde darbe girişiminin başarısız olacağının anlaşılmasıyla birlikte niyeti olanlar varsa onların da vazgeçtiğini belirten Müdür Tonbul, "İlk anda yaptığımız hareket, özel timleri kışlaların önüne göndermek oldu. Polisimize ’Kışlalardan asker ve araç çıkmayacak. Girişimde bulunan olursa vurun’ emrini verdik" diye konuştu.
 
Gözaltındaki 3 subayın sorgusunun sürdüğünü, Antalya’da yakalanan Tuğgeneral Adnan Arslan ile Hava Yarbay Erkan Kıvrak’ın Ankara’ya gönderildiğini belirten Cemil Tonbul, soruşturmanın sürdüğünü, yeni gözaltılar olabileceğini kaydetti.
 
BAŞKAN TÜREL DE KONUTTA
 
Antalya Valisi Münir Karaloğlu, darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz Cuma gecesi yaşananları DHA’ya anlattı. Valilik makamı yerine konutunu karargah olarak kullanan Vali Karaloğlu, 3’üncü Piyade Eğitim Tugay Komutanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Kaya, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ahmet Yurdagül, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz ve İl Emniyet Müdürü Cemil Tonbul’un yanında Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in de yanlarında olduğunu söyledi.
 
Darbe girişiminin öğrenilmesinin ardından iki komutan, belediye başkanı, başsavcı ve emniyet müdürünü konuta çağırdığını belirten Vali Karaloğlu, şunları anlattı:
 
"İl Jandarma Komutanı Albay Yurdagül’e konuta gelmesi ve darbeyle ilgili gelen emir varsa onları da yanında getirmesi talimatını verdim. Albay, hepsini getirdi. İçerisinde darbe bildirisi de vardı. Listeye baktık, Antalya’ya Burdur Garnizon Komutanı Albay Metin Karagöz atanmış görünüyor. Jandarma Komutanı Yurdagül, ’Beni de Tunceli’ye vermişler’ dedi ve haberinin olmadığını söyledi."
 
Bunun üzerine 3’üncü Piyade Eğitim Tugay Komutanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Kaya’yı telefonla aradığını ve ’hayırlı olsun’ dediğini belirten Vali Karaloğlu, "Tuğgeneral Kaya, yerine atanan Albay Karagöz ile birlikte tugaydaki makamında oturduğunu söyledi. İkisini de konuta çağırdım. Gözaltı kararı olabilir diye başsavcıyı da çağırdım. Sabah saat 10.00’a kadar hepimiz biraradaydık. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın kurtarıldığı açıklanınca dağıldık" diye konuştu.
 
ŞÜPHE UYANDIRAN KARAR
 
Gerek Garnizon gerekse Alay Komutanı’nda başlangıçta şüpheli bir davranış görmediğini fakat bir kırılma noktası olduğunu belirten Antalya Valisi Münir Karaloğlu, şöyle devam etti:
 
"Her ikisi de darbeden haberlerinin olmadığını, bu işe karışmadıklarını söylediler. Ben de onlardan şu ricada bulundum, ’madem ki haberiniz yok, ajansları çağıralım, kameraların karşısında bunları söyleyin’ dedim. Bunu yapmamak için bahane ürettiler. ’Biz askeriz, bunu yapamayız’ dediler. Bu canımı çok sıktı. Bunu yapmayınca şüphe oluştu. Yine de yanımızda kalmalarını istedim. Emrimizdelerdi. Fakat kameralara o açıklamayı yapsalardı belki şu an serbest olabilirlerdi. Kaldı ki Tuğgeneral Mustafa Kaya’nın darbe sonrası herhangi bir yere atandığına dair listelerde ismi de yoktu."
 
4 SAVCI 13 HAKİM FİRARDA
 
Şu anda devlet kademesinde çok sayıda açığa alma olduğunu, fakat gözaltı ile açığa almanın birbirine karıştırıldığını belirten Vali Karaloğlu, Antalya’da gözaltında 1’i tuğgeneral, 2’si albay 3 subay olduğunu söyledi. 22 cumhuriyet savcısı hakkında gözaltı kararı ve 4’ünün firar olduğunu belirten Vali Münir Karaloğlu, hakkında gözaltı kararı verilen 40 hakimden de 13’ünün firarda olduğunun tespit edildiğini açıkladı. Karaloğlu, emniyet teşkilatında görevden almalar olduğunu fakat henüz gözaltı kararı olmadığını kaydetti.
 
’BU BİR ARINMA SÜRECİDİR’
 
Antalya’da, tek bir askeri araç sokağa çıkmadan, tek bir asker sokakta yürümeden bu süreci yönettiklerini belirten Vali Münir Karaloğlu, "Antalya hiçbir şekilde ihtilal görüntüsü fotoğrafı vermeden bu olayı atlattı. Bu süreç Antalya’da iyi yönetildi. Arkadaşlarımıza, emniyet teşkilatına ve destek olan herkese teşekkür ediyorum. Bu bir arınma ve ayıklanma sürecidir. Devleti artık bu çeteden ayıklamamız ve arındırmamız lazım. Sadece polis, emniyet ve adliye kanadında değil, bu çetenin devletin bütün kurumlarından ayıklanması lazım" dedi.
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.