1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. VALİ KOCATEPE AFŞİN ESHAB-I KEHF KÜLLİYESİNİ ZİYARET ETTİ
VALİ KOCATEPE AFŞİN ESHAB-I KEHF KÜLLİYESİNİ ZİYARET ETTİ

VALİ KOCATEPE AFŞİN ESHAB-I KEHF KÜLLİYESİNİ ZİYARET ETTİ

Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, Afşin Eshab-ı Kehf Külliyesini ziyaret etti.

A+A-

    Vali Kocatepe, Elbistan ilçesini ziyaret ettikten sonra Afşin’e geçerek Eshab-ı Kehf Külliyesini ziyaret etti. Külliyenin Osmanlı arşivlerine geçtiğini belirten Vali Kocatepe, “Uluslararası Eshab-ı Kehf sempozyumu çok sayıda bilim adamının da katılımıyla gerçekleşti. Ortaya çıkan sonuç Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesindeki Eshab-ı Kehf’in dünyada 33 yerde bulunduğu, Türkiye’de ise 4 yerde olduğu ifade edilen Eshab-ı Kehf’lere göre çok daha farklı bir noktada olduğu, tespitler açısından ve tarihi belgeler itibariyle Osmanlı arşiv belgelerine geçen tek yer olduğu tespit edilmiştir. Biz bundan gurur duyduk. Çünkü gerçekten Afşin ilçemizdeki bu Eshab-ı Kehf’in donatılarına bakıldığında; kervansarayı ile camisi ile ve camiden öncesi kilisesiyle en çok sahip çıkılan ve Eshab-ı Kehf olarak bu güne kadar intikal etmiş mekan olduğunu görüyoruz. Gerçekte sonuç itibariyle tek Eshab-ı Kehf Afşin’de demiyoruz. Ancak Kur’an-ı Kerim’de ifade edilen ve tarif edilen yere en uygun yer olarak Afşin’i görüyoruz. Farklı düşüncelerde olanlar da olabilir. Onlara da saygı duyuyoruz“ dedi.
Kahramanmaraş’taki Eshab-ı Kehf’in ziyaretçilerinin daha rahat gidip gelebilmesi için yolun ıslah edilmesi gerektiğini belirten Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, yolun çift gidiş geliş yapılması konusunda çalışmalarda bulunduklarını söyledi.
Afşin Eshab-ı Kehf’e ait bilgiler kitap haline getirildiğini de belirten Vali Kocatepe “Kitabın deneme baskısı yapıldı. Kapsamlı, kaliteli bir kitap olduğu kanaatindeyim. İl özel idaresi olarak kitabın baskıya verilmesi bedelinin karşılanması noktasında kararımızı da verdik. Önümüzdeki günlerde baskı işlemleri tamamlanacak ve herkesin istifadesine sunulacak” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.