1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. URUMİYE KENTİ İLE PROTOKOL İMZALANDI
URUMİYE KENTİ İLE PROTOKOL İMZALANDI

URUMİYE KENTİ İLE PROTOKOL İMZALANDI

Kahramanmaraş Belediyesi ile İran Batı Azerbaycan Urumiye kenti Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nce protokol imzalandı.

A+A-

Belediye Başkan Yardımcısı Cevdet Kabakcı ile Urumiye kenti Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali Khalili arasında imzalanan protokole göre sportif ve kültürel anlamda çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Protokol imzasından önce bir açıklama yapan Belediye Başkan Yardımcısı Cevdet Kabakcı, kurtuluş bayramı kutlama etkinlikleri çerçevesince düzenledikleri Uluslar arası Güreş Turnuvasına her zaman İran’dan katılımın olduğuna dikkat çekerek: “İran güreş takımları her zaman etkinliklerimize katılmışlardır. Sempozyumlarımızda da İranlı akademisyenler gelerek bildiri sunmuşlardır. Çok daha önceleri başlayan gidip gelme ilişkilerimizi bir zemine oturtmak maksadıyla bu protokolü imzalamayı uygun gördük. Protokol gereği, spor müsabakalarında karşılıklı hakem ve antrenör alıp verme, etkinliklere takım halinde katılma, karşılıklı kamp kurma, sempozyum, konferans, panel gibi etkinliklerle kültürel alışveriş imkanı sağlama gibi aktivitelerle iki ülke arasında ilişkilerin güçlendirmeyi hedeflemekteyiz.

İlk olarak 3-4 ülkenin katılımı ile yaptığımız Kurtuluş  Güreş Tunuvasına geçen yıl 18 bu yıl 16 ülkeden katılım olmuştur. Beyaz Rusya’daki Yakutistan’dan Amerika Güreş Takımı Başkanı David Corby’e kadar artık şehrimiz ve dolayısıyla ülkemiz tanınır hale geldi.

Bu protokol ile de İran Batı Azerbaycan bölgesinde Urumiye kenti başta olmak üzere diğer kentlerle de çeşitli aktiviteler sayesinde bir araya gelerek, şehrimizin tanıtımına katkıda bulunacağız” diye konuştu.

Daha sonra söz alan Urumiye kenti Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali Khalili ise Kahramanmaraş’ta bulunmaktan mutlu olduklarını ifade ederek: “İki günden beri Kahramanmaraş’ta olmaktan mutluyuz. Başta Beleidye Başkan Yardımcısı Cevdet Kabakcı ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Aliihsan kabakcı’ya teşekkür ediyorum. Güzel görüşmelerimiz oldu. Bu protokol ile gerek bizim bölgemizde gerekse buradaki gençlerin birlikte kültür alışverişlerini sağlayacağız.

Bizim bünyemizde 48 branş mevcut. Bu protokol ile hem sportif alanda hem de kültürel alanda çok güzel gelişmelerin olacağına inanıyoruz. Karşılıklı kamp kurmalar, spor aktiviteleri, kültürel ve sanatsal faaliyetler ile diğer alanlarda da çeşitli işbirliği oluşturulacağına inanıyoruz. Bize nezaket gösterip kabul eden ve bu protokolün oluşmasına imkan sağlayan başta Belediye Başkanı Mustafa Poyraz ve Başkan Yardımcısı Cevdet Kabakcı’ya ve diğer ilgililere teşekkür ediyoruz.

Bu protokol gereği yapılacak olan sportif faaliyetler sayesinde gençlerimizin birbiriyle irtibat kuracaklarına, fikir alışverişinde bulunacaklarına inanıyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından protokol imzaları atıldı ve Belediye Başkan Yardımcısı Cevdet Kabakcı, Urumiye kenti Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali Khalili’ye tablo hediye etti.

Urumiye kenti Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali Khalili ise Belediye Başkan Yardımcısı Cevdet Kabakcı’ya üzüm simgeli ceviz oyma hediye ederek: “Bizim bölgemizde üzüm çok önemli ve meşhurdur. Bundan dolayı ceviz oyma işlememize kadar yansımıştır” dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.