1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TÜRKİYE’NİN DÜNYADA EN GELİŞMİŞ İLK 10 ÜLKESİ ARASINDA YER ALMAYI HEDEFLİYOR
TÜRKİYE’NİN DÜNYADA EN GELİŞMİŞ İLK 10 ÜLKESİ ARASINDA YER ALMAYI HEDEFLİYOR

TÜRKİYE’NİN DÜNYADA EN GELİŞMİŞ İLK 10 ÜLKESİ ARASINDA YER ALMAYI HEDEFLİYOR

TÜRKİYE’NİN DÜNYADA EN GELİŞMİŞ İLK 10 ÜLKESİ ARASINDA YER ALMAYI HEDEFLİYOR

A+A-

Sayın Valim, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanım, Ziraat Bankası’nın Sayın Genel Müdürü, Değerli Sanayici ve İşadamlarımız, Kıymetli Konuklar ve Basın Mensupları,

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası adına tüm konuklarımızı saygıyla selamlıyor, hoş geldiniz diyorum.

Kahramanmaraş bir milyonu aşkın nüfusu, 2 milyar doları geçen dış ticaret hacmi, 3,5 milyar dolar sanayi üretimi, 1 milyar dolar tarımsal üretimi, 4 milyar dolar kredi hacmi, 5 milyar dolar reel sektör yatırımı ile ciddi bir potansiyele sahiptir.

Türkiye’de iddialı olduğu sektörlerde gerçek bir başarı öyküsü yazan Kahramanmaraşlı sanayiciler, 870 sanayi tesisinde; Türkiye ipliğinin %35’ini, kumaşın %10’unu, metal mutfak eşyalarının %60’ını, çimentonun %9’unu, kağıdın %20’sini,  üreterek ciddi bir dış ticaret hacmi ve katma değer oluşturmaktadır.

Ülkemizin en çok sanayi elektriği tüketen illeri arasında 11. sırada yer alan Kahramanmaraş, elektrik kurulu gücünün %7’sine sahip olarak bu sektörde Türkiye liderliğini de elinde bulundurmaktadır.

Türkiye’nin dünyada en gelişmiş ilk 10 ülkesi arasında yer almayı hedeflediği gibi; Kahramanmaraş da Türkiye’nin en gelişmiş ilk 10 şehri arasına girmeyi ana hedef olarak belirlemiş bulunmaktadır.

Bundan sonraki dönemde Kahramanmaraş yeni hedefleri ve yeni organize sanayi bölgeleri ile yeniden sanayi hamlesi başlayacak, Türkiye’nin üretim devleri arasındaki yerini alacaktır. İnanıyorum ki, bu süreçte finans sektörü Kahramanmaraş’ın yatırım projelerine bugüne kadar destek olduğu gibi bundan sonra da destek verecek ve kalkınmada stratejik rol üstleneceklerdir.

Bu süreç içerisinde, daha önce reel sektör yatırımları bakımından aktif rol almayan kamu bankaları, son dönemde bu alanda oldukça güçlü bir oyun kurucu olarak piyasada yer almakta, finans sektörüne yeni bir rekabet anlayışı getirmektedir. Bu rekabetin reel sektöre olumlu yansımaları olduğu gibi finans sektörünün yapısal gelişim ve kapasitesine ciddi ölçüde katkı sağladığını göz ardı edemeyiz.

Bugün aramızda bulunan; Ziraat Bankası Genel Müdürü Sayın Hüseyin Aydın, kamu bankalarındaki başarının anahtar ismidir. Daha önce Halk Bankası’nda şimdi de Ziraat Bankası’nda başarılı yönetimiyle sektöre yön veren bir çizgide olduğunu memnuniyetle izlemekteyiz. Kamu bankalarını özel sektör mantığıyla çalıştırarak rekabetçi ve çözüm odaklı yönetim sergileyen; Kahramanmaraş’a ayrı bir önem veren Sayın Hüseyin Aydın beyin nezdinde tüm banka yönetimine gösterdikleri ilgi ve güven dolayısıyla teşekkür ediyorum.

Bankacılık verilerine baktığımızda bu güvenin boşa çıkmadığını, 2013 yılında takipteki alacakların Türkiye ortalamasının %3’e yakın olduğunu, Kahramanmaraş’ta bu oranın %1’lerde bulunduğunu görmekteyiz.

Kahramanmaraş bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gerek devlet desteklerini gerekse kullandıkları kredileri en iyi şekilde değerlendirerek kendisine güvenenleri mahcup etmeyecektir. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olarak bundan hiç şüphem olmadığını ifade ediyor, tüm konuklarımıza saygılarımı sunuyorum.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.