1. HABERLER

  2. Türkiye'de 2 kişi bir emekliyi finanse ediyor
Türkiye'de 2 kişi bir emekliyi finanse ediyor

Türkiye'de 2 kişi bir emekliyi finanse ediyor

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU TARAFINDAN KAHRAMANMARAŞ'TA "ETKİN REHBERLİK VE DENETİM YOLUYLA KAYITLI İSTİHDAMIN TEŞVİKİ PROJESİ" TOPLANTISI YAPILDI

A+A-

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından Kahramanmaraş’ta "Etkin Rehberlik ve Denetim Yoluyla Kayıtlı İstihdamın Teşviki Projesi"nin bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. 
Sular Otel’de düzenlenen toplantıda 2015 yılı Mayıs ayı verilerine göre kayıt dışı istihdamın oranının yüzde 33,37 iken tarım sektöründe bu oranın yüzde 85,85 olduğu açıklandı. SGK Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Daire Başkanı Serkan Çömen, kayıt dışı istihdam oranının Kahramanmaraş, Hatay ve Osmaniye bölgelerinde yüzde 40,90’larda olduğunu belirtti. Ancak 2010 yılında bu oranın yüze 62'lerde olduğunu dile getiren Çömen, kayıt dışının geçmiş 5 yıla oranla büyük düşüşler görüleceğini kaydetti. Çömen, "Kayıt dışı istihdam hepimizin sorunu ve sosyal güvenliğin sürdürebilirliğini olumsuz etkilemekte ve gelecek kuşakları da tehlikeye sokmaktadır" dedi.
Serkan Çömen bugün Türkiye’de iki kişinin bir emekliyi finanse ettiğini ifade etti. Bu da çalışanın ve işveren üzerindeki yükleri gitgide arttırdığını dile getiren Çömen, "Kayıtlı çalışan sayısının arttırılması sosyal güvenliğin sürdürebilirliğine katkıda bulunacak aynı zamanda güvencesiz yaşayan birçok insanın geleceğe güvenle bakmasını sağlayacaktır" ifadelerini kullandı.
Toplantıya SGK İl Müdürü İsmail Balakan ile İŞKUR yöneticileri de katıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.