1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TÜRKİYE VE RUSYA ORTAK OLUYOR!
TÜRKİYE VE RUSYA ORTAK OLUYOR!

TÜRKİYE VE RUSYA ORTAK OLUYOR!

TÜRKİYE VE RUSYA ORTAK OLUYOR!

A+A-

EPPEN Başkanı Volkan Özdemir, TANAP projesinde 1. hat için Türkiye-Rusya ortak şirketinin görev yapacağını söyledi.

 

Enerji Piyasaları ve Politikaları Enstitüsü (EPPEN) Başkanı Dr. Volkan Özdemir, Avrupa Komisyonu ile Rusya'nın enerji aktarımı konusunda anlaşamaması durumunda, Türk-Rus ortak şirketin kurulabileceğini söyledi.

Özdemir, Türk Akımı'nın her şeyden önce gelinen konjonktür itibariyle, iki yıl öncesinden farklı olarak daha çok siyasi-stratejik bir proje olduğunu ifade etti.

1. HATTA SORUN YOK, 2. HAT BELİRSİZ

Özdemir, ikinci hat üzerinde bazı soru işaretlerinin varlığı olduğunu belirterek,"Çünkü biliyorsunuz birinci hat Türkiye pazarına yönlenecek, burada hiçbir sorun görünmüyor. Türkiye batı hattından aldığı gazı bu tarafa yönlendirecek. Fakat ikinci hattın olup olmayacağı halen kesin değil. İkinci hat konusunda ileride anlaşmaya binaen geliştirilecek protokoller çerçevesinde görüşmeler sürecektir."diye konuştu.

KARADA ORTAK ŞİRKET

Rus gazını Türkiye pazarına ulaştıran birinci hattın deniz kısmının Gazprom, kara tarafındaki kısmının ise ortak bir Türk-Rus şirketi tarafından yapılacağını aktaran Özdemir, şöyle devam etti:

"Eğer böyle olursa, Rus doğalgaz şirketi Gazprom hatta kendi gazını ticari tekellerinde bulundurma imkanına kavuşmuş olacak. Bu da TANAP benzeri bir noktaya Türkiye’yi sürükleyecek. Bu hattın şu anda varılan anlaşma çerçevesinde, aynı TANAP gibi Türkiye’yi doğalgazda bir ticaret merkezi (hub) yapmayacağını, ancak koridor haline getireceğini tahmin edebilirim.''

BİR ORTAK ŞİRKET DAHA GÜNDEMDE

İkinci hat üzerinde ise Türk-Rus ilişkilerinden ziyade, Rusya'nın Avrupa Komisyonu ile yapacağı görüşmelerin belirleyici olacağını vurgulayan Özdemir, Rusya ve Avrupa Komisyonu anlaşırsa, ikinci hattın yapılmasının mümkün olduğunu söyledi.

Özdemir, Avrupa Komisyonu ile Rusya'nın anlaşamaması durumunda, Avrupa Birliği enerji müktesebatını aşmak için başka bir yol bulmak gerekeceğini belirterek, "Taraflar anlaşamazsa, bunun yolu da Türk-Rus ortak gaz ticaret şirketinin kurulmasıdır." diye konuştu.

70 MİLYAR KÜPLÜK KAPASİTE

Özdemir, Rusya'nın nihai amacının, 2020 itibariyle zorluğuna karşın, Kuzey Akım-2 ve Türk Akımı’ndaki birinci hatla, 55 milyar ve 15 milyar metreküple, toplamda 70 milyar metreküp kapasiteye ulaşmak olduğunu da sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.