1. HABERLER

  2. TUFAN: DOĞALGAZ DÖNÜŞÜMÜ YAPILIRKEN BİNANIN YALITIMI UNUTULMAMALI
TUFAN: DOĞALGAZ DÖNÜŞÜMÜ YAPILIRKEN  BİNANIN  YALITIMI UNUTULMAMALI

TUFAN: DOĞALGAZ DÖNÜŞÜMÜ YAPILIRKEN BİNANIN YALITIMI UNUTULMAMALI

FSM Mühendislik Firma Sahibi M. Sami Tufan: DOĞALGAZ DÖNÜŞÜMÜ YAPILIRKEN BİNANIN YALITIMI UNUTULMAMALI

A+A-

FSM Mühendislik kimdir?

FSM Mühendislik, 2007 yılında Mahir Tufan, Mehmet Fatih Tekiş ve  ben Mahmut Sami Tufan ortaklığında kurulan bir mühendislik firmasıdır. Biz, ilk olarak doğal gaz tesisatı ve taahhüt işiyle, işe başladık. Merkezi sistem, doğal gaz dönüşümlerinden bireysel sistem doğal gaz dönüşümlerine kadar tek kalemde çalışan bir firmaydık. Tabi yıllar içerisinde değişti, büyüdü, hedefler değişti, insanların istekleri değişti. Böyle olunca da ortaklarımızla yollarımızı ayırdık. Mahir Bey, zaten Kahramanmaraş’ta çok tanınmış bir kişiydi, mütahitlik işleri de yapıyor, aynı zaman da AK Parti’de yöneticiydi. Öyle olunca, kendi işlerinin yoğunluğu dolayısıyla vakit ayıramadı, o kendi işine devam etti.  Fatih Bey de kendi işine devam etti, biz yalnız kaldık. Yaklaşık 5 yıldır da biz bu sektörde hizmet etmeye devam ediyoruz.

FSM Mühendisliğin çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Doğal gazı, ben öğrencilik yıllarımdan beri takip ediyorum. Doğal gaz hiçbir ilde başladığı gibi hızlı gitmez. Tabi ben bunu bildiğim ve gördüğüm için söylüyorum. 3. yılının sonunda doğal gazdaki hızın azalacağını görerek yan sektörler aramaya başladık. Eskiden beri yalıtıma ağırlık verdik. Yalıtımla ilgili araştırmaları yaparken, ridas canlıları keşfettik. Kontroller sonrası baktık ki bunu Kahramanmaraş’ta yapan hiç kimse yok, Kahramanmaraş bu malzemeyi tanımıyor. 2 sene evvel biz Kahramanmaraş’ı ridasla tanıştırdık. Klasik yalıtım şeklinden çok farklı, hem dekoratif görüntüsü, hem yalıtım oranın yüksekliği bakımından çok orijinal ve harikulade bir ürün.  Bu ridası Kahramanmaraş’a getirirken, epeyce araştırma yaptık. Özellikle kullananların memnuniyetini araştırdık ve öğrendik. Çünkü yeni bir malzeme tanımaya çalışıyoruz. En son Kütahya seyahatinde, bu malzemeyi tanıdım, anlatıldığı kadar güzel olduğunu gördüm ve iki sene evvel Kahramanmaraş’a getirmeye karar verdim. Tabi Kahramanmaraş, yapısı itibariyle de maalesef, yeni şeyleri çok zor kabul eden bir şehir ama ikna olunca da onun peşini bırakmayan bir şehirdir. Yaklaşık bir bir buçuk yıl insanlara bunu anlatmakla geçirdim. Nerdeyse hiç satış yapmadan sadece anlatarak, gezerek, göstererek, elimden geldiği kadarıyla teşhir salonumuzda bunu insanlara izah ederek geçirdik. Anlattıktan sonra da muvaffak olduk ve insanlar memnun oldu.

Ridas canlı sıvayla kaç yere ulaştınız?

Ridas canlı sıvayla Kahramanmaraş’ta 20 bin metrekare üzerinde yer yaptık. Kuaförler, berberler, kuyumcular, normal ofisler, evler kısacası aklınıza gelecek her yeri ridas canlı sıvayla yaptık.

FSM Mühendisliğin hedefleri arasında neler var?

Dediğim gibi ridasla beraber son 2 yıldır yalıtıma ağırlık veriyoruz. Talebin çok fazla gelmesiyle, doğalgazın da hız kesmesiyle, biz dedik ki bir şekilde yalıtım sektörüne girmemiz lazım. Biz bu yıl bütün hedeflerimizi genişleterek, ufkumuzu biraz daha açarak biz yapı markete döndük. Konseptimizi tamamen yapı markete dönüştürdük. Bununla beraber bir evin, bir inşaatın kaba kısmı hariç iç kısmı ile ilgili her şey bize düştü. Parkeden seramiğine, su armatürlerinden vitrifiyesine, yalıtımından tüm doğal gazına, bütün tesisat işlerini, klimasını, kombisini, merkezi sistem doğal gazını aklınıza gelecek her türlü isteği yerine getirmeyle ilgili her türlü şey bizde mevcut ve malzemeleriyle insanların ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz.

M. Sami Tufan kimdir? Biraz bahseder misiniz?

1981 doğumluyum. İlk okulu, Osman Gazi İlköğretim Okulu’nda okudum. Ardından İmam Hatip Lisesi’ne geçtim, orta kısmı İmam Hatip’te bitirdim. Ardından lise kısmını ise Kahramankent Lisesi’nde okudum. Kahramankent Lisesi’nin ardından, Kayseri’de Erciyes Üniversitesi Makine Mühendisliği’ne 2000 yılında girdim. Mezun olduktan sonra 3 ay özel sektörde görev yaptım, sonra da kendi iş yerimi kurdum. Yıllarca tiyatro yaptım. Üniversitede aynı zamanda gece öğretiminde mühendisliği bitirdim. Gündüz ise tiyatro bölümünü bitirdim. Tiyatro bölümü mezunuyum, 5 yılı aşkın tiyatro yaptım. Yaklaşık 70-80 ilde oyun sergiledim, 400 üzerinde turne yaptık kendi oyunlarımızla. Birkaç televizyon dizisinde rol alma fırsatımız oldu. Üniversite boyunca çalışan bir adamdım, tabi şu an gençlere tavsiyem olacak.  Üniversite insanın hayatında bir dönüm noktası, ciddi bir basamak, ciddi bir geçiş noktası, bir kırılma anı. Ben bütün arkadaşlara şunu tavsiye ediyorum: Üniversitede sakın ha boş durmayın, zamanınızı asla boş geçirmeyin! Bu, ilerideki hayatınızda, iş hayatınızda göreceksiniz, bir şekilde işinizde size ışık tutacak. Ben asla yaptığım işten pişman olmadım. İnşallah Rabbim beni pişman etmez. Tiyatro istiyordum, tiyatro yaptım. Fotokopi makinesi satacağım dedim, gittim sattım. Ben cadde cadde, sokak sokak gezip palyaçoluk yaptım para kazanmak için ve hiçbir zaman bundan gocunmadım. Çünkü üniversite hayatımda muhatap olduğum her insan, ben inandım ki, bana bir şey öğretiyordu. En büyük avantajı şunda gördüm. Bütün İstanbul Ankara aklınıza gelecek bütün anket firmalarını Kayseri bölgesinde biz bakıyorduk. Bütün siyasi anketlerin, yerel anketlerin bütün çalışmalarını ekibimizle beraber Kayseri’den Yozgat’ına Maraş’ına Niğde’sine bütün bölgelerinde yıllarca hep biz yaptık. Bunun çok ciddi avantajını gördük. Üniversite bir insanın hayatında çok ciddi bir yol ayrımı, müthiş bir kazanım ve ben arkadaşlara diyorum: Asla ve asla zamanınızı boşa geçirmeyin ve gidebiliyorsa yurt dışına üniversiteye bir kere gitmelerini tavsiye ederim. 2002 yılında cebimde sadece 100 dolarla Amerika’ya gittim. Sırt çantasını alarak cebime 100 doları koyarak buradan uçağa binerek Amerika’ya gittim. Bu biraz cesaret işi, biraz gözü karartma işi 3 aylık Amerika seyahati şu an elhamdülillah benim hayal bile edemeyeceğim noktalara getirdi. Şu anda gördüğünüz işletmeye belki tiyatro, belki de Amerika seyahati vesiledir. 

Kahramanmaraş’ta doğal gaz kullanımında sıkıntı var mı? Yani insanlar doğal gazı yeterince kullanıyor mu? Kullanmalı mı? Biz niçin doğal gaz kullanmalıyız?

Doğalgaz, her şeyden önce temiz bir yakıttır. Sırf bir özelliği için doğal gaz kullanılabilir. Çok ekonomik bir yakıt, çok kullanışlı, çok pratik bir yakıt türü. Şimdi dünya rezervlerine baktığımız zaman doğal gazda hiçbir sıkıntı yok. Bize yaklaşık 200 yıl yetecek doğal gaz rezervimiz var ve hala bulunmaya devam ediyor. Şu an bulunanlarla ilgili konuşuyorum. Hala aranıyor ve hala çıkıyor. Doğalgazda en büyük sıkıntı şuydu: Ya doğal gaz biterse, ya Rusya doğalgazı keserse diye bir düşünce var. Kesemez, böyle bir şey yok. Rusya bize doğalgazı keserse veya Türkmenistan, İran, Irak, Brezilya’nın doğal gazı bize kesmesi demek 3.dünya savaşının başlangıcı demektir. Böyle bir şey söz konusu bile olamaz. Bakın ülke anlaşmalarına ülke anlaşmaları 3–5 yıllık yapılmıyor ki, 50 yıllık 100 yıllık anlaşmalar yapılıyor. Türkiye sırf doğal gaza yaşanabilecek sınıfları göz önünde bulunarak 6–7 farklı ülkeden doğal gaz alıyor. Ta Brezilya’ya kadar gemi yoluyla sıkıştırılmış enerji yoluyla gemilerle doğal gaz taşınıyor. Amerika’nın yakınındaki ülkelerden doğal gaz taşınıyor. Özbekistan’dan Türkmenistan’ına, Irak’tan Rusya’sına kadar doğal gaz alıyoruz, biri kessin hepsi mi kesecek? Bu yargı muhakkak insanların kafasından silinmelidir. Doğal gazın avantajlarından şöyle bahsettik. Doğal gaz bir kere sizin ocağınızda yüzde 60–70 tasarruf sağlayan bir yakıt türüdür. Doğal gaz sayesinde 5–10 TL ile koskoca bir ayı geçiren insanlar var. 3 aylık periyotta 12–13 TL doğal gaz faturası ile sezonu geçirenler var. Bunun dışında dediğimiz gibi doğal gaz temiz bir yakıt türüdür. Ama doğalgazda, muhakkak dikkat edilmesi gereken önemli şeyler var.

1-) Doğalgaz yaptıracak insanın muhakkak evinin yalıtımına özen göstermesi gerekir. Yalıtım olmayan bir eve doğal gaz yaptırmasına karşıyım. Sadece ocağında kullan, diyorum. Paran olunca önce yalıtımını yaptır sonra doğal gazını yaptır diye tavsiyede bulunuyorum. Niye 500–600 TL fatura ödeyesin 150–200 TL ödemek dururken.

2-) Doğalgazın ilk yıllarında şöyle bir sıkıntı vardı. Bize şikâyetler geliyor, 500–600 TL faturalar gelmiş. ‘Sami Bey bu ne?’ diye geliyorlardı. Biz de sorun nerede diye akşam müşterimizin kapısını çalıyoruz ve kapı açılınca yüzümüze sıcak bir buhar vuruyor. Evin içerisine giriyorum insanlar pencerelerini açmışlar, böyle bir sistem yok. Eski alıştığımız sistemle ısınmaya çalışırsak doğal gaz da 500–600 gibi rakamları çok görebiliriz. Artık pencere açma dönemi bitti, artık evin içinde atletle gezme dönemi bitti. Doğal kışı kış gibi yaşayacaksınız diyoruz insanlara ve evin içerisinde kazak giyeceksin atlet yerine uzun kollu bir şeyle gezeceksin diyoruz ve görecekler fatura nasıl azalacak. Eskiden pencereler hava alırdı, kömür alttan yanardı nasıl olsa bunu ortak ödüyoruz derdi, umurunda değildi. Artık ona bir 100 TL ver pencerelerini bir gözden geçirttir. 300 – 400 TL ver pencerelerin kenarlarına ince şeritten oluşan ısı yalıtımını yaptır. 1 -2 milyar harca duvarların ısı yalıtımını yaptır. Görecekler faturalarda ciddi bir indirime gideceksin, tasarruf sağlayacaksın.

Firmaların sektörünün içinde yaşadığı sıkıntılar var mı?

Vatandaş, doğalgaz yaptırmak istediği firmaya muhakkak yetkili belgesi olup olmadığını sorsun. Yetki belgesi olmayan firmalara iş yaptırmasınlar. Doğalgaz, şakaya ve ihmale gelmeyen, güvenli olduğu kadar da yanlış uygulamalarda çok ciddi sorun oluşturabilen bir yakıt türüdür. O yüzden doğalgaz keşfi yaptırırken, keşfi yapan şahsın, mühendis olup olmadığını sorgulasınlar. Her insana doğal gaz keşfi yaptırmasınlar. Ustaları hepimiz seviyoruz, güveniyoruz. Ama doğalgaz bir mühendis işi, bunu baştan kestirip atmak lazım. Usta, uygulamada dört dörtlük yapmak zorunda ama mühendisin yetkisiyle bu işi yapmak zorunda. Sonuçta bu işin okulunu okuyan bizleriz. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.