1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. TOPRAK BAYRAMI KUTLANDI
TOPRAK BAYRAMI KUTLANDI

TOPRAK BAYRAMI KUTLANDI

Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Kartal Kaya Sol Sahil sulama birliği başkanlığı birlikteliği ile toprak bayramı münasebetiyle düzenlenen Kahramanmaraş’ta arazi toplulaştırma çalışmaları konulu toplantı yapıldı.

A+A-

Yaşam kaynağı olan toprağın önemini vurgulamak ve kamuoyunun dikkatini çekmek amacıyla her yıl düzenli olarak kutlanan Toprak Bayramı kartal kaya Sol Sahil Sulama Birliğinde kutlandı.

Programa Kahramanmaraş vali yardımcısı Ferhat Kurtoğlu, Tarım Reformu Genel Müd. Yrd. Dr. Metin Türker, Pazarcık Kaymakamı Dr. Mehmet Boztepe İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu, K.S.Ü Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Fatih Kıllı, Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma İstasyonu Müdürü Hasan Gezginç Kartal Kaya Sol Sahil Sulama Birliği Başkanı Mehmet Ergücen, tarım paydaşları ve çiftçiler katıldı.

Mehmet Ergücen konuşmasında; Su yeryüzünde hayatın kaynağıdır. Bütün canlılar hayatlarını devam ettirebilmeleri için mutlak suya ihtiyaç duyarlar bitkiler türe bağlı olarak %90–95’e varan sudan oluşmaktadır. Toprakta mevcut bulunan besin elementlerinin doğal döngüsünü tamamlayabilmesi için tamamen su döngüsüne bağlıdırlar diyerek arazi toplulaştırmasının bölgeleri için önemini vurgulayarak bu çalışmanın bir an önce tamamlanması ve kapalı sistem sulamaya geçilmesi gerektiğini söyledi.         

Programda konuşma yapan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu; öncelikle böyle bir toprak bayramı etkinliğini Kahramanmaraş için tarımın merkezinde tam yerinde kutlamış olmaktan duyduğum mutluluğu sizlerle paylaşmak istiyorum dedi. Narlı ovası bizim için son derece bereketli toprakların bulunduğu önemli bir alan. 1945 yılından beri kutlanmayan toprak bayramının son yıllarda kutlanması son derece önemli çünkü toprak ve su hiçbir zaman vazgeçemeyeceğimiz çok önemli doğal kaynaklarımız diyerek, Kahramanmaraş ilinde arazi toplulaştırma çalışmaları hakkında bilgi verdi. Bu kapsamda Türkoğlu ve Narlı Toplulaştırma Projelerinin uygulamasının devam ettiği, Elbistan, Afşin, Ekinözü bölgelerinde 2 projenin ihale aşamasında olduğu, 4 projenin ise ihalesinin yapılması için Bakanlığa gönderildiğini söyledi. Kahramanmaraş ilinde ortofoto kayıtlarına göre 166.000 ha toplulaştırmaya uygun arazi olduğu, Müdürlüğümüzün çalışmaları ile bu arazilerin tamamının etüt çalışmalarının en kısa sürede bitirileceğini belirtti.

Tarım reformu Genel Müd. Yrd. Dr. Metin Türker ise; Bugün gerçekten önemli bir günün kutlamasını yapıyoruz, çünkü su azizliği toprak bereketi temsil eder. İnşallah önümüzdeki yıllarda bu toprakların ve bu suyun bereketi ile hayatımızı devam ettiririz diyerek,  Türkiyedeki yapılan arazi toplulaştırma çalışmaları, bakanlığın bugüne kadar yapmış olduğu çalışmalar ile Kahramanmaraş ilinde planlanan çalışmaları anlatarak çiftçilerden gelen sorunları dinledi. Ayrıca konu ile ilgili soruları yanıtladı.

4-005.jpgimg_0039.jpgimg_0040.jpgimg_0104.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.