1. HABERLER

  2. TKDK KAHRAMANMARAŞ’TA YENİ 40 PROJE İLE DAHA YATIRIM SÖZLEŞMESİ İMZALADI
TKDK KAHRAMANMARAŞ’TA YENİ 40 PROJE İLE DAHA YATIRIM SÖZLEŞMESİ İMZALADI

TKDK KAHRAMANMARAŞ’TA YENİ 40 PROJE İLE DAHA YATIRIM SÖZLEŞMESİ İMZALADI

TKDK KAHRAMANMARAŞ’A HİZMETE DEVAM EDİYOR YATIRIMLARLA SÖZLEŞMELER İMZALANIYOR

A+A-

 Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Kahramanmaraş’ta yatırım sözleşmelerini imzalamaya devam ediyor. TKDK 11. Başvuru Çağrı Döneminde alınan projelerin 40 tanesi ile daha yatırım sözleşmesi imzaladı. Sözleşmesi imzalanan projelerin toplam yatırım tutarı yaklaşık 10 milyon TL tutarını bulmaktadır. Bu projelere ödenmesi planlanan hibe tutarının 5 milyon TL’yi aşması beklenmektedir. Bu sözleşmeler sayesinde Kahramanmaraş’ta TKDK tarafından daha önce desteklenen yatırımlara ilaveten; yeni 2 besicilik çiftliği, kırsal turizm başlığı altında 2 tane apart otel, yöresel ürünler başlığı altında bir tane Maraş tarhanası üretim tesisi, 1 soğuk hava deposu yapılacak, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği alanında da 34 çiftçiye ve projesine, traktör ve ekipmanlarının alımı için destek verilecek.

 

 

TKDK’ya 11. Başvuru Çağrı Döneminde 43 Milyon Liralık 73 Proje Teslim Edilmişti

 

TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörü Dr. Ömer Süha USLU yaptığı açıklamada; 11. Başvuru Çağrı Döneminde 8 farklı yatırım başlığı altında 43 milyon TL yatırım değerine sahip 73 adet proje aldıklarını belirtti. USLU, 11. Çağrı Döneminde 8 farklı alanda proje aldıklarını belirterek, bunlardan daha önce imzalanan 13 adet sözleşme ile birlikte toplam 53 tanesi ile yatırım sözleşmelerinin imzalandığını, diğer projelerin ise incelenmekte olduğunu söyledi. USLU  ‘’Kurumumuz vasıtası ile İlimizin dört bir yanında yeni tesisler hayat buluyor. Yeni imzaladığımız sözleşmelerle İlimiz genelinde Merkez ilçe ile birlikte 8 ilçemizde yeni yatırımlara hibe desteği vereceğiz. Böylece 5 yatırım Afşin, 11 yatırım Andırın, 13 yatırım Elbistan, 4 yatırım Merkez ilçede, 2 yatırım Türkoğlu, 3 yatırım Göksun, 1 yatırım Çağlayancerit, 1 yatırım Nurhak ilçemizde ekonomiye katkı sağlayacaktır. İmzaladığımız tüm projelerin saha çalışmaları şekilde devam ediyor. Bu arada 11. Çağrı dönemine ait son projeleri ve 12. Başvuru Çağrı Dönemine ait projeleri inceleme çalışmalarımız devam ediyor. Çok yakında bu projelere dair yeni sözleşmeleri de imzalayacağız.

 

TKDK Bugüne Kadar Kahramanmaraş’ta Neler Yaptı

 

TKDK Kahramanmaraş’ta ilk yatırım sözleşmesini 2012 Mart ayında imzaladı. İlk hibe ödemesini 2012 Kasım ayında gerçekleştirdi. TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğünün bugüne kadar imzaladığı sözleşmelerin toplam yatırım bedeli yaklaşık 63 Milyon TL’dir. Kurum bu projelere geçen 18 aylık süre zarfında toplamda 20,5 Milyon TL hibe ödemiştir. Bu para Kahramanmaraşlı yatırımcıların cebine girdi.

 

TKDK Hibe Desteği Vermeye Devam Edecek

 

İl Koordinatörü Dr. Ömer Süha yaptığı açıklamada; “TKDK proje almaya ve hibe desteği vermeye devam edecek. 13. Başvuru Çağrı İlanına çıkmadan önce yatırım düşünen müteşebbislerimizin proje hazırlıklarını tamamlamaları gerekmektedir. Bu konuda İl Koordinatörlüğü Yardım Masamızdan ve 444 85 35 numaralı telefondan her türlü bilgi alınabilir. Ayrıca www.tkdk.gov.tr adresinde de her türlü bilgi, belge ve dokümana ulaşılabilir. 13. Başvuru Çağrı döneminde özellikle dondurma üreticilerinden ve mandıra kurmak isteyenlerden projeler bekliyorum. Ayrıca İlimizin turizm potansiyelini artırmaya yönelik olarak kırsal alanlarda yapılmak kaydıyla, lokantalar, yeme içme tesisleri, dinlenme tesisleri, akuaparklar, halı sahalar, yüzme havuzları, piknik alanları, çocuk eğlence merkezleri, konaklama tesisleri v.s. ile ilgili her türlü projeyi bekliyorum. Yerel, yöresel ürünler ve el sanatları alanında, arıcılık ve seracılık alanında yapılacak yatırımlar da hibe desteği alacaklardır.” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.