1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TKDK 11 BAŞVURU ÇAĞRI İLANINA ÇIKTI
TKDK 11 BAŞVURU ÇAĞRI İLANINA ÇIKTI

TKDK 11 BAŞVURU ÇAĞRI İLANINA ÇIKTI

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) 26 Ağustos 2013 tarihinde resmi internet sitesinde yaptığı duyuru ile 11. Başvuru Çağrı İlanına çıktı.

A+A-

       TKDK’dan hibe almak isteyen yatırımcıların projelerini son başvuru tarihi olan 31 Ekim 2013 tarihine kadar TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir. TKDK bu çağrı döneminde ülke genelinde toplamda yaklaşık 512 Milyon AVRO’yu hibe olarak dağıtmayı planlamaktadır.

 

TKDK Kahramanmaraş’ta 48 Milyon TL Değerinde Yatırım Sözleşmesi İmzaladı

 

TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörü Dr. Ömer Süha USLU yaptığı açıklamada; Kahramanmaraş’ta İl Koordinatörlüğü olarak ilk sözleşme imzaladıkları tarih olan 26 Mart 2012 tarihinden bugüne kadar geçen 17 aylık süre zarfında Kahramanmaraş’ta yatırım yapılmak üzere toplam 27 adet proje ile sözleşme imzaladıklarını ve bu projelerin toplam yatırım bedelinin 48 Milyon TL’ye ulaştığını ve önümüzdeki dönemde bu miktarın daha da artacağını söyledi. Uslu “imzaladığımız projelerin on bir tanesinin tesisleri tamamlandı ve makine ekipman alımları da yapılarak faaliyete geçti. Çok kısa bir zamanda diğer projelerimizin de inşaat faaliyetlerinin ve makine ekipman alımlarının tamamlanarak faaliyete geçeceğini ümit ediyoruz. Kahramanmaraş AB kırsal kalkınma hibe destekleri vasıtası ile yeni ve modern tesislere kavuşuyor. Tamamlanan projelerin hibe ödemelerini hızla gerçekleştiriyoruz. 11. başvuru çağrı döneminde İl koordinatörlüğümüze proje sunacak yatırımcılar da bu hibelerden faydalanabilirler. 11. başvuru çağrı döneminde TKDK olarak 42 il için yaklaşık 512 Milyon AVRO hibe vermeyi planlıyoruz. Kurum olarak bu hedefe yönelik bir bütçe ile çağrı ilanına çıkıldı. Bu hibelerin önemli bir kısmını Kahramanmaraşlı yatırımcıların alması için önümüzde hiçbir engel yok” dedi.

 

11.Başvuru Çağrı Döneminde Desteklenecek Yatırım Alanları

 

TKDK 11. Başvuru Çağrı Döneminde her zaman olduğu gibi 10 farklı ana başlık altında hibe desteği verecek. Bunlar; Süt Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım, Et Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım, Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi ve Pazarlanması, Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi, Yerel Ürünlerin ve Mikro İşletmelerin Geliştirilmesi, Kırsal Turizm, Kültür Balıkçılığının Geliştirilmesi yatırım başlıkları olacak. Verilecek olan hibeler hem KDV’den hem de gelir ve kurumlar vergisinden muaf olacak.

 

Projeler TKDK’ya Ne Zaman Teslim Edilebilir?

Başvurular 30.09.2013 tarihi saat 09.00’dan itibaren, yatırımın uygulanacağı ilde bulunan ve iletişim bilgileri aşağıda yer alan TKDK İl Koordinatörlüklerinde kabul edilmeye başlayacak olup, başvuruların son teslim tarihi 31.10.2013, saat 21.00’dir.

 

Projelerin Yatırım Süreleri Ne Kadar Olabilir?

On birinci Başvuru Çağrı İlanı kapsamında hazırlanacak başvurularda yatırım süreleri 2 taksiti geçmeyecek şekilde planlanmalıdır. Taksitlendirmenin nasıl yapılacağı ile ilgili bilgiler Başvuru Çağrı Rehberlerinde yer almaktadır.

-Başvuru tek taksit olarak planlanmış ise; yatırım süresi ve Ödeme Talebi Paketinin hazırlanıp İl Koordinatörlüğüne sunulması toplamda 8 (sekiz) ayı geçmemelidir.

-Başvuru iki taksit olarak planlanmış ise; birinci taksitin yatırım süresi ve Ödeme Talebi Paketinin hazırlanıp İl Koordinatörlüğüne sunulması 6 (altı) ay içerisinde olmalıdır.

 

TKDK’dan Traktör Hibe Desteği Almak İsteyenler İçin Önemli Hatırlatma

Yatırımları kapsamında traktör alımları için hibe desteği talebinde bulunacak başvuru sahiplerimizin bütün tekliflerini traktör bayileri veya yetkili satıcılardan almaları gerekmektedir. Traktör alımları ile ilgili olarak tekliflerin toplanması ve ödeme talep işlemlerinde dikkat edilecek hususlara ilişkin Kurumun internet adresinde (www.tkdk.gov.tr) yayınlanan duyurular ve uyarılar dikkate alınmalıdır.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.