1. HABERLER

  2. TEKSTİL MAKİNELERİ KAHRAMANMARAŞ’DA BULUŞUYOR
TEKSTİL MAKİNELERİ KAHRAMANMARAŞ’DA BULUŞUYOR

TEKSTİL MAKİNELERİ KAHRAMANMARAŞ’DA BULUŞUYOR

Kahramanmaraş tekstil makinaları fuarı KTM2014 , 20 ülkeden 220 nin üzerinde markanın katılımı ile gerçekleştirilecek.

A+A-

Tekstil sektöründe son yıllarda yapılan yatırımlar ve alınan teşviklerle hızla büyüyen Kahramanmaraş ilk kez düzenlenecek olan Tekstil Makinaları Fuarı KTM2014’e ev sahipliği yapacak. Tekstil ve Konfeksiyon üretimin kalbinin attığı Adana, Osmaniye, Gaziantep, Niğde, Kayseri, Malatya, Şanlıurfa ve Adıyaman’ın buluştuğu nokta olan Kahramanmaraş, Dünyaca ünlü markaların ‘’Makina şovuna’’ sahne olacak. Avrupalı tekstil makina üreticilerinin hakim olduğu pazara uzakdoğulu firmalar fiyat avantajı ile giriş yapmaya çalışırken, Türk makinacılar bize varız diyecek.

İtalyan Dokumacı Itema R9500’un Türkiye Lansmanını Yapacak

Dünyaca ünlü dokuma makina üreticisi İtema Group, yeni geliştirdiği R9500 model dokuma tezgahını KTM2014 fuarında Türk tekstilcilerine tanıtacak. Böylelikle Anadolu’da yapılan bir fuarda ilk kez dokuma makinası sergilenecek. Hindistan’dan fuara katılan İplik makina üreticisi Lakshmi fiyat-teknoloji dengesi ile pazarı zorlamaya hazırlanıyor. Fuarın kuşkusuz en görkemli katılımcısı Denizli’nin ihracat şampiyonlarından Elteksmak Makina. Sektörde yoğun rekabetin yaşandığı tekstil terbiye konusuna yönelik makinaları ile 500m2 lik standında yerini alıyor.

 

Tekstil Kalbinde Tekstil Fuarı

Tekstil sektörünü ilk kez Kahramanmaraş’ ta bir araya getirecek olan KTM 2014 Tekstil Makineleri Fuarı’na destek vermeye hazırlanan İstanbul Tekstil ve Hammadde İhracatçıları Birliği (İTHİB), söz konusu kararla birlikte ilk kez bir makina fuarını destekliyor olacak. Kahramanmaraş Fuar Merkezi’nde (KAFUM) 23-25 Ekim 2014 tarihleri arasında düzenlenecek olan Tekstil Makinaları Fuarı, yerli ve yabancı tekstil sektörü temsilcilerini aynı platformda buluşturuyor. ECR Fuarcılık tarafından organize edilen fuar, imzalanan protokol ile artık 4 bin üyesi olan İTHİB’i de ağırlayacak. Tekstil sektörünün kalbinin attığı Kahramanmaraş’ta gerçekleşecek olan organizasyon bir fuardan çok daha ötesini kapsıyor. Sektörünün önde gelen isimlerini, Türk tekstil ve konfeksiyon üretiminin yüzde 70’inin yapıldığı bölge ile buluşturacak olan KTM 2014 Tekstil Makinaları Fuarı konumu itibarıyla önemli bölgesel fuarlar arasında şimdiden yerini almış durumda. İTHİB üyelerinin ülke genelinde faaliyet gösteren iplik, kumaş, ev tekstili,endüstriyel/teknik kumaş ve aksesuarları gibi her çeşit tekstil ürününün üretimi ve ihracatı ile Türkiye toplam tekstil ihracatının yüzde 70’den fazlasını gerçekleştirdiğine vurgu yapan İTHİB Başkanı İsmail Gülle, bu yıl 23-25 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek KTM 2014 fuarının Kahramanmaraş ve bölgesinde kümelenen tekstil sektörü için büyük önem taşıdığını söyledi. Bu yüzden KTM 2014 fuarı ile iş birliği yaptıklarını belirten İsmail Gülle, “Türk tekstil sektörünün üretim merkezi kabul edilen Kahramanmaraş’ta gerçekleşecek KTM 2014 sektöre ve dolaylı olarak ihracata katkı sağlayacaktır. İhracatın olduğu bir bölgede bizim de bulunmamız gerektiğini düşünerek bu fuara destek kararı almış bulunmaktayız” dedi. İsmail Gülle, Türk tekstilcisinin son derece modern tesislerde üretim yaptığına değinerek KTM2014 fuarının tekstil sektörü için aynı zamanda ‘’Hızla yenilenen tekstil makinalarının teknolojik değişim ve yeniliklerini yakından tanıma fırsatı ‘’ oldugunu belirtti

Sektörel işbirliğine güzel bir örnek

KTM 2014 fuarının organizatörü ECR Fuarcılık adına açıklama yapan Ümit Vural ise, uzun bir süredir yürütülen görüşmeler neticesinde tekstil sektörünün öncü birliklerinden olan İTHİB ile resmi bir protokol imzaladıklarını vurgulayarak, İTHİB ile tam bir uyum içerisinde çalışmalara devam edileceğini belirtti. Ümit Vural, İTHİB’in verdiği desteğin fuar için çok önemli bir kazanım olduğuna değinerek, “Bu protokol, sektörel iş birliği ve dayanışma adına gerçekleşmiş bir adımdır. Kahramanmaraş’ın Türkiye tekstil ihracatındaki önemi, bu adımla daha da kuvvetlenmiştir” dedi.  Vural ‘’ Akdeniz Tekstil ve Hammadde İhracatçıları Birliği (ATHİB) ile yapılan görüşmelerin olumlu neticelendiğini ve KTM2014 fuarı ile işbirliğine ilişkin prensip de anlaşıldığını ve  çok kısa bir süre içerisinde resmi protokolün imzalanacağını belirterek ‘’KTM2014 fuarının İTHİB den sonra ATHİB tarafından da desteklenmesinin fuarın uluslararası tanınmışlığına önemli katkı sunacağını’’ söyledi.

 

 

“Tekstil Toprağına Dönüyor”

“Tekstil Toprağına Dönüyor” teması ile 2013 yılında ilki gerçekleştirilen Uluslararası Tekstil Zirvesi (UTZ) bu yıl KTM2014 fuarı ile eş zamanlı düzenleniyor. UTZ’nin ev sahibi 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.