1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TBMM İNSAN HAKLARI İNCELEME KOMİSYONU ÜYELERİ KAHRAMANMARAŞ’TA
TBMM İNSAN HAKLARI İNCELEME KOMİSYONU ÜYELERİ KAHRAMANMARAŞ’TA

TBMM İNSAN HAKLARI İNCELEME KOMİSYONU ÜYELERİ KAHRAMANMARAŞ’TA

SURİYELİ MÜLTECİLERİN KALDIĞI ÇADIR KENTTE İNCELEMELERDE BULUNACAK OLAN 5 KİŞİLİK HEYET, VALİ ŞÜKRÜ KOCATEPE’Yİ ZİYARET ETTİ - AK PARTİ KİLİS MİLLETVEKİLİ AHMET SALİH DAL: - “SURİYE’DE 2,5 YILDIR BİR ZULÜM İŞLENİYOR. ARTIK BÜTÜN AVRUPA ÜLKELERİNİN VE Bİ

A+A-

 TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Mülteciler, Sığınmacılar ve Yasa Dışı Göçmenlerin Sorunlarının İncelenmesi Alt Komisyonu Başkanı AK Parti Kilis Milletvekili Ahmet Salih Dal, “Suriye’de 2,5 yıldır bir zulüm işleniyor. Artık bütün Avrupa ülkelerinin ve Birleşmiş Milletler beşlisinin kafalarını kumdan çıkarmalarını, oradaki zulmü görmelerini istiyoruz” dedi. 
İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Türkiye'de bulunan Mülteciler, Sığınmacılar ve Yasa Dışı Göçmenlerin Sorunlarının İncelenmesi Alt Komisyonu üyeleri, Suriyeli mültecilerin kaldığı çadır kentte incelemeler yapmak üzere Kahramanmaraş’a geldi. AK Parti Kilis Milletvekili Ahmet Salih Dal’ın başkanlığında AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Sıtkı Güvenç, AK Parti Ordu Milletvekili İlhan Şener, AK Parti Ankara Milletvekili Ülker Güzel, MHP Tokat Milletvekili Reşat Doğru’dan oluşan heyet, ilk olarak Vali Şükrü Kocatepe’yi ziyaret etti. Burada çalışmalarına ilişkin bilgiler veren Heyet Başkanı Ahmet Salih Dal, Suriye’de 2,5 yıldır iç savaş yaşandığını anımsattı. Esed yönetiminin oturduğu koltuğu bırakmamak için sadece demokrasi ve insanca yaşam isteyen Suriye halkına zulüm ettiğini kaydeden Dal, şöyle konuştu:
“Suriye yönetimi halkının üzerine uçaklarla havadan bomba atıyor. Hatta kimyasal silah kullanarak telafisi mümkün olmayan yaralar açıyor. Bu iç savaştan dolayı da savaştan kaçıp ülkemize ve komşu ülkelere sığınmak isteyen Suriyeli kardeşlerimize hükümetimiz ve devletimiz açık kapı politikası uygulayarak ilk günden beri ülkemize gelişlerine yardımcı olmaktadır. Bizler de TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Mülteciler ve Sığınmacılar Alt Komisyonu üyeleri olarak dün Kilis’te Öncüpınar ve Elbeyli konteyner kentlerini ziyaret ettik. Bugün Kahramanmaraş’ta çadır kenti ziyaret edeceğiz. Yetkililerden bilgi alıp, buradaki kardeşlerimizin yaşam şartlarını görmek için, varsa eksiklikleri tespit etme, onları gerek valiliğimizle, gerek bakanlığımızla paylaşıp, çözüm yolları aramak için buradayız. Ama burada size de büyük görev düşüyor. Çünkü 2,5 yıldır orada bir zulüm işleniyor ve bütün dünya seyirci kalıyor. Hem bütün Avrupa ülkelerine ve hem de BM beşlisine artık kafalarını kumdan çıkarmalarını, oradaki zulmü görmelerini sizlerin aracılığıyla bir kez daha buradan söylüyoruz. Dolayısıyla bu coğrafyada iyi ki Türkiye Cumhuriyeti vardır, iyi ki bu büyük ülkemiz vardır. Bu mazlum halka yardım elini uzatıyor ve onlara kucak açıyor.”
Gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Dal, mülteci çocuklarının aşılarına ilişkin soruya, “Dün Kilis’te yaptığımız incelemelerde bütün sağlık aşılarının yapıldığını gördük. Zaten konteynır kentlerde sağlık ocakları mevcut. Hem uzman doktorlar hem de pratisyen doktorlar mevcuttu. Dolayısıyla aşılarıyla ilgili herhangi bir sıkıntı olmadığını yetkililerimiz söyledi. Bugün burada da böyle bir sıkıntı olacağını zannetmiyoruz. Birazdan sayın valimiz bize bilgi verecekler ve bir de yerinde gidip göreceğiz” yanıtını verdi.
Vali yardımcıları ve Kahramanmaraş Emniyet Müdürü Metin Aşık’ın da yer aldığı ziyaretin ardından heyet çadır kentte incelemelerde bulunacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.