1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TARİHİ YAPILARIN ONARIMINA YARDIMLAR DEVAM EDİYOR
TARİHİ YAPILARIN ONARIMINA YARDIMLAR DEVAM EDİYOR

TARİHİ YAPILARIN ONARIMINA YARDIMLAR DEVAM EDİYOR

A+A-

 Kahramanmaraş İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı, taşınmaz kültür varlıklarının onarımına yardım sağlanmasına ait başvuruların devam ettiği belirterek; “Mülkiyetinde taşınmaz kültür ve tabiat varlığı bulunan ve onarımını gerçekleştirmek için ayni, nakdi veya teknik yardım isteyen gerçek veya tüzel kişiler için yapılan bu destek çok önemli” dedi.

 

 

Son yıllarda tarihi yapıların korunmasına yönelik Kahramanmaraş Valiliği başta olmak üzere diğer kurum kuruluşların da katkısıyla çok sayıda restorasyon gerçekleştirilmesine rağmen Kahramanmaraş'ın korunmaya ve onarılmaya ihtiyacı olan hala çok sayıda tarihi ve kültürel mirası olduğuna dikkat çeken İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı, Kültür ve Turizm Bakanlığının bu varlıklarımızın onarımına ilişkin yapmakta olduğu yardımların önemine dikkat çekerek, mülkiyetinde taşınmaz kültür ve tabiat varlığı bulunan ve onarımını gerçekleştirmek için ayni, nakdi veya teknik yardım isteyen gerçek veya tüzel kişilerin, yapı hisseli ise hissedarlardan birinin belirtilen belgeler ile birlikte İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne başvurmaları gerektiğini belirtti.

 

 

 

Taşınmaz Kültür Varlıklarının Onarımına Yardım Sağlanmasına Dair Yönetmelik kapsamında her yıl düzenli olarak kültür varlıklarının onarımlarına dair projelere Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yardımlar yapıldığını söyleyen Küçükdağlı; “Özel hukuka tabi gerçek ve tüzel kişilerin mülkiyetinde bulunan korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarının korunması, bakım ve onarımı için Bakanlıkça ayni, nakdi ve teknik yardımlar yapılıyor.” 2014 Yılında yapılacak yardımlarla ilgili olarak; Proje Yardımı için 27/09/2013 tarihi ve Proje Uygulama yardımları için ise 27/12/2013 tarihi son müracaat tarihi olarak belirlenmiştir, diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

GEREKLİ BELGELER

Projeler için istenecek belgeler: Taşınmaza ilişkin tescil kararı. Projenin kapsamına, işin bitirilme süresine ve tahmini bedeline ilişkin rapor. 9 x 13 cm boyutundan küçük olmamak kaydı ile yapının içini, dışını ve çevresini gösteren, net çekilmiş fotoğraf albümü. Çaplı tasarruf vesikası veya tapu örneği. T.C. kimlik numarası beyanı, Kanuni tebligat adresi. Proje uygulamaları (Restorasyon) için ise ek olarak; Belediyesinden ve ilgili koruma kurulundan onaylı arsanın ve binanın durumunu gösteren 1/500 ölçekli vaziyet planı. İlgili kurulca onaylı rölöve, restorasyon ve gerekiyorsa restitüsyon projesi, istenilmektedir.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.