1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. SURİYELİ MÜLTECİLERE BALIK TUTMAYI ÖĞRETMEK ZORUNDAYIZ”
SURİYELİ MÜLTECİLERE BALIK TUTMAYI ÖĞRETMEK ZORUNDAYIZ”

SURİYELİ MÜLTECİLERE BALIK TUTMAYI ÖĞRETMEK ZORUNDAYIZ”

Karaküçük, “Suriyeli mültecilere balık tutmayı öğretmek zorundayız” dedi.

A+A-

 Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (KMTSO) Kemal Karaküçük, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ülkede bulunan Suriyeli mültecilere geçici çalışma izni verilmesi için çalışma yaptığını söyledi. Bu durumun işçi bulmakta sıkıntı çeken sanayiciler için de doğru bir adım olduğunu belirten Karaküçük, “Suriyeli mültecilere balık tutmayı öğretmek zorundayız” dedi. 
KMTSO Meclis Toplantısı’nda konuşan Karaküçük, 2013 ve 2014 yılında yaşanan ekonomik gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kahramanmaraş’ın 5 milyar dolar sanayi üretimi ve 2 milyar dolarlık dış ticaret hacmi ile Türkiye’nin önemli üretim merkezleri arasında bulunduğunu ifade eden Karaküçük, 2014 döneminin de üretim ve ihracat bazlı büyümenin sağlandığı ARGE ve inovasyon odaklı katma değeri yüksek ürünlerin ihraç edildiği verimli bir yıl olacağına inandığını kaydetti.
Dış ticaret hacmini büyütmek için yaptıkları çalışmaların da sürdüğünü dile getiren Karaküçük, şöyle konuştu:
“Bundan hareketle özellikle dış ticaretimize geliştirmeye yönelik girişim ve projelerimiz devam etmektedir. Bunun için hedef pazarlarla yerleşik dış ticaret irtibat ofisleri kurularak aktif şekilde üyelerimize hizmet verilmesini çok önemsiyoruz. Bu kapsamdaki çalışmalarımızla özellikle Irak pazarında yoğunlaşarak, Gaziantep’te yapılan bölge oda istişare toplantılarında Erbil’de açılacak dış ticaret ofisine ortak olarak katılım sağlanılması yönünde görüşmelerde bulunduk. Bu toplantıların ikincisi 19 Haziran’da Kahramanmaraş’ta yapılacak ve ortaklık protokolü de bu toplantıda imzaya açılacaktır.”
Suriyeli mültecilerin istihdama kazandırılması için de gayret edilmesi gerektiğini vurgulayan Karaküçük, bu noktada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çalışma içerisinde olduğunu işaret etti. Karaküçük, şöyle devam etti:
“Şu anda Kahramanmaraş’ta, Hatay’da, Gaziantep’te, Urfa’da yüksek miktarda Suriyeli insan var. Biz işçi çalıştırmakta ve bulundurmakta zaman zaman zorlanıyoruz. Biz zorlanırken devlet bunlara ücretsiz olarak bakıyor. Daha önce iş güç sahibi olan, sosyal olarak imkanı bulunan, kendi memleketlerinde alnının teriyle para kazanan insanları biz asalak olarak yetiştirmek istemiyoruz. Çalışma Bakanlığı'yla görüşerek ve yapmış olduğumuz çalışmalarla şu anda bu hafta sonu almış olduğum bilgi, önümüzdeki 15-20 gün içerisinde Çalışma Bakanlığı'nda şu anda bulunan mülteci Suriyelilere geçici bir çalışma izni verilmesiyle alakalı bir genelge hazırlığı içerisinde olunduğu duyumunu aldık. Bu genelge yayınlanırsa şu anda bu illerde kaçak işçi olarak çalışan bu insanlar daha legal anlamda iş bulacaklar ve aynı zamanda da bu insanlara balık tutmayı öğretmiş olacağız. Zaten bunların birçoğu sanat sahibi, iş sahibi meslek sahibi olan insanlardır. Yine gelsinler alınlarının teriyle para kazansınlar ve daha doğru daha rahat bir hayat süreceklerine inanıyoruz. Bu anlamda yaptığımız bölge toplantısının da faydalı olduğunu düşünüyorum.”
KMTSO Meclis Toplantısı'na konuk olarak katılan Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Fatih Karaaslan da üniversite sanayi işbirliği ve KSÜ’nün gelişimine ilişkin meclis üyelerini bilgilendirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.