1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sultanın hakkı Sultana verildi
Sultanın hakkı Sultana verildi

Sultanın hakkı Sultana verildi

Sultanın hakkı Sultana verildi

A+A-

GATA’nın isminin Haydarpaşa Sultan Abdülhamid Eğitim ve Araştırma Hastanesi olması toplumun her kesimi tarafından sevinçle karşılandı. Konu ile ilgili Akit’e değerlendirmelerde bulunan tarihçiler, “Abdülhamid’in hakkı çok yenmiştir. Yapılan, sultanın hakkının sultana verilmesidir. Tarihimize sahip çıkıldığının göstergesidir. Oldukça isabetli bir karardır” ifadelerini kullandılar.

FETÖ’nün darbe teşebbüsünün ardından askeri hastanelerin Sağlık Bakanlığı’na devredilmesi kararı sonrası Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nin (GATA) isminin Haydarpaşa Sultan Abdülhamid Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak değiştirilmesi milletimizin tamamında büyük bir sevinç oluşturdu. Konuyla ilgili Akit’e açıklamalarda bulunan tarihçiler, isim değişikliğinin yerinde bir karar olduğunu belirterek, sultanın hakkının sultana geri verildiğini kaydettiler.

ABDÜLHAMİD HAN YALAN DAĞININ ALTINDAN BİR DEV GİBİ KALKMIŞTIR

Tarihçi yazar Mustafa Armağan, Sultan Abdulhamid aleyhine atılmadık iftira kalmadığına dikkat çekerek, “Abdülhamid Han’ın 300 civarında sağlık hizmeti var bu ülkeye. Erzurum Hastanesi’nden Bursa Hastanesi’ne kadar 300 civarında tarihimizdeki en büyük sağlık hizmetlerinden birini yapmış bir insanın isminin kurumlardan kaldırılmış olması zaten büyük bir yaraydı” dedi. İsim konusunda bir yanlış anlaşılma olduğuna vurgu yapan Armağan, “GATA iki bölümden oluşuyor. Bir Ankara’da. Bir de onun Haydarpaşa’daki kısmı var. Ankara’daki kısmı Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi oldu. Gülhane ismi oradan kalkmadı. Sultan Abdülhamid aleyhine atılmadık iftira kalmadı. Bugün yapılan sultanın hakkının sultana verilmesidir” ifadelerini kullandı. İftiralara inanmadıklarını belirten Armağan, “Okul kitaplarında bile zalim denildi. Lakin insanlar hiçbir şekilde buna inanmadı. Normalde bir insanın aleyhinde elli sene bu kadar yayın yapıldıktan sonra o insanın tarihten silinmesi gerekirken, tam tersine bu yalan dağının altından Sultan bir dev gibi kalktı” diye konuştu.

ÜNİVERSİTELER DE KURULMALIDIR

İsim değişikliğinin çok önemli bir adım olduğunu vurgulayan Armağan, şöyle devam etti: “Toplum hiçbir zaman Osmanlı’ya karşı sevgisini, muhabbetini kaybetmemişti. Millet yöneticilerin de bu noktaya gelmesini bekliyordu. Millet devletten önce bu noktaya gelmişti. Onun atacağı adımları bekliyordu. AK Parti iktidarıyla da Cumhurbaşkanımızla birlikte bu dönüş yaşandı. Şu anda Yahya Kemal’in tabiriyle ‘anne millete geri dönüyoruz’. Milletin arzusu isteği neyse o yapılıyor. Bu tarz hareketlerin devamının gelmesi gerekiyor. Osmangazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet gibi isimlerin arkasından ben bir de Sultan Abdülhamid Üniversitesi kurulması gerektiğini, Kanuni Üniversitesi, Yavuz Sultan Selim Üniversitesi gibi üniversitelerin kurulması gerektiğini düşünüyorum. Bu bir sayfa açmaktır. Alman, Rus, İngiliz yapınca geriye dönmek olmuyor da, biz yapınca mı oluyor? Bu isimleri verirken topluma mesaj vermiş oluyoruz.”

SULTAN BU TOPRAKLARIN TÂ KENDİSİDİR

Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil ise Abdülhamid Han’ın çok önemli bir padişah olduğunun belirterek şu değerlendirmede bulundu: “Abdülhamid Han bizim imparatorluğumuzun son ve en büyük padişahıydı. İsminin GATA’ya verilmesi her bakımdan önemli. Seksen yıl boyunca Kızıl Sultan diye tanıtıldı. Oysa Abdülhamid Han bu toprakların tâ kendisidir. 15 Temmuz’daki hain darbe girişimi başarılı olsaydı vatanımızı ve imanımızı kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktık. İlk kez tarihi oyunlar bozuldu. Bu bakımdan 80 yıldır Kızıl Sultan diye tanıtılan bir ismin verilmesini tarihe sahip çıkmak olarak görüyorum. Abdülhamid Han memleketine büyük bir hayatiyet vermişti. Büyük bir siyaset adamıydı, büyük bir dâhiydi.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.