1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. SOYA YETİŞTİRCİLİĞİ EĞİTİM TOPLANTISI
SOYA YETİŞTİRCİLİĞİ EĞİTİM TOPLANTISI

SOYA YETİŞTİRCİLİĞİ EĞİTİM TOPLANTISI

soya tarımının İlimizde yaygınlaştırılması için çalışmalar devam ediyor

A+A-

 Toplantıda Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden Dr. Pınar Çubukçu ve Zir. Yük. Müh. Ahmet Korhan Şahar tarafından soya fasulyesi yetiştiriciliği, soyanın kullanım alanları ve slaj yapımı hakkında çiftçilerimize ve teknik personellere bilgi verildi.

 

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İhsan EMİRALİOĞLU ‘ Soya tarımının İlimizde yaygınlaştırılması için başlatmış olduğumuz çalışmalara devam ediyoruz’ dedi.

 

Toplantıya Türkoğlu İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hayri UYDURAN, İl ve İlçe Müdürlüğü personelleri ve çok sayıda çiftçi katıldı.

 

Eğitim toplantısında çiftçilerin yetiştiricilik, tohum seçimi, tohum temini gibi soruları konu uzmanları tarafından cevaplandırıldı.

 

Bunların Hepsi Soyanın nimetleri

 

Soya fasulyesi protein yönünden zengin bir besin kaynağı. Soya unu, Soya sütü, Soya eti, Soya yağı adını gündelik hayatımızda sıkça duyduğumuz gıda maddeleri. Peki  ya Soya fasulyesinin endüstrideki kullanım alanlarını dikkatlice okuyarak sağlığımıza, çevreye ve de  ekonomimize sağlayacağı katkıları düşünmeye çalışırmısınız

 

Soya Mürekkebi

Matbaalarda kullanılan mürekkebler artık petrol yerine saya yağından yapılıyor. Soyadan elde edilen mürekkeb yenilenebilir bir kaynak olmasının yanında sağlıklı ve çevreyle barışık. Parmaklarda leke bırakmaması da çabası. Bu gün Amerika, Japonya  gibi gelişmiş ülkelerde günlük gazetelerin % 90’dan fazlası soya mürekkebiyle basılmakta.

 

Soya Biyodizeli

Soya yağından birtakım kimyasal işlemlerden  sonra biyodizel elde edilmektedir. Elde edilen yakıt belirli düzeyde petrol esaslı ürünlerle karıştırılarak araçlarda kullanılabilmektedir. Biyodizel de yenilenebilir bir kaynak olmasının yanında kullanımı basit, sülfür ve diğer aromatiklerden ari, toksit olmayan, biyolojik olarak parçalanabilen ve böylece çevre kirliliği yaratmayan bir yakıt.  Günümüzde öğrenci servis araçlarında sıkça kullanılmakta.

 

Soyalı Pastel Boyalar

Bu pastel boyalar yaklaşık % 85 oranında soya yağı içeriyor ve toksin değil.Alışılagelmiş yöntemlerle yapılan pastel boyalar petrol türevlerinden imal edilmekte. Gözbebeği çocuklarımızın bu boyalarla sürekli haşır neşir olduğunu düşünürsek soyadan yapılan pastel boyaların önemi ortaya çıkıyor.

 

Kozmetik Sanayinde Soya

Günümüzde soya, vücut bakım ürünleri, saç bakım ürünleri, nemlendirici, koruyucu gibi ürünlerin bünyesinde yer almaktadır. Kozmetik sanayinde kullanılan yapay kimyasallar yerine soyadan ve sağlıklı olarak kullanılabilmektedir.

 

Soya unundan araba lastiği dolgu maddesi

Günümüzde lastik dolgu maddesi olarak karbon siyahı denilen petrol esaslı parçacıklar kullanılmaktadır. Araba lastiği üreticileri bunları gerilme direnci ve aşınma dayanımını iyileştirmek amacıyla kullanmaktadır. Petrol esaslı maddeler birçok komplekse neden oluyorlar, maliyeti  yükseltiyor ve biyolojik esaslı maddelere göre çevreyi kirletme oranları daha yüksek. Bunun yerine üretici  ve bilim adamları soya fasulyesi gibi ürünlerinden elde edilmiş biyolojik esaslı maddeleri kullanabilmesi için araştırma yapılmaktadır.

 

Bu saydıklarımıza daha birçok endüstriye ürünler eklenebilir. Mumlardan temizleyicilere, şampuanlardan kalemlere, döşemelerden masalara dolaplara kadar

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.