1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. SIR BARAJINDA KAÇAK AVCILIK DENETİMİ YAPILDI
SIR BARAJINDA KAÇAK AVCILIK DENETİMİ YAPILDI

SIR BARAJINDA KAÇAK AVCILIK DENETİMİ YAPILDI

İl Müdürlüğümüz su ürünleri kontrol ve denetim ekibi, İl Jandarma Alay Komutanlığı Çevre Koruma Timi ve Kavlaklı Jandarma Karakolu personeli, Sır Barajında kaçak balık avcılığı yapanlara yönelik kontrol ve denetim çalışması yapmıştır.

A+A-

 Yapılan denetimler sonucunda, yaklaşık olarak 2.500 m. uzatma ağı, 1 adet serpme ağı, 1 adet 400 m. uzunluğunda paraketa ele geçirilmiş olup, 1 kişide kaçak olarak avladığı balığı naklederken yakalanmıştır.

Bununla birlikte bu avcılık malzemelerini kullanan 10 kişi hakkında da tutanak düzenlenerek, idari ve adli çalışmalar başlatılmıştır.

Bilindiği üzere 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu’na binaen çıkartılan Ticari ve Amatör Amaçlı Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğlerde İlimiz sularında 1 Nisan-1 Temmuz tarihleri arasında sazangiller ve yayın balığı avcılığı yasaklanmıştır.

Belirtilen tarihlerde avcılığın yasaklanmasında ki temel amaç balıkları üreme mevsimlerinde korunma altına almaktır. Aksi takdirde iç sularımızda balık popülâsyonunun gittikçe azalacağı görülecektir. Bu kapsamda konu ile ilgisi olan kurum ve kuruluşlar görevlerini yerine getirmek amacıyla özveriyle çalışmalarını yürütmektedir. Ancak bu konuda başarının sağlanması için kamu kurumlarının gayretlerinin yanında ticari ve amatör olarak balık avcılığı yapanlarında hassasiyetle belirlenen kurallara uymaları gerektiği bir gerçektir.

Bu çerçevede İl Müdürlüğümüz, su ürünleri kontrol ve denetim ekibi zaman yasaklarının bitimine kadar tatil günleri ve mesai saatleri gözetmeksizin, kaçak avcılığın önlenmesi amacıyla çalışmalarını sürdürecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.