1. HABERLER

  2. ŞARDAĞI’NDA 30 BİN DÖNÜM ALAN AĞAÇLANDIRILACAK
ŞARDAĞI’NDA 30 BİN DÖNÜM ALAN AĞAÇLANDIRILACAK

ŞARDAĞI’NDA 30 BİN DÖNÜM ALAN AĞAÇLANDIRILACAK

Elbistan Kaymakamı Tuncay Akkoyun, Şardağı’nın Taşburun Mahallesi ile Karaelbistan Mahallesi arasında kalan yaklaşık 30 bin dönümlük alandaki ağaçlandırma çalışmalarının bu sonbaharda başlayacağını söyledi.

A+A-

   Şardağı’nın, ilçeye bağlı Taşburun Mahallesi ile Karaelbistan Mahallesi girişi arasında kalan yaklaşık 30 bin dönümlük bölümünün Mera Komisyonu kararıyla Orman Bölge Müdürlüğü’ne tahsis edilmesiyle ilgili olarak açıklamalarda bulunan ve ağaçlandırma projesinde gelinen noktayı Elbistan halkı ile paylaşan Kaymakam Tuncay Akkoyun, çalışmanın ilçe açısından büyük öneme sahip olduğunu vurguladı.
Fidan dikiminin bu sonbaharda başlaması için birçok kurumun güç birliği yapacağını kaydeden Kaymakam Akkoyun,
“Elbistan’ımızda uzun bir süredir üzerinde durduğumuz Şardağı bölgesinin ağaçlandırılması ile ilgili çalışmalarımız belli bir seviyeye gelmiş bulunuyor. Geçen hafta içerisinde Şardağı’nda Karaelbistan’a kadar ulaşan bölgede yaklaşık 30 bin bir dönümlük alanın mera vasfından çıkarılarak Orman Bölge Müdürlüğümüze orman arazisi olarak tahsisi noktasında Mera Komisyonu tarafından çalışma yapıldı. Mera vasfından çıkarıldı. Yalnız arada iki bölgede özel maden ocağı işletmelerinden dolayı kısmi çıkarımlar olacak. Bu da yaklaşık 28 bin alanın orman çalışması yapımı için kullanılmak üzere tahsis edilmesi anlamına gelmektedir. Tabi bu çalışma Elbistan için önemli. Elbistan’ımız için çok önemli çünkü Şardağı bölgesinden Karaelbistan’a kadar olan kısım ağaçlandırmayı gerektiren bir bölge. Vatandaşlarımızın, bölgede yaşayan insanlarımızın bizlerden uzun süredir talep ettiği konuydu bu” dedi.
İlk etapta 200 hektarlık alanın ağaçlandırılacağını ifade eden Kaymakam Akkoyun, şunları söyledi: 
“Yine bu tahsis çalışmasının akabinde Orman Bölge Müdürlüğümüzle yaptığımız çalışmalar neticesinde Bakanlığımızla görüşmeler yapıldı. Eğer önemli bir aksaklık ya da eksiklik yaşanmazsa 100 hektar kadar Şardağı bölgesinde 100 hektar kadar da Karaelbistan bölgesinde bu sene sonbahar aylarında ağaçlandırma çalışması yapacağız. Bu çalışma Orman Bölge Müdürlüğümüzün koordinesinde Kaymakamlığımız ve diğer kurumlarla ortaklaşa gerçekleştirilecek. Bu da 28 bin dönümlük alanın ağaçlandırılmasında ilk adım atılması anlamına geliyor. Tabi bunun için bölgede ciddi bir anlamda çalışma yapılması gerekiyor. Topraklı alanların iş makineleri ile işlenmesi gerekiyor. Bakanlığımızdan ve ilgili kurumlardan teyitler alındıktan sonra bu çalışmalara başlanacak. Bizler de hep birlikte vatandaşlarımızla ağaçlandırma çalışmasına katılacağız.
Orman Bölge Müdürü Mehmet Sabuncu ise, orman arazisi olarak tahsis edilen alana yaklaşık 800 bin fidan dikileceğini kaydetti. Sabuncu, Şardağı’nda 6 yıldır ağaçlandırma çalışması yürütüldüğünü ve bu çerçevede yaklaşık 40 bin fidanın toprakla buluşturulduğunu da sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.