1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ŞAİRLER ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU
ŞAİRLER ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

ŞAİRLER ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

Kahramanmaraş II.Şiir Festivali kapsamında Çat Kapı Şair Buluşması programında şairlerle öğrenciler buluştular.

A+A-

   İlk olarak Erdem Beyazıt Anadolu Lisesi’nde düzenlenen etkinliğe Belediye Başkanı Mustafa Poyraz ile şairler Osman Sarı, İnci Okumu ve Yalçın Yücel katıldı.

ÇatKapı Şiar Buluşması programında konuşan Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, bu yıl ikincisini düzenledikleri şiir festivalinde ana temanın Sezai Karakoç olduğuna işaret ederek, öğrencilere Sezai Karakoç’u okuyup anlamalarını istedi.

Başkan Poyraz yaptığı konuşmada: “Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz şiir festivalimizde birçok şairi şehrimizde sizlerle buluşturuyoruz. Şair denildiğinde şiir denildiğinde akla ilk gelen şehrimizi Şiirin Başkenti yapacağız. Nasıl ki Kültür Başkenti İstanbul ise, Şiirin Başkenti de Kahramanmaraş olacak.

Bu okula adını veren Erdem Beyazıt olmak üzere Kahramanmaraş’ın bağrından Necip Fazıl, Nuri Pakdil, Alaaddin ve Rasim Özdenören, Abdurrahim Karakoç gibi birçok şair, yazar ve fikir adamı çıkmıştır. Sezai Karakoç ortaokulu Kahramanmaraş’ta okumuş ve ‘çocuk yüreğimin ateş aldığı yer Maraş’ ifadesini kullanmıştır.

Bu yıl şiir festivalimizin temasını Sezai Karakoç olarak belirledik. Çünkü Sezai Karakoç, hiç kimsenin olmadığı bir zamanda, küllenmeye yüz tutmuş bir medeniyetin arta kalan küllerinden yeni bir yenil meydana getirmiştir. Diriliş ile verdiği mücadele amacına ulaşmıştır.

Sizlerin Sezai Karakoç’u okumanız, anlamanız gerekiyor. Yarın sizler üniversitelerde okuyacak ve bu ülkenin idaresinde söz sahibi olacaksınız. Hepinize şimdiden başarılar dilerken etkinliklerimize katılmanızı ve takip etmenizi bekliyoruz” diye konuştu.

Başkan Poyraz’ın konuşmasının ardından ilk söz İnci Okumuş’a verildi.

İnci Okumuş kısaca kendisini tanıttıktan sonra bir şiir okudu. Daha sonra söz alan Osman Sarı, görev yaptığı Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi’nden kucak dolusu selam getirdiğini ifade ederek kısaca kendini tanıttı. Kendi yazdığı ilk şiirini okuyan Osman Sarı, daha sonra sözü Yalçın Yücel’e bıraktı.

Yalçın Yücel böylesine anlamlı bir organizasyondan dolayı başta Belediye Başkanı Mustafa Poyraz’a teşekkür ederek, toplumların düzelmesinde ve gelişmesinde edebiyatın çok önemli bir yer tuttuğuna işaret etti. Yalçın Yücel’in şiir okumasının ardından program sona ererken, öğrencilerle birlikte topluca hatıra fotoğrafı çekildi.

Çat-Kapı Şair Buluşması programı kapsamında aynı zamanda Belediye Başkan Yardımcısı Cevdet Kabakcı ve diğer şairlerle beraber 10 okulda şairlerle öğrencilerin buluşması sağlandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.