1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. RTÜK'e de sızmışlar...
RTÜK'e de sızmışlar...

RTÜK'e de sızmışlar...

RTÜK'e de sızmışlar...

A+A-

 

FETÖ'cü terör örgütlerinin sızmadıkları kurum bırakmaması halkta şaşkınlığa yol açıyor. Yıllarca tarihimize ecdadımıza hakaret içeren Muhteşem Yüzyıl'ın inatla ekranlardan kaldırmayan Ecdad Düşmanı RTÜK'te foyalar meydana çıkıyor...

Devletin en kritik kurumlarına kadar sızan FETÖ’nün RTÜK’teki yapılanmasını Akit deşifre ediyor. RTÜK’ün üst düzey yöneticilerinden Erdem Çakmak’ın MİT TIR’larına yönelik ihanet operasyonunun haberleşme ağında yer aldığının ortaya çıkmasının ardından yurt dışına kaçmasıyla gün yüzüne çıkan RTÜK’teki FETÖ örgütlenmesi ciddi boyutlara ulaşmış durumda. FETÖ kanalı Yumurcak TV’ye usulsüz lisans veren ekipte bulunan RTÜK Uzmanı Mustafa Demiraslan şüpheli isimlerin başında geliyor. Kısa süreliğine uzaklaştırma cezası verilen Demiraslan’ın ağabeyi olan Korgeneral Hasan Hüseyin Demiraslan da 15 Temmuz darbe kalkışmasında aktif rol aldığı gerekçesiyle tutuklanan FETÖ’cüler arasında yer alıyor. Hasan Hüseyin Demiraslan ayrıca Başbakan Binali Yıldırım’ın, ‘Darbe için havalanan helikopterleri vurun’ emrine uymayan asker olarak biliniyor

Yavuz Selim Saltukoğlu: Yuvalandığı devlet kurumlarından süratle temizlenen FETÖ konusunda gözler RTÜK’e çevrildi. Ana kumandası Pensilvanya’da olan Paralel Çete’nin üst düzey bürokratlarına kadar sızdığı önemli kurumlar arasında yer alan RTÜK’ün FETÖ militanları deşifre oluyor. RTÜK İzin ve Tahsisler Dairesi Başkan Yardımcısı Erdem Çakmak’ın MİT TIR’larına yönelik ihanet operasyonunun haberleşme ağında yer aldığının ortaya çıkmasının ardından yurt dışına kaçmasıyla gün yüzüne çıkan RTÜK’teki FETÖ örgütlenmesi korkunç boyutlara ulaşmış durumda. Yapılanmanın en kritik isimleri arasında darbeci Korgeneral Hasan Hüseyin Demiraslan’ın RTÜK Uzman kadrosundaki kardeşi Mustafa Demiraslan yer alıyor.

LİSANS İPTALLERİ GÖSTERMELİK

15 Temmuz darbe kalkışmasının başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından FETÖ propagandası yapan TV kanalı ve radyoların yayın hak ve lisansları iptal eden RTÜK’ün bu girişiminin ‘göstermelik’ olduğu ifade edilmişti. FETÖ ile bağlantısı en ciddi derecedeki kurumlardan RTÜK’ün lisanslarını iptal ettiği Samanyolu TV, Samanyolu Haber TV, Kanaltürk, Bugün TV ve Mehtap TV gibi kanallar zaten TÜRKSAT tarafından uydudan atılmıştı. 13 Kasım 2015’te TÜRKSAT’ın darbe indirdiği FETÖ kanallarının 8 ay sonra ve kanlı darbe kalkışmasının ardından apar topar lisanslarını iptal eden RTÜK’ün tepki çekmemek ve dikkatleri dağıtmak için bu adımı attığı öne sürüldü. Yayında olup da RTÜK’ün lisansını iptal ettiği tek kanal olan Can Erzincan TV’nin ise TÜRKSAT tarafından 20 Temmuz’da uydudan çıkarılacağı önceden açıklanmıştı.

HERKES KAPATILMALARINI BEKLERKEN RTÜK FETÖ KANALLARININ LİSANSLARINI UZATMIŞTI

Aynı RTÜK, kamuoyunun FETÖ’nün TV kanallarının ekranlardan arındırılmasının beklendiği süreçte bu kanalların lisanslarını uzatma kararı alarak büyük bir skandala imza atmıştı. RTÜK, 21 Ekim 2015 tarih ve 2015/45-27 ve 29 sayılı kararla Paralel Yapı’nın yayın organlarından Dünya TV ve Samanyolu Haber Radyo’nun lisansını 10 yıl uzatma kararı almıştı. Oybirliği ile alınan skandal kararda RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya’nın yanı sıra AK Partili üyelerden Nurullah Öztürk, Taha Yücel ve Hamit Ersoy da FETÖ kanallarının lehine oy kullanmıştı. Başkan Yardımcısı Hikmet İnce ve Daire Başkanı Muhsin Kılıç ise ‘uygundur’ şeklinde görüş bildirmişti.

ŞAİBELİ İSİMLER

Türkiye’nin en önemli kamu kurumları arasında yer alan RTÜK’ün üyeleri ve üst kurul uzmanları arasındaki FETÖ ile ilişkili isimler ise şunlar:

İzin ve Tahsisler Dairesi Başkan Yardımcısı ve Üst Kurul Uzmanı Erdem Çakmak:Paralel örgütün RTÜK imamı. Paralel Yapı ile ilişkisi bilinmesine rağmen Üst Kurul Uzmanlığı görevinden terfi ettirilerek 4 Şubat 2016’da RTÜK’ün kalbi olarak nitelendirilen İzin ve Tahsisler Dairesi Başkan Yardımcılığı’na getirildi. MİT TIR’larına yönelik ihanet operasyonunun haberleşme ağında olduğunun ortaya çıkması üzerine hakkında gözaltı kararı çıkarılan Çakmak, kararı önceden haber alarak yurt dışına kaçtı. Bunun üzerine RTÜK, Erdem Çakmak’ın yöneticilik görevinde olduğunun üstünü örtmek adına het hızıyla Üst Kurul Uzmanlığı görevine tekrar kaydırdı.

RTÜK Üst Kurul Üyesi Taha Yücel: FETÖ’nün RTÜK İmamı Erdem Çakmak’ın İzin ve Tahsisler Dairesi Başkan Yardımcılığı’na getirilmesinde başrol oynayan isim. Erdem Çakmak’ı yurt dışı ziyaretlerinde dahi yanından ayırmıyordu. Yumurcak TV’nin usulsüzce lisansını uzatan ve ceza alan RTÜK Uzmanı Mustafa Demiraslan’ı 10 Mayıs 2016’da başdanışman olarak yanına aldı. Taha Yücel’in başdanışman yaptığı Mustafa Demiraslan, 15 Temmuz darbe kalkışmasının ardından FETÖ ile olan bağı nedeniyle RTÜK’ten uzaklaştırıldı.

RTÜK Uzmanı Mustafa Demiraslan: 15 Temmuz darbe girişimi sonrası 3 aylığına görevden uzaklaştırıldı. FETÖnün RTÜK İmamı Erdem Çakmak’ın hamisi olan Taha Yücel’in 10 Mayıs 2016’da başdanışmanı olarak atanmıştı. RTÜK’teki Paralel sızıntının en kritik unsuru. FETÖ’nün propaganda kanallarından Yumurcak TV’den tek kuruş lisans ücreti almadan kanala lisans veren RTÜK üyesi. Yumurcak TV’ye verilen usulsüz lisans skandalı sonrası Nisan 2015’te İzin ve Tahsisler Daire Başkanlığından alınarak kızak görevlerden olan Strateji Dairesi’ne kaydırıldı. Aynı zamanda kendisine maaş kesintisi cezası verildi. Ancak aldığı disiplin cezası daha sonra tuhaf şekilde kaldırıldı. Ayrıca Mustafa Demiraslan’ın ağabeyi olan Korgeneral Hasan Hüseyin Demiraslan da darbeci FETÖ askerleri arasında yer alıyor. 15 Temmuz darbe kalkışmasında aktif rol oynayan ve darbenin başarılı olması durumunda Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na getirileceği belirlenen Hasan Hüseyin Demiraslan, 23 Temmuz’da tutuklandı. Hasan Hüseyin Demiraslan ayrıca Başbakan Binali Yıldırım’ın, ‘Darbe için havalanan helikopterleri vurun’ emrine uymayan asker olarak biliniyor. RTÜK’ten uzaklaştırılan Mustafa Demiraslan hakkında da yargısal sürecin başlaması bekleniyor.

Başkan Yardımcısı Hikmet İnce: Erdem Çakmak’ın, RTÜK’ün beyni olan İzin ve Tahsisler Dairesi’nde göreve başlamasında etkin olan diğer kişi. 16 Ocak 2013’te TRT’nin de Yönetim Kurulu Üyeliği’ne getirildi. Twitter’ı aktif olarak kullanan Hikmet İnce’nin, darbe teşebbüsünün yaşandığı 15 Temmuz gecesi uzun süre suskun kalarak, ilk paylaşımını 03:53’te yapması dikkat çekti. FETÖ kanalı Yumurcak TV’ye verilen usulsüz lisans skandalında başrol oynamıştı. Bu nedenden dolayı hakkında disiplin cezası verilmiş ancak bu karar daha sonra kaldırılmıştı.

RTÜK Üst Kurul Üyesi Nurullah Öztürk: Polis kökenli bir RTÜK üyesi. 11 yıldır kurumda bürokrat ve kurul üyeliği yapıyor. 1999 yılında Polis Akademisi’ne doktora ile kabul edildi. Ardından İngiltere’ye eğitime gönderildi. FETÖ’nün azılı kalemşörlerinden olan ve Polis Akademisi’nden atılarak uzaklaştırılan Önder Aytaç’a ile olan samimiyetiyle tanınıyor. Mart 2013’te RTÜK’teki uzman yardımcısı alımında en güçlü komisyon üyesiydi. Söz konusu tarihte RTÜK’e alınan uzman yardımcılarından 30’u, daha sonra FETÖ mensubu olduğu gerekçesiyle kurumdan uzaklaştırıldı Uzaklaştırılan isimlerin birçoğunun RTÜK’e giriş sürecinde referanslarının Nurullah Öztürk olduğu belirtiliyor.

RTÜK Üyesi Hamit Ersoy: AK Parti MKYK Üyesi Melahat Lale Ersoy’un eşi olan Hamit Ersoy, eşinin 7 Haziran’daki genel seçimlerde milletvekili adayı gösterilemesinden dolayı çevresindekilere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı suçlayıcı ifadelerde bulunduğu belirlenmişti. Paralel Yapı ile birçok noktada söylem birliği içerisinde olduğu ve Kürt milliyetçiliği yaparak RTÜK’ün HDP üyesi gibi hareket ettiği iddia ediliyor.

Personel İşlerinden Sorumlu Başkan Yardıcısı İlker Ilgın: FETÖ kanalı Yumurcak TV’nin usulsüz şekilde lisans uzatma skandalına adı karışan Mustafa Demiraslan, Muhsin Kılıç ve Hikmet İnce hakkındaki disiplin cezasını kaldıran kişi. RTÜK’teki Paralel yapılanmanın üzerine giden bir internet haber sitesine erişim yasağı uygulanmasını sağlayan RTÜK idarecisi. HSYK tarafından FETÖ’ye yakınlığı neticesinde incelemeye tabi tutulan ve görev yeri değiştirilen hakim Süleyman Köksaldı ile olan yakın ilişkisiyle tanınıyor.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.