1. HABERLER

  2. RÖNESANS EĞİTİM VAKFI'NDAN KAHRAMANMARAŞ'A DESTEK
RÖNESANS EĞİTİM VAKFI'NDAN KAHRAMANMARAŞ'A DESTEK

RÖNESANS EĞİTİM VAKFI'NDAN KAHRAMANMARAŞ'A DESTEK

Necati Çetinkaya Anaokulu'nun protokolü imzalandı, Milli Eğitim'e 20 bin kitap bağışlandı.

A+A-

İnşaat ve ticari gayrimenkul geliştirme ve yatırım alanında Dünya’nın önde gelen şirketlerinden birisi olan, yurtiçinde ve yurtdışında dev alışveriş merkezleri ve ticari gayrimenkul yatırım projelerine imza atan Rönesans Holding, Rönesans Eğitim Vakfı kanalıyla eğitime desteğini bu kez Kahramanmaraş'ta sürdürüyor.

Farklı toplum dinamiklerini dikkate alan bir yaklaşımla sosyal sorumluluk bilinci oluşturmayı kurumsal öncelikleri arasında belirleyen Rönesans Holding, kurduğu Eğitim Vakfı kanalıyla ve  çeşitli kentlerde kurduğu alışveriş merkezlerinde, sosyal sorumluluk alanında birçok çalışma gerçekleştiriyor.

Kurduğu alışveriş merkezleri, o yörenin bir parçası haline gelen Rönesans Holding, 26 Nisan 2013'te Piazza Alışveriş ve Yaşam Merkezi'ni kazandırdığı Kahramanmaraş'ta eğitime çifte katkı sağladı.

Rönesans Eğitim Vakfı Başkanı Refia Jale Ilıcak'ın da katılımıyla, Piazza Mado'da düzenlenen toplantıda, “Binlerce Çocuğa Binlerce Kitap Kampanyası” çerçevesinde Kahramanmaraş Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığı ile tatil öncesi ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırılmak üzere 20.000 adet kitap bağışladı.  Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak'ın, Kahramanmaraş Piazza'nın açılış törenindeki konuşmasında söz verdiği üzere kentte yaptırılacak  Necati Çetinkaya Anaokulu'nun da protokolü imzalandı.

Protokolün imza töreninin ardından kısa bir konuşma yapan Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, Rönesans Holding'in büyük şehire yakışır bir alışveriş merkezi kurduğunu belirterek, ''Kendilerine teşekkür ediyorum. Bu güzel tesisin yanı sıra sosyal sorumluluk projeleriyle bu güzel eserlerini taçlandırdılar'' dedi.

-Refia Jale Ilıcak'ın konuşması-

Rönesans Eğitim Vakfı Başkanı Refia Jale Ilıcak, toplantıdaki konuşmasında, Kahramanmaraş'a ilk kez geldiğini, bu güzide kente tekrar çocuklarıyla birlikte gelmek istediğini söyledi.

Ilıcak,  12 Mart 2009'da  Ankara’da kurulan vakfın çalışmaları hakkında da bilgi verdi. Rönesans Eğitim Vakfı'nın mal varlığı Rönesans Holding ortakları  tarafından yapılan nakit bağışla 12 Mart 2009 yılında Ankara’da kurulduğunu anımsatan Ilıcak, holdingin elde ettiği gelirin  bir kısmı ile çağdaş ve gelişen Türkiye için sosyal sorumluluk bilinci ile yurt içi ve yurt dışında eğitim, sağlık, kültürel ve bilimsel alanlarda katkı sağlamayı amaç edindiğini bildirdi.

Ilıcak,  vakfın kuruluşundan itibaren önceliği olan eğitim yardımları kapsamında yükseköğretim ve yüksek lisans öğrencilerine karşılıksız burslar verdiğini, okul ve idare binaları yaptırarak eğitim kurumlarına bağışladığını, kütüphaneler oluşturduğunu, ulaşan talepler çerçevesinde seçilen köy okullarının kitap kırtasiye ve teknolojik donanım gereksinimlerini karşıladığını, personeli ve gönüllü katılımcıların desteği ile kitap toplama kampanyaları düzenleyerek ihtiyaç sahibi kuruluşlara ulaştırdığını, gerek bireysel gerek kurumsal olarak talep edilen ayni ve nakdi sağlık yardımı taleplerini karşıladığını ifade etti.

 Eğitim yardımları:

Ilıcak, vakfın  1.750 öğrenciye yükseköğrenim bursu verdiğini, İnönü Üniversitesine idari bina ve eğitim binalarından oluşan Meslek Yüksek Okulu binaları bağışladığını (Darende Bekir Ilıcak Meslek Yüksek Okulu), bu okulda inşaat, elektrik, makine, harita kadastro teknikerliği bölümleri oluşturularak inşaat sektöründe eksikliği hissedilen ara eleman yetiştirilmesine katkı sağlandığını ifade etti.

-Alışveriş Merkezlerinde Kitap kampanyası-

İlköğretim okullarından gelen talebi karşılamak ve köy okullarında kütüphane oluşturulmasını sağlamak amacıyla Rönesans Holding’in sahibi olduğu alışveriş merkezlerinde kitap toplama kampanyaları düzenlendiğini belirten Refia Jale Ilıcak, toplanan 77.000 kitabın tasnif edilerek okullara bağışlandığını ve talep eden köy okullarının kırtasiye ve teknolojik donanım ihtiyaçlarının karşılandığını vurguladı.

Okulumuz Rönesans Projesi

Ilıcak, UNICEF Türkiye Milli Komitesi ile çocukların eğitim kalitesini yükseltmek için “Okulumuz Rönesans” Projesi kapsamında güç birliği protokolü imzalandığını, bu kapsamda bağışlarının devam ettiğini kaydetti.

Sosyal Yardımlar

Yardıma ihtiyaç duyan ve talepte bulunan kişilere yapılan ayni ve nakdi bağışlardan da söz eden Ilıcak, Kançoder (Kanserli Çocuklar Derneği) tarafından takip edilen hasta çocuklar ve hasta yakınlarına ve Kançoder ile yardım amacıyla kurulmuş vakıf ve derneklere bağış ve yardımlarda bulunduğunu kaydetti.

Rönesans Eğitim Vakfı’nın 2012 yılında yeni bir adım attığını ve Holding tarafından İstanbul’da yapılmakta olan TED Rönesans Koleji’nin işletmecisi olan Rönesans Özel Okulları Eğitim Öğretim Hizmetleri A.Ş.’nin yüzde 50 hissesinin Rönesans Eğitim Vakfına bağışlanarak eğitimden elde edilecek gelirlerin eğitime yönlendirilmesinin amaçlandığını bildirdi.

Rönesans Eğitim Vakfı tarafından takip eden 5 yıl içerisinde Vakfın hedeflerine de dikkati çeken Refia Jale Ilıcak, şöyle devam etti;

''Rönesans İlköğretim Okulları’nın açılması, Rönesans Araştırma Enstitüsü kurulması, Yükseköğrenim öğrencilerine verilen bursların yanında bilimsel araştırma ve proje destekleme fonlarının oluşturulması, İnşaat sektörüne ara eleman yetiştirmek üzere eğitim kurumları açılması, Eğitim kurumlarında başarılı olanların ödüllendirilmesi önceliklerimiz olacaktır.

Rönesans Eğitim Vakfı, toplumsal duyarlılık bilincini geliştirmek, kalıcı değerler oluşturabilmek ve daha nitelikli eğitimli nesiller yetiştirilmesine yönelik desteği temel amacı olarak benimsemiş olup, sosyal sorumluluğunun bilinci ile ilerleyen süreçte belirtilen hususlara ilişkin katkılarını daha yukarılara taşıma amacındadır.''

Törenin ardından Rönesans Eğitim Vakfı Başkanı Refia Jale Ilıcak, Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, toplantıya katılamayan Belediye Başkanı Mustafa Poyraz adına eşi Gül Poyraz'a ve Emniyet Müdürü Metin Aşık'a teşekkür amacıyla anı tabağı armağan etti.

Açılış öncesi ve sonrasında gösterdikleri yoğun ilgi ve destek nedeniyle basın mensuplarına ve onların vasıtasıyla tüm halka teşekkür amacını da taşıyan toplantıya, Vali Şükrü Kocatepe, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük, Emniyet Müdürü Metin Aşık, İl Milli Eğitim Müdürü Mesut Alkan, Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak'ın eşi Rönesans Eğitim Vakfı Başkanı Refia Jale Ilıcak, Rönesans Holding Yönetim Kurulu Üyesi Önder Sürenkök, Rönesans Yönetim A.Ş. Genel Müdürü Süha Günel, Genel Müdür Yardımcısı Önder Hasdemir, Rönesans Yönetim A.Ş. Bölge Müdürü Süleyman Sayın, Kahramanmaraş Piazza Alışveriş ve Yaşam Merkezi Müdürü Serbülent Tekinşen ile çok sayıda davetli katıldı.

Bu arada, Refia Jale Ilıcak, Piazza Alışveriş Merkezi'ndeki Mado'da düzenlenen toplantı öncesinde Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe'yi makamında ziyaret etti. Ilıcak'a, Vali Kocatepe, ziyaretinin anısına ''maraş sandığı'' armağan etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.