1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Peygamber Efendimizin o sünneti hayat kurtarıyor!
Peygamber Efendimizin o sünneti hayat kurtarıyor!

Peygamber Efendimizin o sünneti hayat kurtarıyor!

Peygamber efendimizin (sav) tavsiye ettiği ve uyguladığı sünnetinin bir faydası daha bilim tarafından ispatlandı

A+A-

Muhammed (sav) hazretlerinin bir sünneti seniyyesi olan öğlen uykusu yani kaylulenin sağlık açısından faydası da bilimsel olarak ispatlandı.

Uluslararası Uyku Vakfı, öğle saatlerinde 10-20 dakika arasında uyuyanların gün boyu daha zinde olduğunu ve diyabet, aşırı şişmanlık, felç ve kalp krizi gibi rahatsızlıklara yüzde 37 daha az yakalandıklarını açıkladı.

Uluslararası Uyku Vakfı tarafından yapılan açıklamada, uyku bozukluklarının birçok sağlık sorununa neden olduğunu belirtilerek her yetişkin insanın geceleri ortalama 7 ile 9 saat uykuya ihtiyaç duyduğu kaydedildi. İHA'nın haberine göre öğle saatlerinde 10 ile 20 dakika arasında uyumanın ise gün boyunca insanı daha zinde tutuğu ve beyni 20 dakika gibi kısa bir zaman dinlendirmenin birçok hastalığa da iyi geldiği ifade edildi. Öğle saatlerindeki kısa süreli uykunun tıpta REM uykusu olarak adlandırılan derin uykuya denk olduğu belirtildi.

Yunanistan'da yapılan bir araştırmada ise haftada üç gün veya daha fazla öğle saatlerinde uyuyanlarda diyabet, aşırı şişmanlık, felç ve kalp krizi gibi rahatsızlıklara yakalanma riskinin yüzde 37 daha az olduğu belirtildi. Öğle uykusunun mümkünse karanlık ve gürültüsüz bir yerde olması tavsiye edildi.

İslam literatüründe "kaylule" olarak anılan öğlen uykusu hakkında îbni Abbas'dan (r.a.) rivayetle Peygamber efendimiz (sav) şöyle buyurmuştur. Gündüz oruç tutmak için sahur yemeğinden; gece kalkıp ibâdet etmek için öğlen uykusundan yardım isteyiniz. (Camius Sagir - 986)

Dünyanın bir çok ülkesinde öğlen uykusunun kıymeti anlaşılmaya başlanarak şirketler ve kurumlar çalışanlarını öğle uykusuna teşvik etmeye çalışıyor. Hem sağlık, hem çalışma hayatı için faydalarının ispatlandığı sünnet-i seniyye için yukarıdaki hadiste de dikkat edileceği üzere kaylule alışkanlığının temelinde gece ibadetine niyet yatmaktadır. Bununla birlikte insana verilen büyük nimetlerden biri olan uykunun beden üzerindeki sayısız faydalarında öğlen uykusunu da saymak artık mümkün.

28. Lem'a ismini taşıyan eserinde Bediüzzaman Said Nursi hazretleri uykunun üç türü olduğundan bahsettiği kısımda uykunun bir türü olarak kayluleden bahseder. Kaylulenin gece ibadetini kolaylaştırması bakımından Peygamber efendimizin (sav) bir sünneti seniyyesi olduğuna dikkat çeken üstad hazretleri öğlen uykusunu (kayluleyi) nitelikli kullanma açısından insanın ömrünü uzattığına işaret ediyor.

Yirmisekizinci Lem'a'da yer alan ilgili kısım ise şöyle: 

ÜÇÜNCÜSÜ: Kaylûledir ki, bu uyku sünnet-i seniyyedir. Duhâ vaktinden, öğleden biraz sonraya kadardır. Bu uyku, gece kıyamına sebebiyet verdiği için sünnet olmakla beraber, Ceziretü’l-Arabda, vaktü’z-zuhr denilen şiddet-i hararet zamanında bir tatil-i eşgal, âdet-i kavmiye ve muhitiye olduğundan, o sünnet-i seniyyeyi daha ziyade kuvvetlendirmiştir. Bu uyku hem ömrü, hem rızkı tezyide medardır. Çünkü yarım saat kaylûle, iki saat gece uykusuna muadil gelir. Demek, ömrüne hergün bir buçuk saat ilâve ediyor. Rızık için çalışmak müddetine, yine bir buçuk saati, ölümün kardeşi olan uykunun elinden kurtarıp yaşatıyor ve çalışmak zamanına ilâve ediyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.