1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. PANCAR ÇİFTÇİSİNE SÖKÜM AVANSI ÖDENECEK
PANCAR ÇİFTÇİSİNE SÖKÜM AVANSI ÖDENECEK

PANCAR ÇİFTÇİSİNE SÖKÜM AVANSI ÖDENECEK

ELBİSTAN, AFŞİN, GÖKSUN VE TUFANBEYLİ’DEKİ PANCAR ÇİFTÇİLERİNE 4 MİLYON 56 BİN TL TUTARINDA ÜÇÜNCÜ NAKDİ SÖKÜM AVANSI ÖDEMESİ YAPILACAK

A+A-

    Elbistan Şeker Fabrikası ekim sahasında bulunan Elbistan, Afşin, Göksun ve Tufanbeyli’deki pancar çiftçilerine 4 milyon 56 bin TL tutarında üçüncü nakdi söküm avansı ödemesi yapılacak. 
Elbistan Şeker Fabrikası Müdürü Abit Kılıç, bugüne kadar pancar çiftçisine ayni ve nakdi avans olarak 16 milyon 198 bin TL ödeme yaptıklarını ifade ederek, üreticilere üçüncü nakdi söküm avansı ödemesinin 30 Ekim itibariyle başlayacağını söyledi.
Kılıç, ödemelerle ilgili olarak yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:
“Fabrika olarak 2014 yılı Eylül ayından itibaren alımına başlanan pancara karşılık üreticilere 4 milyon 65 bin TL tutarında üçüncü nakdi söküm avansı 30 Ekim 2014 tarihinde ödenecektir. Böylelikle bugüne kadar ayni ve nakdi avans olarak ödenmiş olan 16 milyon 198 bin TL ile birlikte 2014 yılı ürününe karşılık ödenen avansların tutarı 20 milyon 254 bin TL’ye ulaşmış olacaktır.”
Elbistan Şeker Fabrikası, 30. Kampanya Dönemi için 4 bölgede, 62 köy ve 2 bin 697 üretici ile üretim sözleşmesi yaparak, 57 bin dekar alanda pancar ekimi gerçekleştirdi. Bu kampanya döneminde üreticilere sözleşme gereği 70 bin ton bedelsiz yaş pancar küspesi verilecek. 16 Eylül 2014 günü şeker pancarı alımı ile başlayan ve 82 gün sürecek olan kampanya döneminde yaklaşık 315 bin ton pancar işlenerek, 45 bin ton kristal şeker, 13 bin ton melas ve 95 bin ton yaş küspe elde edilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.