1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. PAKDİL YERLİ ÜRETİME BÜYÜK ÖNEM VERECEĞİZ
PAKDİL YERLİ ÜRETİME BÜYÜK ÖNEM VERECEĞİZ

PAKDİL YERLİ ÜRETİME BÜYÜK ÖNEM VERECEĞİZ

Türk Parlamenterler Birliği (TPB) Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil, Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletme Müdürlüğü’nü ziyaretinde yaptığı açıklamada, “Biz tabii ki yerli üretime çok büyük önem vereceğiz.

A+A-

  Türkiye buna mecbur” dedi. 
AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Yunus Kaan Kısaca ve Elbistan Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Durmuş Küçük ile birlikte AEL İşletme Müdürlüğü’nü ziyaret eden Pakdil, İşletme Müdürü Ahmet Yaldız’dan üretim ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.
İnsanların suya ve havaya olan ihtiyacı kadar, enerjiye de gereksinim duyduğunu ifade eden Pakdil, "Bir ülkenin kalkınması, o ülkenin aydınlatılması için, çevre duyarlılığı için enerji şarttır. İnsanların yaşaması için su, hava ne kadar gerekliyse, bugün artık dünyada üretim yapabilmek için enerji şarttır. Bu enerjiyi dünya ülkeleri değişik şekillerde elde ediyorlar. Doğal kaynaklar var, kömürler var, bir kısım ülkelerin çok büyük oranda su havzaları var, bir kısım ülkelerde nükleer santraller var. Ben şuna inanıyorum; Cenab-ı Hak adildir. Dünyada yaratılan ülkelerin kendisine mahsus mutlaka zenginlikleri vardır. Ama mühim olan bu zenginlikleri keşfedip, ortaya çıkarmaktır. Kaynaklarımız son derece sınırlı. Türkiye’deki linyit yataklarının yüzde 43’ü Afşin-Elbistan sahasında bulunmaktadır. Enerjinin tüketimi kolay ama üretim son derece zor. A Santrali için kurulmuş olan bu işletme, zorunlu olarak şuanda B Santrali'ne de üretimde bulunuyor. Dolayısıyla burada üretilen enerjinin ülke ekonomisine ciddi katkıları var. MTA’nın yapmış olduğu çalışmalar kapsamında rezerv noktasında 4.3 milyar iken şuanda 4.8 milyar tona çıkmış durumda. Kullanılabilir kömür oranı 3.9 milyar ton. Dolayısıyla bu üretimin sürmesi için emniyet tedbiri alınması şart. Bize iletilen personel konusunda bir talep var" diye konuştu.
Pakdil, enerjide yerli üretime büyük önem verdiklerini belirterek, şunları kaydetti:
“Biz tabii ki yerli üretime çok önem vereceğiz. Türkiye buna mecbur, aynı şekilde hidroelektrik santrallerimizle birlikte hani geçmişte söylendiği gibi, ‘Su akar Türk bakar’ı, ‘Su akar Türk yapar’ noktasında sayın Başbakanımız da ifade etmişti. Kömür madenleri yerin altında duruyor ama su akıyor. Türkiye sanayileşecekse ki, sanayileşmesini en iyi şekilde gerçekleştiriyor. Bu yatırımların yapılabilmesi için enerjiye ihtiyaç var.”
Brifingin ardından Milletvekili Nevzat Pakdil, Elbistan Belediye Başkan Adayı Durmuş Küçük ve AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Yunus Kaan Kısaca, idari bina ve işçi atölyelerini gezerek, çalışanlarla kısa süreli sohbet ettiler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.