1. HABERLER

  2. RÖPORTAJLAR

  3. ÖZSOY: BÜYÜK ŞEHİR, ÇOK BÜYÜK KAZANIM OLACAK
ÖZSOY: BÜYÜK ŞEHİR, ÇOK BÜYÜK KAZANIM OLACAK

ÖZSOY: BÜYÜK ŞEHİR, ÇOK BÜYÜK KAZANIM OLACAK

İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Özsoy, “Büyük şehir, çok büyük kazanım olacaktır.”

A+A-

 Mustafa Özsoy kimdir?

1956 Kahramanmaraş’ın Karacasu Köyü’nde doğdum. İlkokulu Karacasu’da, ortaokul ve liseyi Kahramanmaraş’ta okudum.  Yüksek öğrenimimi Ankara Eğitim Enstitüsü’nde tamamladım. Bir yıl sınıf öğretmenliği yaptım. Sonra serbest çalıştım, çiftçilik yaptım. Siyasete girerek 1989’da siyasi partilerde görev almaya başladım. 1989-94 yılları arasında Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP)’de İl Genel Meclisi üyesi seçildim. 1992 yılında Büyük Birlik Partisi (BBP)’nin ayrılmasıyla, Kahramanmaraş’ta kurucusu oldum. 1994- 99 ve 1999-2004 yıllarında Karacasu beldesinde, iki dönem belediye başkanlığı yaptım.  2003’te Ak Parti’ye katıldım. Üç yıl il yönetiminde de görev yaptım. 2009’da il genel meclisi üyesi seçildim. İki yıl sonra, İl Genel Meclisi başkanlığına seçildim ve halen bu görevi yürütmekteyim. Çeşitli STK’larda görev aldım. 1995-2004 yılları arasında 9 yıl boyunca Kartalkaya Sağ Sahil Sulama Birliği Başkanlığı’nı yürüttüm. Kahramanmaraş’ta amatör kulüplerde görev yaptım. Tüm sosyal faaliyetlere katılıyorum.

Neden Ak Parti?

Biz MÇP’deyken, 12 Eylül öncesi, ülkücülerin savunduğu bir tez vardı: Milli devlet, milli iktidar, güçlü devlet vs. Bunlarla yola çıktık. Ak Parti’nin iki yıllık bir çalışmasını gördükten sonra, arzuladığımız şeylerin, başbakanın gerçekleştirdiğini gördük. Örneğin, parada 6 sıfırın  silinmesi gibi. Bu, yürek isteyen bir şeydi. Bizim yapamadığımızı Başbakan’ın gerçekleştirdiğini görünce, başka yerde siyaset yapmanın bir manası yoktu bizim açımızda. Destek olmamız lazımdı. Ben idealistim. Ama bunların söyleyip de yapamadığını, başbakan yapıyorsa, ona destek olmalıyız. Bu bir örnektir.  Başbakan, Türkiye’nin önünü açan bir insan.

Büyükşehir olursak, il sınırları içindeki her yer eşit olarak hizmet alabilecek mi sizce?

Coğrafya ne kadar dağınık olursa olsun, sistem oturtulursa, hizmet olur. Bugün, Özel İdare Müdürlüğü, en uzak köye kadar hizmet götürüyorsa, belediye de götürür. Sorumluluk olduktan sonra neden olmasın. ‘Hizmet gitmez’ düşüncesi yanlış. Yeter ki insanımızı iyi tanıyan yöneticiler olsun. Zaten merkezde, neyin nereye yapılacağına dair planlama yapılmış. Yapılan bu çevre planında bazen, belediyelerle sorunlar yaşanıyor. Bazen çevre planındaki yerlerin, başka bir belediyenin mücavir alanı olduğu karşımıza çıkıyor. Bu durumda vatandaş da çok zor durumda kalıyor.  Büyük şehir olursak, en azından bu sorun ortadan kalkar.

Büyük şehir bir kazanım olacak mı?

Olur tabi ki. En azından harcamalar bir noktada toplanır. Büyük  şehir, ilçelere verir, ilçeler en iyi şekilde harcamayı yapar. Belde belediye başkanları hiç alınmasın. Büyük bir tasarruf olacak. Bugün 53 beldemiz var.  Her beldeye aylık 50 Bin TL ödenek verilse, yılda en az 30 Milyon TL demektir bu.  Bu parayla bütün alt yapıyı yaparsın. Mevcut durumdaysa, gelen bu parayla alt yapıları yapmanız imkansız. Bu para tek elde olursa, en ücra köşeye kadar, hizmet rahatlıkla götürülebilir.

Özel İdare olarak neler yaptınız?

Bizden önceki dönemlerde paranın, yerinde harcanmadığını gördük. Son dört yıldır İl Genel Meclisi’nde yol standartlarını yükselttik. Merkeze bağlı yerlerin yollarının standartlarını yükselttik, virajları kaldırdık. Köy yollarına trafik levhaları koyduk. İçme sularını şebekeyle evlerine kadar getirttik. Köylümüz, vanasını açıyor, suyunu içiyor. %95’i tamamlandı. Tüm ilçelerde, kanalizasyonun %30’un yaptık. Köy içi düzenlemeleri yaptık. Spor sahaları yapılmakta. Eğitimi önem veriyoruz. Bütçemizin %20’sini Milli Eğiitm Müdürlüğü’ne aktarıyoruz.  Derslik sayısını arttırmaya çalışıyoruz. Özel sektörün de desteğiyle 380 derslik sınıflar oluştu. Kültüre yönelik çalışmalarımız oldu. Özel İdare, daha yeni yeni ısınma hareketleri yapıyor diyebilirim ama büyük şehir olmayla birlikte kalkıyor, olsun. Kahramanmaraş İl Özel İdaresi iki defa Türkiye birincisi oldu. Hizmet plaketi aldı. Maraş İl Özel İdaresi’nde güzel bir ortam yakaladık. Bu da hizmete olumlu yönde etki ediyor. Ama büyük şehir olduktan sonra, Özel İdare’nin durmasına gerek yok.  Zaten büyük şehir, Kahramanmaraş’ı şaha kaldıracak.

Önümüzdeki seçimlerde aday mısınız?

Aday adayıyım. Hizmet vermekten gurur duyarım. Vatandaşımızın talebi doğrusunda olacağım. Çalışıyorum. partimi, en iyi şek de temsil edeceğime inanıyorum. Vatandaşımıza da kapımız her zaman açık. Vatandaşımızdan kopmayacağız. Bu, halkın koltuğu. Bu makam, vatandaşındır. Adaylığımı saklamam gerek yok.

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Basının Kahramanmaraş’ı ön plana çıkarmasını istiyorum. İnşallah başkan seçilirsem, şehrimizi ön plana çıkaracağız.  Şehrimizin tanıtılmasına önem vereceğiz. Tanıtım eksikliğimiz var. Sanayicilerimiz çalışıyor sağ olsunlar. İşsizlik yok, bu konuda rahatız.

Vatandaşımızın şimdiden Kurban Bayramlarını kutluyorum. Birlik ver beraberlik içinde, sağduyuya sahip çıkarak, entrikalara gelmeden barış içinde olmalarını dilerim. Düşmanların, bizi birbirimize düşürmesine fırsat vermeyelim. Hiç kimse birliğimizi bozamayacak.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.