1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. OYUN BİTTİ
OYUN BİTTİ

OYUN BİTTİ

PKK terörü, 30 yıldır onbinlerce cana mal olan kanlı oyunun sonuna geldi. Çözüm süreci kapsamında alınan sınırdışına çekilme kararı Kandil'de açıklandı. Türkiye'deki PKK'lılar 8 Mayıs'tan sonra, kademeli olarak en kısa sürede, geldikleri güzergahtan ülkey

A+A-

 MİT-İmralı görüşmeleriyle başlayan çözüm sürecinde yeni bir aşamaya gelindi. İmralı'da bulunan terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın Nevruz'da yaptığı 'sınır dışına çekilin' çağrısının ardından PKK'lıların çekileceği tarih Kandil'den gelen açıklamayla netleşti.

EN KISA SÜREDE GERÇEKLEŞECE

Kalabalık gazeteci topluluğuna konuşan KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, açıklama öncesinde toplantının gecikme nedenini açıkladı. İki sefer güvenlik nedeniyle toplantının yapılacağı yerin değiştirildiğini, bu nedenle toplantının geç başladığını belirten Karayılan, PKK üyelerinin Türkiye sınırları dışına 8 Mayıs'tan itibaren kademeli olarak çekilmeye başlayacağını açıkladı. Konuşmasında çözüm sürecinde İmralı'yla yapılan görüşmelere dikkat çeken Karayılan, Abdullah Öcalan'ın Nevruz'da yaptığı açıklamayla yeni bir sürecin başladığını ifade etti. Çekilmeyi mümkün olan en kısa sürede gerçekleştireceklerini belirten Karayılan, PKK'nın hiçbir çatışmaya girmeden her zaman kullandığı güzergahlardan disiplin ve gizlilik içinde çekileceğini duyurdu.

SALDIRI OLURSA ÇEKİLME DURUR

Karayılan, herhangi bir saldırı yaşanması durumunda çekilmeyi durduracaklarını da vurguladı. Sürecin 6 aşamalı şekilde devam edeceğini kaydeden Karayılan, bu süreçte, Kuzey Irak'a çekileceklerini ve Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nden bu hassas dönemde anlayış beklediklerini de dile getirdi. Bu süreçte bağımsız heyetlerin çalışma yapması gerektiğini sözlerine ekleyen Karayılan, bu maddeleri sıralarken Türk Silahlı Kuvvetleri'nden gelecek bir saldırı durumunda çatışmazlık halinin sona ereceğini birkaç kez vurguladı. Karayılan, süreci baltalayabilecek girişimlerin engellenmesi için her iki tarafın da hatalıları tespit edip üzerine düşeni yapması gerektiğini kaydetti.

SON AŞAMA SİLAH BIRAKMA

KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, çekilmenin gerçekleşmesiyle birlikte birinci aşamanın sona ereceğini ve sürecin ikinci aşamasının ise yeni bir anayasa yazımı olduğunu vurgularken, herkesin kendisini ifade edebildiği, kendisini bulduğu bir anayasanın zorunluluğuna işaret etti. Normalleşme olarak tanımladığı üçüncü aşamayla birlikte çözüm sürecinin sona geleceğini dile getiren Murat Karayılan, bu noktadan sonra silahların bırakılacağını kaydetti.

Otuz yıl acı tecrübeler yaşadık

AK Parti Grup Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı: Çözüm sürecinin içindeyiz. Hassas bir dönemdeyiz. Herkesin konuşmasına, ağzından çıkan her kelimeye dikkat etmesi gerekir. Çekilme de oluyorsa buna sevinmekten başka bir şey gelmez elimizden. Bundan sonra silahların değil dost ellerin birbirini tutması konuşulacaktır.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu: Türkiye'de 30 yılın hem acı tecrübelerini hem maliyetlerini bütün toplum olarak hep birlikte yaşadık. Bunu, toplum, millet bir daha yaşamak istemiyor. Çözüm sürecini desteklemeyen kesimlerin bile ortaya koymuş olduğu sağduyulu yaklaşım, acı tecrübelerin birer sonucudur.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu:Çekilmek, şiddetin sona ermesi hepimizin memnuniyet duyacağı bir sonuç. Silahların susması önemli ve gerekli ama yeterli bir durum değil. PKK terör eyleminden vazgeçildiğini kesin bir dille beyan etmelidir.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: PKK'nın çekilmesi gibi bir iddia asılsız, uydurma ve yalandır. Çekilme, zaman kazanmaya, dönük sinsi adımdan başka bir şey değildir. PKK militanlarının görüldükleri yerlerde etkisiz hale getirilmeleri şeref ve namus borcudur.Türkiye yol geçen hanı, terörist ikmal ve dinlenme yeri değildir. 

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Hüseyin Yayman: Sürecin yürüyeceğini düşünüyorum. Geri çekilme, silahlı mı silahsız mı bunlar tali konular. Türkiye tarihi bir kavşakta. Bu şiddet son bulacak ve Türkiye'de gerçekten demokratik siyasetin önü açılacak.

Telefon ve kamera yasağı

PKK'nın Türkiye'den çekilme kararını açıklayacağı basın toplantısını, Reuters, AFP, El Cezire ve BBC gibi yabancı kuruluşların yanı sıra Türkiye'den Anadolu Ajansı'nın da bulunduğu 50'den fazla yerli ve yabancı gazeteci takip etti. Basın mensupları sabah saatlerinde açıklama için Erbil'den karayoluyla Kandil'e doğru hareket etti. 'Kandil Belediyesi' denilen yerde bir süre bekletilen gazetecilere kısa bir açıklama yapıldıktan sonra Karayılan'ın Kandil'in başka bir alanında gazetecilere basın açıklaması yapılacağını belirtti. Gazetecilere, öğle yemeğinde tavuk, pilav, salata ve meşrubat verildi. Basın mensupları daha sonra PKK'lılar tarafından basın toplantısının düzenleneceği yere götürüldü. Saatlerce süren bekleyişin ardından Kandil eteklerinde açıklama yapıldı. Öte yandan, PKK mensupları, canlı yayın araçlarının bölgeye girişine izin vermedi. Bunun üzerine araçlar geri döndü. Açıklamanın yapılacağı yere cep telefonları da alınmadı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.